A munkahelyváltást tervező munkavállalók aránya 28 százalékra emelkedett, ami figyelemre méltó növekedést jelez.


A 2022-es évhez viszonyítva, idén közel 10%-kal nőtt azoknak a munkavállalóknak az aránya, akik munkahelyváltást fontolgatnak. A munkaviszony megszüntetése általában közös megegyezéssel zajlik, de gyakran előfordul, hogy mindkét fél nem áll készen egy ilyen jelentős döntésre. A munkavállalók sokszor nincsenek tisztában a jogaikkal, ami elhamarkodott döntésekhez vezethet, míg a munkáltatók nem mindig fordítanak elegendő figyelmet a megállapodás pontos megfogalmazására, és nem mérlegelik a lehetséges következményeket. Dénes Rajmund Roland, a Humán Centrum HR szolgáltató cégcsoport vezetője hangsúlyozza, hogy ez a helyzet komoly kockázatokat rejt magában.

A 2024-es évben a munkavállalók körében a munkahelyváltás szándéka jelentős növekedést mutat, hiszen az érintettek aránya 19%-ról 28%-ra ugrott, összehasonlítva a 2022-es Great Resignation időszakával. A Humán Centrum szakértője rámutat, hogy ez a tendencia részben a magyar munkavállalók anyagi helyzetének bizonytalanságára vezethető vissza; a PwC legújabb felmérése szerint mindössze 25%-uk érzi magát pénzügyileg stabilnak. "A jelenlegi gazdasági környezet és az egzisztenciális aggodalmak mellett az időzítés is kulcsszerepet játszik. Harminc éves tapasztalatunk alapján az év végéhez közeledve általában megnő a felmondások száma, de sokan még mindig nem tisztában a felmondás folyamatával és a munkavállalói jogaikkal" - tette hozzá Dénes Rajmund Roland, a Humán Centrum vezetője.

A munka törvénykönyve szerint a munkaviszony megszüntethető közös megegyezéssel, felmondással és azonnali hatályú felmondással. Ezek közül a közös megegyezés a legnépszerűbb formája a munkaviszony megszüntetésnek, már csak azért is mert ez a leginkább alkalmas arra, hogy mind a munkáltató, mind a munkavállaló érdekeit figyelembe vegye, főleg, ha mindkét fél hajlik a munkaviszony megszüntetésére. Egyértelmű előnye, hogy nem vonatkoznak rá sem a felmondás, sem az azonnali hatályú felmondás szabályai: így például a munkavállaló a rá vonatkozó 30 napos felmondási idő letöltése nélkül tud szabadulni a munkaviszonyából és korábban tud kezdeni az új munkahelyén, a munkáltatónak pedig nem kell indoklással ellátott felmondást kiadnia. "Természetesen a munkaadónak kell valamiféle magyarázattal szolgálnia arra vonatkozóan, hogy miért nem szándékozik a továbbiakban a munkavállalóval dolgozni. Ez az indok lehet a munkavállaló munkaviszonnyal kapcsolatos magatartásával (például ha rendszeresen késik), vagy képességével, vagy a cég működésével összefüggő ok (mint létszámcsökkentés, csoportos létszámleépítés, szervezeti átalakulás, munkakör megszűnése vagy telephely bezárása)" - magyarázza a szakértő.

Related posts