A 4:3-as időszakos böjtölés módszere hatékonyabb lehet a fogyás szempontjából, mint a napi kalóriabevitel korlátozása. E megközelítés során a hét során három napot választunk ki, amikor jelentősen csökkentjük a kalóriát, míg a többi napon szabadabban étke

Egy nemrégiben az Annals of Internal Medicine című folyóiratban publikált randomizált klinikai tanulmány eredményei szerint a túlsúlyos vagy elhízott felnőttek körében egy év alatt jelentősebb súlycsökkenést értek el azok, akik a 4:3-as időszakos böjtöt alkalmazták, mint azok, akik napi kalóriakorlátozással próbálták csökkenteni testsúlyukat.
A Coloradói Orvostudományi Egyetem kutatói egy izgalmas kísérlet keretében 165 túlsúlyos vagy elhízott felnőtt részvételével végeztek vizsgálatot, amely során a résztvevőket 12 hónapon át figyelték. A résztvevők két csoportba lettek osztva, és az egyik csoport a 4:3-as időszakos böjtöt alkalmazta. Ez a módszer azt jelentette, hogy a hét három, nem egymást követő napján csupán a napi kalóriaszükségletük 20%-át vihették be, míg a többi napon szabadon táplálkozhattak – bár arra bátorították őket, hogy egészséges ételeket válasszanak. A kutatás célja az volt, hogy megvizsgálják, milyen hatással van ez az étkezési minta a résztvevők egészségére és testsúlyára.
A napi kalóriakorlátozást követő csoportnak 34,3 százalékkal csökkentették a bevitelét. A kísérlet minden résztvevője kapott ingyen bérletet egy edzőterembe, és megpróbálták őket meggyőzni, hogy legalább heti 300 percet sportoljanak,
A csoportos viselkedési támogatás keretében a résztvevők részletes útmutatást kaptak a kalóriaszámlálásról. Az ajánlott napi makrotápanyag-eloszlás a következőképpen alakul: a bevitt kalóriák 55%-át szénhidrátok, 30%-át zsírok, míg 15%-át fehérjék képzik.
A 12 hónapos időszak végére az időszakos böjtöt alkalmazó csoport tagjai átlagosan 7,6%-os testsúlycsökkenést értek el, míg a kalóriakorlátozással élők csupán 5%-ot fogytak. A böjtölők közül 58% legalább 5%-os fogyást könyvelhetett el, míg a másik csoportban ez az arány csak 47% volt.
Az időszakos böjtöt követők kedvezőbb szív- és érrendszeri mutatókat értek el, alacsonyabb volt a szisztolés vérnyomásuk, a koleszterinszintjük és az éhgyomri glükózszintjük is.
A szerzők az eredményekből arra következtettek, hogy mivel a böjtölés nem követeli meg a mindennapos kalóriaszámolást és a táplálékbevitel korlátozását, könnyebben be tudják tartani az emberek, ezért érdemes lehet számításba venni a fogyókúrás módszerek között.