Az Egis bejelentette, hogy a „csőben” lévő készítmények révén véget vet a gyógyszerek maréknyi szedésének.

A Szegedi Tudományegyetem gyógyszerészeti karán megkezdte működését az Egis ipari partnerségi tanszék, amelynek létrejöttét Poroszlai Csaba, az Egis Gyógyszergyár Zrt. vezérigazgatója jelentette be. Az új oktatási egység célja, hogy szorosabb együttműködést építsen ki az egyetem és az ipar között, elősegítve ezzel a jövő gyógyszerészeinek képzését.
Az ötödéves gyógyszerészhallgatók számára mostantól lehetőség nyílik arra, hogy az Egis szakértőinek irányításával részt vegyenek egy gyakorlati központi oktatásban Szegeden. Ez az együttműködési megállapodás különösen előnyös lesz számukra, amennyiben a gyógyszeriparban tervezik a jövőjüket – emelte ki a vezérigazgató.
„Tedd sajátosabbá a mondandódat!” – javasolta Poroszlai Csaba, az Egis vezérigazgatója az Economxnak.
Kiemelte, hogy amikor a friss diplomás gyógyszerészek belépnek az Egishez, noha rendkívül intelligensek, a tudásuk összetétele eltér attól, amit az ipar megkövetel. Jellemzően a gyógyszerészeti tudomány más területein rendelkeznek erősebb háttérrel.
A gyógyszeriparnak folyamatosan szüksége szakemberekre, hiszen a magyar gyógyszeripar egy növekvő pályán van, egy sikerszektor - mondta a gyógyszergyár vezérigazgatója.
A Magyarországi Gyógyszergyártók Országos Szövetsége (MAGYOSZ) és a Deloitte közös kutatása alapján 2023-ban a hazai gyógyszeripar összesen 1700 milliárd forint árbevételt ért el. Ebből a figyelemre méltó 1363 milliárd forint exportból származik, ami azt jelzi, hogy a magyar gyógyszergyártók erősen orientáltak a nemzetközi piacokra. Érdemes megjegyezni, hogy az előző évben 1574 milliárd forint volt a bevétel, tehát az iparág jelentős növekedést mutatott: 2020-hoz képest közel 11 százalékos bővülést regisztráltak. További részletekért kattints ide, ahol még mélyebben foglalkozunk a témával.
Az Egis vállalatcsoportnak a 2023-as 2024-es üzleti évében a nettó árbevétele mintegy 270 milliárd forint volt, ami a korábbi üzleti évhez képest tíz százalékos emelkedést jelentett, mondta a vezérigazgató. Az Egis által gyártott hatóanyagok és késztermékek - tabletták, injekciók és galenikus készítmények 103 országba jutnak el, exportorientált a cég, tette hozzá Poroszlai Csaba. Magyarországon kívül 17 országban vannak jelen saját leányvállalattal, illetve képviselettel, a többi országban pedig partnereinken keresztül érhetők el termékeink. Az elmúlt üzleti évben 153 féle hatóanyagból 170 termékcsalád gyógyszereit forgalmazták, termékportfóliójuk összesen 652 termékből áll.
A legfontosabb terápiás területek, ahol a készítményeik hatékony megoldásokat nyújtanak, magukban foglalják a szív- és érrendszeri problémákat, a központi idegrendszer zavarait, a cukorbetegség kezelését, valamint a bőr- és sebkezeléssel kapcsolatos kihívásokat.
Tavaly a kutatás-fejlesztés területén 20 milliárd forintot fektettek be, elsősorban generikus készítmények fejlesztésére összpontosítva. Poroszlai Csaba megosztotta, hogy a tervezési szakaszban lévő termékek között számos fix dózisú gyógyszer található, amelyek kifejezetten azok számára készülnek, akik több különböző gyógyszert szednek egyidejűleg, különböző egészségügyi problémáik miatt. Az Egis célja, hogy olyan hatóanyag-kombinációkat hozzon létre, amelyek biztonságosan együtt szedhetők. E megoldás révén a betegeknek már nem kell a sok tabletta között válogatniuk; elegendő, ha egyetlen gyógyszert fogyasztanak, ami csökkenti a tévesztések és a gyógyszerkihagyások kockázatát.
- mondta az Egis vezérigazgatója.
Tavaly két termékük kiemelkedő elismerést nyert el az innovációs nagydíj keretein belül, ezzel együtt eddig a kutatás-fejlesztési tevékenységük során összesen tíz innovációs díjat zsebeltek be.
Az SZTE és az Egis által közösen alapított ipari tanszék mérföldkőnek számít, amely jelentős mértékben hozzájárul Magyarország versenyképességének növeléséhez – nyilatkozta Bódis László, a Kulturális és Innovációs Minisztérium innovációért felelős helyettes államtitkára. Ezen közös egyetemi tanszék létrehozása egy tartós együttműködés alapjait fekteti le, és az együttműködések legmagasabb szintjét képviseli.
Példaként említette, hogy tavaly az egyetemek 143 szabadalmat jelentettek be, a Szegedi Tudományegyetem 19-et, ami a szabadalmak több mint tíz százalékát jelenti.
A Szegedi Tudományegyetem több ipari együttműködést is ápol, azonban egyik sem ér el olyan magasságokat, mint az Egis Gyógyszergyárral létrejött partnerség. Csóka Ildikó, a SzTE stratégiai főigazgatója kiemelte, hogy az ipari partnerségi tanszék létrehozása egyedülálló esemény, ilyen még sosem történt az egyetem történetében.
A gyógyszerészi diploma megszerzése lehetőséget ad a végzett hallgatóknak, hogy különböző területeken, mint például a gyógyszeripar, a kórházi klinikai gyógyszertárak vagy a közforgalmú patikák világában dolgozzanak. A gyógyszeriparhoz való belépés azonban nem egyszerű feladat, mivel ez a szektor zártabb közösségeket képvisel, ahol üzleti titkok védik a gyártási folyamatokat. Az Egis mostani döntése, hogy nyit a gyógyszerészhallgatók felé, valódi áttörést jelent, hiszen lehetőséget biztosít a fiatal szakemberek számára, hogy belépjenek ebbe a dinamikus és izgalmas iparágba.
A Szegedi Tudományegyetem és az Egis között két évvel ezelőtt indult el egy izgalmas oktatási együttműködés. A tanszék megalapítása alapos előkészítést igényelt, amely két éven át zajlott. Jelenleg 40-50 gyógyszerészhallgató tanul a féléves kurzus keretében, amely a frissen létrehozott ipari tanszéken folyik. Csóka Ildikó szerint reális elképzelés, hogy a hallgatók körülbelül egyötöde fog érdeklődni a gyógyszeripar iránt.
2023 óta a szegedi egyetem a Nobel-díjasok egyeteme, és az mindenféle rangsorokban is látszik, hogy a SZTE Magyarország egyik legjobb egyeteme, és ebben az ipari partnereknek is nagy szerepe van, mondta Kónya Zoltán, a SZTE tudományos és innovációs rektorhelyettese.
Az Egis a Servier Csoport részeként Magyarország és Közép- és Kelet-Európa egyik kiemelkedő szereplője a generikus gyógyszerek piacán. Vállalatunk a gyógyszeripar teljes értékteremtési láncát lefedi, a kutatás-fejlesztéstől kezdve egészen a hatóanyagok és késztermékek gyártásán át az értékesítési folyamatokig.