A titkos harcos - Minden, amit az endometriózisról érdemes tudni Az endometriózis egy rejtélyes és sokszor alábecsült betegség, amely a nők életét jelentősen befolyásolhatja. Ez a titokzatos harcos, amely a női reproduktív rendszerben létezik, nemcsak fi


Március az endometriózis hónapja, de ez a rejtett, sokszor tünetmentes betegség minden hónapban megérdemli a figyelmet. Az endometriózis nem csupán szervkárosodást és meddőséget okozhat, hanem mély pszichológiai hatásokkal is bír, amelyek az érintettek életére gyakorolt hatása felbecsülhetetlen. Érdemes tehát folyamatosan beszélni róla, hogy a társadalom tudatosabbá váljon, és támogassa a betegségben szenvedőket.

Szandra története szívszorító és megrázó. Huszonhat évesen, tizenhárom éve küzd a menstruációval járó súlyos tünetekkel. Minden hónapban elviselhetetlen fájdalmak gyötrik, hányinger, hányás és véres széklet kíséretében. Felfázásos tünetei állandóan jelentkeznek, és a szexuális együttlétek is fájdalmassá váltak számára. Számos orvosi rendelőbe eljutott már, de csak 2024-ben, amikor a fájdalmai elviselhetetlenné váltak, sikerült egy specialistához eljutnia. A vizsgálatok során kiderült, hogy csokoládécisztája van, ami a petefészek endometriózisának egy formája. A műtét során azonban még súlyosabb problémákra derült fény: az egyik petevezetékét el kellett távolítani, és a kismedencei hashártya, a húgyhólyag, valamint a beleinek több része is érintett volt, sőt, az endometriózis miatt összenövések is keletkeztek. Amikor a doktor úr a műtét után részletesen elmesélte, mit talált, Szandra könnyei boldogságban potyogtak, mert végre kiderült, hogy nem ő az, aki képzelődik. A fájdalom nem csupán a fejében létezett, és ez a felismerés hatalmas megkönnyebbülést hozott számára.

Szandra betegsége, az endometriózis, az orvostudomány egyik legnagyobb rejtélyét képezi: eredeti kiváltó oka máig nem teljesen tisztázott, és a kezelésére rendelkezésre álló lehetőségek is meglehetősen korlátozottak. Az endometriózis lényege, hogy a méhet belülről borító nyálkahártya, amely havonta megvastagszik és menstruációkor távozik, nemcsak a méhben, hanem a test más területein is megjelenik – olyan, mint egy tapéta, amelyet a szoba falára helyeztek, de nem ott van a helye. Ezek a rendellenes helyeken kialakuló szigetek vagy csomók ugyanolyan hormonális hatásokra reagálnak, mint a méh normális nyálkahártyája, tehát megvastagodnak a ciklus során, menstruációkor viszont nem tudnak távozni, mivel nincsen megfelelő kiáramlási útvonaluk. Az ilyen rendellenes csomók idővel belső szerveken összenövéseket, gyulladásokat, valamint gyakran elviselhetetlen fájdalmakat és meddőséget okozhatnak. Különösen súlyos esetekben, amikor a betegség mélyebbre hatol, akár a bélfalat is átszúrhatják, ami életveszélyes állapotot idézhet elő.

Az endometriózis, bár jóindulatú jelenség, krónikus állapotként jelentkezik, és a World Health Organization adatai szerint a termékeny korú nők körülbelül 10%-át érinti. A kialakulásának okairól számos elmélet létezik. Az egyik legszélesebb körben elfogadott nézet szerint a retrográd menstruáció játszik központi szerepet, amely során a menstruációs vér visszafelé áramlik, és a hasüregbe jut. Ugyanakkor érdekes ellentmondás, hogy endometriózis szöveteket olyan szokatlan helyeken is találtak, mint például a szem, a térdízület vagy a tüdő. Ez felveti az őssejt-elmélet lehetőségét, amely szerint ezek az őssejtek felelhetnek a betegség megjelenéséért.

Ahogyan a betegség eredete rejtélyes, úgy a kezelési lehetőségek is meglehetősen behatároltak. A szakembernek alaposan mérlegelnie kell a helyzet súlyosságát, a páciens korát, valamint az ő személyes céljait – például, hogy vágyik-e még gyermekvállalásra. E tényezők alapján javasolhat gyógyszeres vagy műtéti megoldásokat, amelyek általában csupán a tünetek enyhítését szolgálják, vagy átmeneti megoldást nyújtanak. "Az endometriózis egy kóros szövetburjánzás, amely olyan, mint a rozsda: ha nem kezeljük, idővel fokozatosan súlyosbodik. A végleges megoldás, sajnos, gyakran csak sebészi beavatkozás lehet, amely akár egy egész szerv vagy bélrész eltávolítását is igényelheti. Továbbá, idővel az endometriózisos szövet önállóan is képes ösztrogént termelni, így hiába próbáljuk gyógyszerekkel kiegyensúlyozni a hormonháztartást, az endo már saját magát táplálja."

A kezeletlen endometriózis súlyos és visszafordíthatatlan szervi károsodásokhoz vezethet. Például, ha a betegség a húgyvezetéket érinti, akkor ez veseelzáródást okozhat, ami a veseszövetek pusztulásához vezethet. Emellett bélelzáródás is előfordulhat, valamint a petefészkek vagy a méh végleges károsodása is kialakulhat.

- avat be a betegség kimeneteli lehetőségeibe Prof. Dr. Koppán Miklós, a terület egyik legnagyobb hazai szaktekintélye, endometriózis-specialista.

"Melinda így mesél tapasztalatairól: 'Két éve indult el nálam a probléma, amikor erős menstruációs görcsök kezdtek gyötörni. Akkor elmentem kivizsgálásra, ahol több kisebb csomóra bukkantak a méhnyakam és az egyik petefészkem környékén. Azóta próbálom diétával kordában tartani a helyzetet, de az utóbbi hónapokban sajnos egyértelműen romlott a állapotom. Műtétet nem szeretnék, és az orvosom sem javasolja ezt a megoldást jelenleg; inkább a fogamzásgátló módszerrel próbáljuk irányítani a folyamatot. Az igazi kérdés, hogy meddig lehet ezt így folytatni.'"

A Női Egészségért Alapítvány és az Endometriosis Foundation of America kutatásai alapján a betegek többsége világszerte átlagosan 9, Magyarországon pedig 3-4 évnyi szenvedés után jut el egy szakorvoshoz. Ez a szám rendkívül aggasztó, és világosan rávilágít arra, hogy miért választanak sokan alternatív gyógymódokat a hagyományos kezelések helyett.

Az én történetem azzal indult, hogy a menstruációs fájdalmaim elviselhetetlenné váltak - volt, hogy a kínoktól a gyomrom is megadta magát, és meg kellett küzdenem a hányingerrel. Egy másik alkalommal, amikor ügyeleten kötöttem ki, a fájdalmamra való reakciójuk szinte tehetetlenségbe fulladt. Olyan erős gyógyszert kaptam, amit általában a baleseti gerincsérülteknek szoktak adni. De valahol mégis hálás voltam érte, mert attól legalább el tudtam szakadni a pokoli kínoktól, és egy pillanatra minden elmosódott körülöttem.

- meséli Ági. "Később az is kiderült, hogy valamiért nekem a menzeszt követően 2-3 nappal van peteérésem, allergiák alakultak ki nálam, ingadozott a hormonszintem, a méhnyálkahártyám pedig olyan vékony volt, hogy azt mondták, esélyem sincs arra, hogy megtapadjon benne egy baba - csodával határos módon mégis teherbe estem. Egy idő után rátaláltam a jógára, annak is a kundalini ágára. Egyre többet foglalkoztam ezzel, valamint gyógynövényekkel, ájurvédával. A fájdalmakon sokat segített az akupunktúra, a cérnabeültetés. Elkezdtem figyelni az étkezésemre, és ma már azt vallom, hogy az egészség a belekben kezdődik, ezért nagyon figyelek rá, mit eszem. A mai napig légzéstechnikával és gyógynövényekkel tartom karban magam, figyelek a testem jelzéseire és mindezzel nagyjából tudom kontrollálni a betegségemet."

Zsanett tapasztalatai szerint a fogamzásgátló abbahagyása után súlyos tünetek jelentkeztek nála: az arca tele lett fájdalmas pattanásokkal, erős hajhullással küzdött, és időnként görcsök gyötörték. Egy év elteltével végre megkaptam a diagnózist. A hormonterápiát elvetettem, és inkább úgy döntöttem, hogy radikálisan átalakítom az étrendemet, teljesen elhagyva a húst, glutént, tejtermékeket és cukrot. Ez a változtatás jelentős könnyebbséget hozott a tüneteimben, és a rendszeres mozgás is hozzájárult a javulásomhoz.

"A tüneti terápiában jó szolgálatot tehetnek az alternatív gyógymódok" - mondja a professzor. "Magam is szoktam javasolni, ha az eset enyhe, és ha szervkárosodás esélye nem áll fenn. Léteznek növényi progeszteronszármazékok krém formájában, a kurkuma és a gyömbér igazoltan gyulladáscsökkentő hatásúak, ezért érdemes lehet őket az étrendbe bevezetni, akárcsak az omega-3-at. Az endo diétának ugyancsak lehet indirekt kedvező hatása annak gyulladáscsökkentő jellege miatt."

"A legelviselhetetlenebb dolog a tehetetlenség érzése. Fájdalmak gyötörnek, amelyek semmilyen görcsoldóval vagy fájdalomcsillapítóval nem enyhülnek, és az emberek körülöttem gyakran azt hiszik, hogy csak túlreagálom a helyzetet. Én adenomiózissal küzdöttem, ami a méhfalat érintő endometriózis, és nem minden esetben megoldható műtéttel. A méhfalba beágyazódott kicsi csomók minden menstruációt igazi pokollá varázsoltak: havonta két napig szinte mozgásképtelen voltam, a gyógyszerek is kihánytam, csak feküdtem a kanapén és imádkoztam, hogy minél előbb véget érjen a szenvedés. Volt, hogy egy nap alatt ötféle gyógyszert próbáltam ki, de egyik sem csökkentette a fájdalmamat, nem tudtam enni, a víz is alig maradt meg bennem. Egyedül a hasam hideg vizes borogatása hozott némi könnyebbülést. Nagyon vágytunk gyermekre, több lombikprogramot is végigcsináltam, és más hormonterápiákat is kipróbáltam, ám ezek hosszú távon sajnos tovább rontották a helyzetet. Az utolsó hónapokban már szinte mindennap véreztem, és a fájdalom szinte állandó társammá vált. Végül arra kényszerültem, hogy eltávolíttassam a méhem, és mivel a tüneteim teljesen megszűntek, végre újra teljes életet élhetek. Azonban a gyermektelenség elfogadása még mindig kihívást jelent számunkra, én és a férjem is folyamatosan dolgozunk ezen." - mondja Judit.

Nekem is a pszichológiai része volt a legnehezebb. Értéktelennek, hibás árunak éreztem magam. Sokáig csak olyan kapcsolataim voltak, amelyekben fel sem merült a gyermekvállalás lehetősége, próbáltam tudat alatt elkerülni, hogy felmerüljön egy olyan igény, amellyel szemben kudarcot vallhatok. Ez a betegség a testin túl visszafordíthatatlan lelki károkat is okoz, amit az én esetemben pszichológus tudott csak helyrehozni

„Ez az, amit igazán hiszek” – mondja Zsanett.

"Szörnyű azzal szembesülni, hogy mindenki szül, csak én nem. Már annak is lett gyereke, akiről lemondtak az orvosok. Vezető beosztásban dolgozom, hozzá vagyok szokva, hogy ha eleget dolgozom valamin, annak eredménye lesz: például ha sokat sportolok, lefogyok, ha sokat melózom, előléptetnek. Na itt ezt el kellett engednem. Ezt a betegséget, és általa az életedet sem te kontrollálod. Minden hozzá igazodik: a nyaralások, a hétvégék, az öltözködésed, az együttléteid a pároddal. Vajon ma haza tudok menni az irodából, ha rosszul leszek? Vajon hat a gyógyszer, ha nem éhgyomorra veszem be? Vajon ma be tudom gombolni a farmeremet, vagy megint hathónapos terhesnek fogok kinézni? (Az endo gyakori tünete az ún. endo belly, a hatalmasra puffadó, de gasztroenteorológiai tünettel nem kísért has - a szerk.) Az endo épp ezért veszélyes: lassan és alattomosan, de gyakorlatilag egy ponton végérvényesen átveszi az irányítást az életed felett" - osztja meg Judit.

A legnagyobb kihívás nem a betegség kezelése, hanem a diagnózis felállítása. Szandra hosszú éveken át azt hitte, hogy a problémái kizárólag az ő fejében léteznek. "Sok háziorvos és nőgyógyász, akit felkerestem, rendre azt sugallta, hogy a gond csak én vagyok. 'A fájdalom természetes dolog', 'önnek alacsony a fájdalomküszöbe', 'csak hisztizik', 'ennyi helyen nem fájhat a hasa, kérem, ne hazudjon', 'kérje meg a párját, hogy finomabban bánjon önnel' - és még folytathatnám a megjegyzéseket. A műtét utáni diagnózis kezdetben elszomorított, de végül boldogsággal töltött el, mert végre bizonyítást nyert, hogy az érzéseim valósak." - osztotta meg tapasztalatait.

„A legrosszabb élményem az orvosok felelőtlen hozzáállása volt” – osztja meg Ági. „Azt mondták, hogy ez a női lét természetes része, és hogy el kell viselem – természetesen mindezt férfiak mondták. Azóta csak női nőgyógyászhoz járok a diagnózisom óta.”

A szakértő hangsúlyozza, hogy az endometriózissal kapcsolatos legnagyobb kihívást az információhiány jelenti. "A betegek többsége hosszú évek után jut el a megfelelő szakemberhez, amikor már a betegség gyakran visszafordíthatatlan károsodásokat okozott. Az általános orvosok és nőgyógyászok egy része, bár a legjobb tudásuk szerint próbálnak segíteni, sok esetben nem ismerik fel az endometriózist, mivel az gyakran ultrahangon sem látható - legalábbis nem képzett szem számára. Csak egy erre a területre szakosodott orvos képes a beteg panaszainak, az ultrahangos és egyéb képalkotó vizsgálatok, valamint a manuális vizsgálat eredményeinek összekapcsolásával megalkotni a helyes diagnózist - ez pedig elsősorban a tapasztalaton múlik" - mutat rá a professzor a helyzet bonyolultságára.

A késői diagnózis jelenti a legnagyobb kihívást.

Salamon Adrienn, a Női Egészségért Alapítvány kuratóriumi elnöke hangsúlyozza, hogy számára kiemelten fontos az endometriózissal kapcsolatos tájékoztatás. "Sajnos sok orvos, mint például a gasztroenterológusok vagy nőgyógyászok, még mindig nem gondolnak endometriózisra a tünetek alapján, de szerencsére ez a hozzáállás fokozatosan változik" - mondja. Kiemeli, hogy létezik egy magyar fejlesztésű applikáció, a Lucy, amely lehetővé teszi, hogy hét különböző betegségre hívja fel a figyelmet, így a diagnosztikai késedelem 3-5 hónapra csökkenthető, ami a betegség súlyosságának csökkentéséhez is hozzájárul. "Jó hír, hogy a meddőségi protokollokban ma már nagyobb figyelmet kap az endometriózis, és a kormány is támogatja a témában való nyitottságot: aláírtak egy szakmai irányelvet, és az érintettek adókedvezményeket is igényelhetnek" - tette hozzá.

Biztató jelek mutatkoznak a betegség körüli helyzet javulásában: "Az elmúlt másfél évtizedben jelentős előrelépés tapasztalható az endometriózis ismertségében. Bár a diagnosztikai módszerek terén még mindig van hová fejlődni, egy tapasztalt orvos a legújabb technológiák nélkül is képes felismerni az endometriózist. Azok aránya, akik néhány hónap szenvedés után szakemberhez fordulnak, folyamatosan növekszik, és ebben az online platformok szerepe kiemelkedő" – mondja dr. Koppán. "Ugyanakkor ma is találkoztam egy 38 éves pácienssel, aki évek óta keresi a megoldást, és súlyos állapotban van, ám eddig senki nem tudta diagnosztizálni a betegségét." "Valóban pozitív változásokon ment keresztül a betegség körüli tájékoztatás" – értékeli Salamon Adrienn. "Tíz évvel ezelőtt mi írtuk az első szakmai cikket a témában, és azóta számos hasonló írás látott napvilágot. Tizedik alkalommal rendezzük meg az Endometriózis világnapot, amely azóta országos rendezvénysorozattá nőtte ki magát. Nemcsak a saját felületeinken osztunk meg információkat, hanem partner egészségügyi intézmények, háziorvosok, védőnők és a kormány is aktívan kommunikál az endometriózisról. Egyre több közismert személyiség is nyíltan beszél a betegségről, például népszerű youtuberek és influencerek is részt vettek kampányainkban, emellett több szülész-nőgyógyász is elindított social media felületeket, ahol a témáról beszélnek. Fontos megemlíteni, hogy a diagnosztizált esetek jelentős része nem annyira súlyos. Ha időben észlelik vagy megfelelően kezelik az endometriózist, az érintettek teljes értékű életet élhetnek. Én magam is egy hétórás műtéten estem át, ahol két petevezeték és 15 cm bélszakasz eltávolításra került, de most panaszmentes vagyok, és sok hasonló esetet ismerek, ahol műtét nélkül is sikerült elérni a javulást." Ezzel párhuzamosan világszerte számos kutatás zajlik a betegség kialakulásáról és a kezelési lehetőségekről. "Például tudjuk, hogy bizonyos szérumfaktorok szintje egyes betegeknél magasabb, mint másoknál. Jelenleg a sejtszintű fehérjék és immunfaktorok vizsgálatán dolgozunk, de még nem sikerült felfedeznünk azokat az általános jellemzőket, amelyek alapján besorolásokat tudnánk kialakítani" – teszi hozzá a professzor. "Az viszont biztos, hogy már ma sokkal többet tudunk, mint akár egy évtizeddel ezelőtt."

Az abnormális menstruációs fájdalom, amely nem enyhül a fájdalomcsillapítók hatására, vagy amely jelentősen megnehezíti a mindennapi tevékenységeket, egyértelmű jele annak, hogy valami nem stimmel a szervezetben. Bár ez nem mindig jelenti azt, hogy endometriózisról van szó, mindenképpen figyelmeztető jel, hogy valamilyen rendellenesség állhat a háttérben. Különösen aggasztó, ha a fájdalom a menstruációs ciklus bármely szakaszában, például a peteérés időszakában rendszeresen megjelenik. Ilyen esetekben érdemes szakembert felkeresni, aki alaposan megvizsgálja a problémát és a megfelelő diagnózist felállítja.

- tanácsolja a professzor.

Az állami egészségügyi rendszer keretein belül a szakértők elérhetősége javul: az úgynevezett endometriózis ambulanciákon, noha gyakran hosszú várakozási időkkel kell szembenézni, jól képzett orvosok állnak a páciensek szolgálatára. A magánszolgáltatások terén pedig egyre szélesebb szakemberkínálat segíti a betegeket a megfelelő kezelés megtalálásában.

Ahogyan több interjúalanyunk is hangsúlyozta, az idő kulcsfontosságú tényező. "Nincs értelme várni, mert az endometriózis önmagától nem fog javulni, legfeljebb egy ideig stagnál" - osztotta meg véleményét Ági. Dr. Koppán is hasonló állásponton van: "Még ha a tünetek nem is nyilvánvalóak, és az orvosok is elbagatellizálják a helyzetet, ha Ön úgy érzi, hogy valami nincs rendben, ne habozzon tovább lépni. Folytassa a keresést, amíg meg nem kapja a megfelelő diagnózist – lehet, hogy az végül nem endometriózis lesz, de a lényeg, hogy találjon magának egy megoldást."

„Jelenleg még mindig a feldolgozás fázisában vagyok, de mivel az én endóm egy különösen agresszív típus, valószínűleg újabb műtétre lesz szükségem” – osztotta meg Szandra. „Bár egyelőre nem tervezek gyermeket, a félelem már most ott motoszkál a fejemben: vajon lehetséges-e számomra a gyermekvállalás? Képes lesz-e a testem egy kisbaba kihordására és világra hozására? Még ha sikerülne is megszülnöm, vajon tudnám-e biztosítani neki mindazt, amire szüksége van, különösen ilyen tünetek mellett? A gondolatok csak pörögnek az agyamban. Mindenkinek azt tanácsolom, hogy ha bármilyen apró eltérést észlel, ne habozzon, hanem keressen fel egy szakembert! Ne éljen át olyasmit, amivel én küzdöttem: 13 éven át nem hitt nekem senki!”

Related posts