A Médiatanács Hollandiában hivatalosan is bepanaszolta a Maxot, miután a Fehér Lótusz egyik epizódja felkeltette a figyelmüket.

A Fehér Lótusz egyik legújabb epizódja kapcsán a magyar Médiatanács a héten hivatalos panasszal élt a külföldi hatóságoknál, célkeresztjében pedig a nemrégiben HBO MAX néven újjáéledő Max streamingplatform áll. Továbbá, a testület a Moziverzummal és a Filmcaféval kapcsolatosan is jelezte aggályait. A május 13-i ülés során a testület több tízmillió forintnyi pénzügyi támogatást osztott ki nyolc közösségi médiaszolgáltató között, és döntés született a Kaposvár 102,6 MHz frekvencia használati jogáról is, amelyet az egyedüli pályázó nyert el. Ezen kívül, egy bejelentés nyomán az ATV és a Mozi+ csatornák, valamint az ezeken futó Alza-reklámok is a vizsgálat alá kerültek.
Az NMHH Kommunikációs Igazgatósága legutóbbi közleményében tájékoztatta lapunkat arról, hogy a holland jogszabályok alá tartozó MAX streaming platformon elérhető A Fehér Lótusz (White Lotus) című sorozat harmadik évadának negyedik epizódját, amelynek címe: Van, aki rejteget, van, aki keres, a médiaszolgáltató nem a megfelelő korhatári besorolással látta el.
A Warner Bros Discovery / Wbd "14"-es korhatári jelölést helyezett el a lekérhető médiaszolgáltatásban A Fehér Lótusz mellett, miközben a tartalom tartalmára, üzenetére és képi világára tekintettel, az a magyar szabályozás alapján a IV. korhatár-kategóriába tartozónak minősülne, azaz csak a 16 éven aluliak számára nem ajánlott kategóriában lett volna közzétehető.
Incesztus és pénisz is látható volt
A médiahatóság hivatalos közleménye nem említi kifejezetten, de valószínűleg nem nyerte el a testület tagjainak tetszését, hogy a sorozat legújabb epizódjában két fiútestvér, Saxon és Lochlan, némi alkohol- és drogfogyasztás után incestuózus kapcsolatba lépett.
Az incesztus vérfertőzést jelent, azaz olyan szexuális kapcsolatot vagy nemi aktust, amely közeli vérrokonok - például szülő és gyermeke, testvérek vagy nagyszülő és unoka - között történik. A legtöbb kultúrában és jogrendszerben az incesztust tabunak tekintik, és sok országban törvény tiltja, büntetőjogi következményekkel jár. Az ilyen kapcsolatok nemcsak erkölcsi és jogi problémát jelentenek, hanem genetikai kockázatokat is hordoznak, például megnő az esélye annak, hogy az utódok öröklött betegségekben szenvedjenek.
Ugyanezen epizódban egy másik jelenetben Timothy Ratliff köntöse alól váratlanul megpillantottunk egy hímvesszőt is – bár nem a valódit, csupán egy ügyes másolatot. Az apa gyermekeinek szeme elől sem rejtőzött el ez a meglepő látvány.
A magyar Médiatanács értesítette a joghatósággal rendelkező külföldi médiahatóságot, és azt kérte, tegyék meg a szükséges intézkedéseket.
A Filmcafé Hungary és a Moziverzum egyik tartalmának korhatári besorolásával is gond volt
A magyar hatóság vizsgálatot indított a cseh joghatóság alá tartozó Filmcafé Hungary állandó megnevezésű médiaszolgáltatónál, miután a 2025. február 27-én 21 órakor sugárzott „Már megint egy dilis amcsi” című film korhatári jelölés nélkül került adásba. A magyar jogszabályok értelmében ez a tartalom az I. korhatár-kategóriának felel meg, ami azt jelenti, hogy korhatár nélkül megtekinthető. Ezzel szemben a Nemzeti Filmiroda (NFI) a filmet a IV. korhatári kategóriába sorolta, amely 16 éven aluliak számára nem ajánlott. Az NMHH közleménye nem részletezi, hogy pontosan mi volt a kifogásolt jelenet, csupán arra utal, hogy a médiaszolgáltatót is kötelezi az NFI által megállapított korhatári besorolás betartása.
A Gonosz halott: Az ébredés című műsorszámot a VI. korhatári kategóriába sorolta az NFI, és a román joghatóság alá tartozó Moziverzum, a TV2 Csoport részeként, 2025. március 19-én 21 órakor sugározta. A produkció 15 éven aluliak számára nem ajánlott, és a tartalma változatlan maradt. A médiaszolgáltató csak abban az esetben tehette volna közzé a műsort, ha megfelelő technikai intézkedéseket hoz annak érdekében, hogy a tartalom kizárólag 18 éven felüliek számára legyen hozzáférhető. Azonban nem tisztázott, hogy pontosan mi okozta a problémát a közzététel során.
A hatóság ebben a két esetben is értesítette az érintett joghatóságokat és kérte az intézkedésüket.
Kaposváron újabb izgalmas egyszereplős rádiós frekvenciapályázat került megrendezésre, amely új lehetőségeket kínál a helyi médiapiac számára.
A pályázati eljárás eredménye véglegessé vált: a Katolikus Rádió Zrt. nyerte el a jogot a Kaposvár FM 102,6 MHz frekvenciájára, amely 2025. augusztus 9-től közösségi médiaszolgáltatás céljára lesz elérhető. A testület által meghirdetett pályázat során ez az egyedüli jelentkező bizonyult a legmegfelelőbbnek.
A pályáztatásra azért került sor, mert a jelenlegi médiaszolgáltatónak, a Katolikus Rádió Zrt.-nek 2025. augusztus 8-án 12 év után lejár a médiaszolgáltatási jogosultsága. Mivel egyedül a "Katrádió" nyújtott be pályázatot (a médiahatóság korábban nem jelentette be a sajtóban, hogy pályáztatja a frekvenciát), és az ajánlat a Médiatanács szerint alakilag és tartalmilag is megfelelő volt, így a médiaszolgáltató tovább használhatja a frekvenciát.
Alza-reklámot is vizsgáltak
Az Alza online boltja által sugárzott reklámot egy bejelentő kifogásolta, amelyet 2025. január 13-án többször is láthattunk az ATV és a holland joghatóság alá tartozó Mozi+ csatornán. A Médiatanács vizsgálata alapján azonban megállapította, hogy a médiaszolgáltatók a reklámot az előírásoknak megfelelő figyelemfelhívó jelzéssel látták el, és a sugárzás során a reklám hangerőszintje is megfelelt a jogszabályi követelményeknek. Mivel a reklám korhatár-besorolása is helyénvaló volt, így a médiaigazgatási szabályok nem sérültek.
43 millió forintot osztottak ki.
A közösségi médiaszolgáltatók folyamatos működésének biztosítása érdekében indított REZSI2025 pályázat harmadik körében a Médiatanács nyolc pályázónak összesen 43 millió forint összegű támogatást ítélt oda.
Bár az NMHH nem osztotta meg a győztesek névsorát, a pályázat hivatalos weboldaláról megosztjuk a releváns információkat:
A Médiatanács heti üléséről készült jegyzőkönyv elérhetősége a grémium hivatalos weboldalán csak később válik publikussá.
Újraértelmezik a Max nevű szolgáltatást, és visszanyeri eredeti nevét, HBO Maxot.
A magyar médiacégek export lehetőségei komoly veszélybe kerülhetnek, és a YouTuberek is nehéz helyzetbe jutnak - figyelmeztet Hont András, aki szerint az új törvénynek súlyos következményei lehetnek.
„Ország még sosem épült feketelistákból” – 50 szervezet és médiaplatform tiltakozik a Fidesz autoriter jegyzéktörvénye ellen.