A francia elnök törekszik arra, hogy formálja a pápaválasztás körüli folyamatokat?


Emmanuel Macron a múlt hétvégén Rómában tett látogatása során több bíborossal és egyházi méltósággal találkozott. Az olasz médiában megjelent hírek szerint a francia elnök arra törekedhet, hogy a konklávé tagjait meggyőzze arról, hogy egy francia jelöltet válasszanak Ferenc pápa utódjának.

Ferenc pápa múlt szombati, Vatikánban zajló temetése kapcsán a francia elnök, Emmanuel Macron, több megbeszélést folytatott a katolikus egyház magas rangú bíborosaival és tisztviselőivel, ami Olaszországban jelentős visszhangot keltett. A találkozók körül különféle spekulációk láttak napvilágot, miszerint Macron a következő pápa kiválasztására is hatást szeretne gyakorolni, olyan módon, ahogyan azt a történelmi Borgia-dinasztia tette. Az olasz média ezt a jelenséget "a modern Napkirály intervencionizmusának" titulálta.

Emmanuel Macron különleges találkozót szervezett a római francia nagykövetségen, ahol négy honfitársa társaságában beszélgetett. A résztvevők között találjuk Jean-Marc Aveline marseille-i érseket, François Bustillo ajacciói püspököt, Christophe Pierre amerikai apostoli nuncius-t és Philippe Barbarin, Lyon tiszteletbeli érsekét. Mindannyian kulcsszereplői lesznek a közelgő konklávénak.

Közöttük ketten - Aveline és Bustillo - már teljes jogú bíborosok, és a következő pápai trón várományosai között emlegetik őket.

A követségi találkozót megelőzően Macron állítólag egy neves római étteremben vacsorázott Andrea Riccardival, a Sant'Egidio Közösség alapítójával. Ez a szervezet, amely jelentős hatással bír, jótékonysági tevékenységeiről és nemzetközi békemisszióiról ismert.

Ez elegendő volt ahhoz, hogy az olasz média úgy értelmezze, mintha a francia elnök egy saját "előkonklávét" szervezne, és célja, hogy a saját - lehetőleg francia - favoritját "befuttassa".

Riccardi, akit sokan a legjobban informált bíborosnak tartanak, mivel széleskörű kapcsolatrendszerével és Franciaország iránti vonzalommal bír – ahol egyébként tanulmányait is folytatta – csütörtökön határozottan elutasította a pletykákat. Az Il Foglio című olasz lapnak nyilatkozva kijelentette, hogy a Macron-Sant'Egidio közötti összeesküvésről szóló híresztelések „teljes ostobaság”.

Riccardi és Macron "fettuccine-t fogyasztottak, nem pedig eszkargót" – nyilatkozta, hangsúlyozva, hogy az a mese, miszerint a két politikai vezető kenyérdarabot tördelve tervezgetett valami titkos dolgot, erősen eltúlzott.

Szakértők véleménye alapján Aveline és Bustillo bíborosok esélye, hogy elnyerjék a következő pápai címet, meglehetősen alacsony. Aveline olasz nyelvtudása, amely a Szentszék hivatalos kommunikációs nyelve, állítólag nem elégséges, míg Bustillo, aki korzikai hátterének köszönhetően folyékonyan beszél olaszul, 56 éves korában talán túl fiatalnak számít. Sokan úgy vélik, hogy az egyház elkerülné a hosszú távú pápaság kockázatát.

Franciaországnak a 14. század óta nem volt pápája. Az országból származó utolsó pápa XI. Gergely pápa volt, aki 1378-ban halt meg.

Közben Ferenc pápa halála és a jövő szerdára kitűzött konklávé számos világvezető, köztük Donald Trump amerikai elnök érdeklődését is felkeltette.

Kedden Trump egy igazán szórakoztató bejelentést tett, amikor azt mondta, hogy "szívesen lenne pápa". Ezzel a kijelentésével azonnal felkeltette a figyelmet, majd még tovább fűszerezte a helyzetet azzal a vicces megjegyzésével, hogy ő lenne az "első számú választása" a következő pápai választásokon. Az értekezlet szellemes pillanatai garantáltan mosolyt csaltak a hallgatóság arcára!

Lindsey Graham republikánus szenátor az X-en támogatta Trump pályázatát, mondván, hogy Trump "jelöltként valóban egy sötét ló lenne", és arra kérte a konklávét és a híveket, hogy "legyenek nyitottak" erre a lehetőségre.

"Az első pápa és az Egyesült Államok elnöke közötti együttműködés számos izgalmas lehetőséget rejtene magában. Figyeljük a fehér füst jeleit... MMXXVIII. Trump" - zárta le Graham.

Related posts