A gyümölcsöskertek védelme a tél és a tavasz határvonalán - Jó Gazda Ahogy a tél utolsó leheletei még átjárják a gyümölcsöskerteket, a tavasz ígéretével egy új időszak küszöbére lépünk. Ez a különös időszak nem csupán a természet ébredését jelenti, hanem


Ahogy a tavasz fénye egyre inkább beragyogja a tájat, megkezdődik a gyümölcsfák védelmének fontos feladata is, amely elengedhetetlen az új szezonra való felkészüléshez. A gyümölcsösökben élő állandó lakók és az ide látogató vendégek egyre inkább felfedik magukat, és minden mozdulatukkal jelzik a tél távozását. A természet e csodás átalakulása arra emlékeztet bennünket, hogy új élet kezdődik, és a gyümölcsfák is felkészülnek a megújulásra.

A gyümölcsfák télen sem merülnek teljesen álomba: a legkeményebb fagyok alatt is élet lüktet a kéreg alatt, ahol sokféle, szunyókáló élőlény talál menedéket. Érdekes megfigyelni, hogy a ragadozók és zsákmányaik gyakran ugyanazon a hibernációs helyen osztoznak, mindössze pár centiméter távolságra egymástól. A gyümölcsfák törzsére elhelyezett hullámos kartoncsíkok révén nyerhetünk információkat, amelyek főként az almamolyok populációsűrűségének felmérésére szolgálnak. E kartoncsíkokat már nyáron vagy ősszel kihelyezzük a gyümölcsösökbe, amikor a hernyók elkezdik keresni a téli búvóhelyeiket. E hullámpapír-lakások leggyakoribb lakói az almamolyok hernyói mellett sokféle pók, katicabogár és különböző poloska fajok. Nagyító segítségével akár atkákat és más, szabad szemmel alig észlelhető apróságokat is felfedezhetünk itt. Érdekes, hogy egyes pókok télen is aktívan vadásznak, így segítséget nyújtanak például a körteültetvényekben áttelelő füstös szárnyú körtelevélbolha elleni harcban.

A védekezés kidolgozása egy olyan folyamat, amelyben figyelembe kell venni a lehetséges kockázatokat és veszélyforrásokat. Fontos, hogy a védekezési stratégiák személyre szabottak legyenek, figyelembe véve a specifikus környezetet és a rendelkezésre álló erőforrásokat. A tervezés során érdemes alaposan elemezni a potenciális fenyegetéseket, és ennek megfelelően különböző forgatókönyveket kidolgozni. A hatékony védekezés nem csupán a reakcióról szól, hanem a megelőzésre és a tudatosság növelésére is nagy hangsúlyt kell fektetni. Az együttműködés és a kommunikáció kulcsszerepet játszik ebben a folyamatban, hiszen a közös célért való összefogás erősíti a védekezés hatékonyságát.

Fókuszáljunk a jelenlegi tevékenységekre, hiszen elérkezett az idő, hogy felkészüljünk a szezon kihívásaira. Az elkövetkező hetekben konkrét lépéseket javaslunk a védekezés terén, valamint megosztjuk a teljes szezonra vonatkozó permetezési tervünket, amely különös hangsúlyt fektet a környezetbarát készítmények használatára. Ez különösen fontos, mivel a rendelkezésre álló vegyszerek és hatóanyagok számának csökkenése valószínűleg sok háztáji termelőt fog megnehezíteni. A tél és a tavasz határán elérkezik az ideje, hogy átfogó stratégiát dolgozzunk ki a következő hónapokra. Első lépésként a korai kártevők, mint például az almamoly és a bimbólikasztó bogár ellen kell védekeznünk, emellett foglalkoznunk kell a tafrinás levélfodrosodással, valamint a kéregelhalással és a bakteriózissal is, ahol rezes alapú beavatkozásokra lesz szükség. E lépések révén megalapozhatjuk a sikeres és egészséges növénytermesztést a közelgő szezonban.

Az őszibarack-termesztők a szezonban az elsők között kezdik meg a gombaölőszeres védekezést a tafrinás levélfodrosodás (Taphrina deformans) ellen. A kórokozó blasztospórák formájában telel át a rügyeken, és tevékenységének kezdete szorosan összefügg az őszibarack fenológiai fejlődésével. A kórokozó elleni első kezelést a rügypikkely első mozgásakor végezzük, ami az év eleje óta mért 7 °C feletti 1000 aktív fok összegének felel meg (SAT7 = 1000 °C). Magasabb hőmérsékleten a fertőző időszak 2-3 hétig tart, amely 1-2 (PlanTonic és CuproTonic vagy Kocide) permetezésével lefedhető. Legtöbbször azonban a fertőzések tovább tartanak, és 3 kezelésre is szükség lehet. A leghatásosabb már ősszel megelőzően kezelni az őszibarackfákat (PlanTonic és Kocide). A közvélekedés szerint leghatásosabb a mogyoróvirágzás kezdetén kezdeni a kezelést - bár ez a módszer nem egzakt kutatáson, hanem megfigyelésen alapul, de van benne valami.

A szilvafák terméseinek deformációját, amelyet bábaszilva vagy szilva táskásodás néven ismerünk, a Taphrina pruni nevű gomba idézi elő. Ennek a kórokozónak a bionómiája, vagyis hatásmechanizmusa hasonló a tafrinás levélfodrosodáséhoz, így a védekezési stratégiák is párhuzamosan alkalmazhatók. Az aktív fejlődési szakaszok hőösszegei jelen esetben nincsenek pontosan meghatározva, ezért a kezelés időpontját tapasztalati alapon, a fenológiai fejlődés és a várható csapadék figyelembevételével becsüljük. A védekezéshez ajánlott szerek közé tartozik a PlanTonic, valamint a réz alapú készítmények, például a CuproTonic és a Kocide.

A rézkezelés kiemelkedő szerepet játszik a csonthéjas gyümölcsfák és almafélék védelmében. E beavatkozások célja a baktériumos megbetegedések és a héj nekrózis (elhalás) megelőzése, ilyenkor gyakran a megengedett dózisokat túllépve alkalmazzuk a szert. Alma- és körtefák esetében ezeket a kezeléseket jellemzően az első varasodási fertőzések jeleinek megjelenésekor kell megkezdeni, mint például a zöldszövet megjelenése, az érett aszkospórák és a megfelelő hőmérséklet és nedvesség együttes jelenléte. Sőt, még elővigyázatosságból egy héttel a fertőzésveszély előtt is célszerű elindítani a rézkijuttatást.

Az áttelelő kártevők nyomon követése és a kezdeti védekezési lépések fontossága A kártevők áttelelése komoly kihívás elé állítja a kertészeket és mezőgazdasági termelőket. Az ősz beköszöntével elengedhetetlen, hogy figyelemmel kísérjük ezeket a kártevőket, hiszen a megfelelő időben történő beavatkozás kulcsfontosságú a növényeink védelme érdekében. A megfigyelés során érdemes különös figyelmet fordítani a kártevők aktivitására, az általuk okozott károkra, és a környezetükre, hiszen ezek az információk segítenek meghatározni a legmegfelelőbb kezelési módszereket. A kezdeti kezelés magába foglalhatja a kártevők mechanikai eltávolítását, biológiai védekezési lehetőségeket, vagy akár a célzott vegyszerek alkalmazását is. Fontos, hogy a választott módszerek ne csak hatékonyak legyenek, hanem környezetbarát megoldásokat is keressünk, hogy megőrizzük a természet egyensúlyát. Az áttelelő kártevők elleni védekezés tehát nem csupán a növények egészségének megőrzéséről szól, hanem a fenntartható gazdálkodás alapelveinek betartásáról is.

A gyümölcsfák védelmét komoly kihívások övezik, hiszen számos kártevő telel át különböző formákban, mint például tojások, nimfák és pajzstetvek. Ezek a kártevők az ágakon, a kéreg repedéseiben és más rejtett zugokban keresnek menedéket. A védekezés szempontjából ez a helyzet egyfajta előnyt is jelent, ugyanis ezek a szakaszok viszonylag érzékenyek a kíméletes, hatékony védekezési módszerekre, mint például az olajok (mint a PlanTonic) és paraffinok (mint a Vektafid) alkalmazására, amelyek már régóta beváltak. A védekezés alapelve a fizikai hatásmechanizmusra épül: a cél egy összefüggő film létrehozása, amely megakadályozza a tojások vagy nimfák légzését, így azok megfulladnak. A rovarölő gombák, mint például a Bora készítmény, szintén fontos szerepet játszanak a kártevők elleni harcban. Ha a fertőzés mértéke jelentős, a gombás védekezés alkalmazása segíthet a telelő kártevők kiirtásában, ezáltal hosszú távú védelmet nyújtva. Azonban a hatékony kezeléshez elengedhetetlen a megfelelő permetlé-lefedettség, ami nagyobb vízmennyiség alkalmazását vonja maga után. A siker további feltétele a megfelelő hőmérséklet-emelkedés, mivel a melegebb időjárás fokozza a tojások biológiai aktivitását, így azok érzékenyebbé válnak a beavatkozásra. Fontos megjegyezni, hogy a két módszer külön-külön nem nyújt annyira erős védelmet, mint amikor együtt alkalmazzuk őket; a maximális hatékonyságot a legtöbb esetben 70-90% között várhatjuk el. Sajnos egyes termesztők hajlamosak elfelejteni ennek a kombinált megközelítésnek a hatékonyságát és gazdaságosságát. Mivel az olajok főként a tojásokra hatnak, a mozgó lárvákra viszont nem, javasolt a tankkeverékek, mint például a Bora vagy Mycotal, bevetése is, hogy gombás fertőzést okozzanak. Az alkalmazásukat általában úgy időzítik, hogy a bimbólikasztó bogarakra is hatással legyenek, ezáltal még szélesebb spektrumú védelmet nyújtva a gyümölcsfák számára.

A megcélzott fajok és fejlődési fázisaik áttekintése

A körtefák telepítése után viszonylag gyorsan megjelenik a körtelevélbolha (Cacopsylla pyri), amely a felnőtt állapotában, a nyugalmi időszakban és a tavasz elején jellegzetes láncokban helyezi el petéit. A tojások számának csökkentésére hatékony megoldás lehet a PlanTonic kezelés, amely kaolinnal váltakozva alkalmazva riasztóként működik, így késlelteti a tojásrakást. Fontos, hogy a PlanTonic rovarölő hatása csak a nimfák kikelése előtt, a teljes kiürítés után érvényesül (zöldbimbós fázisban), és ebben az időszakban a Bora is hozzáadható a hatékonyság fokozása érdekében. Ezen kívül érdemes megvárni a nimfák teljes kikelését, és ha spinosadot alkalmazunk, legyünk körültekintőek, mivel ez nemcsak a természetes ellenségekre, hanem a méhekre is káros hatással lehet.

Ebben az időszakban számos egyéb kártevő is megjelenhet, például atkák, amelyeket kénnel vagy URTIKA kivonattal lehet kezelni. Az aktív kártevők közül a meggyvirágmoly és a cseresznyevirágmoly a legelsők, akik a cseresznyén és a meggyen támadnak. E kártevők hatékony leküzdéséhez ajánlott a PlanTonic, valamint a Bora vagy Mycotal alkalmazása. Ha úgy határozunk, hogy más áttelelő kártevők ellen is beavatkozunk, ez egy remek döntés lehet. A kezelést ideális esetben az egérfül és a zöld bimbó közötti időszakban érdemes elvégezni.

Az áttelelő kártevők között kiemelkedő szerepet játszik a bimbólikasztó bogár, más néven almavirágzsizsik (Anthonomus pomorum). E faj példányai a melegebb klímájú területeken már március közepén aktívak, míg a hűvösebb vidékeken tojásaik lerakása áprilisra tolódik. A tojásrakás jellemzően a meleg, napfényes napokon zajlik, a BBCH 52-től BBCH 54-ig terjedő vegetációs időszak alatt, amikor a hőmérsékleti összeg eléri a SET10T = 250-300 °C-t. A leghatékonyabb védekezés akkor valósítható meg, ha a hidegebb időszakot követően, a hőmérsékleti értékek elérésekor, drámai felmelegedés következik be, amely a bogarak tömeges repülésével egybeesik. A beavatkozást azonban a lehető leghamarabb el kell végezni, mielőtt a bogarak kirepülnének. Változékony időjárás esetén nehézségek adódhatnak, hiszen a bogarak rajzása a gyümölcsösökben elhúzódhat, így nehezen meghatározható a megfelelő időpont a kezeléshez, és egyetlen kezelés nem elegendő a teljes populáció kezelésére. A bimbólikasztó bogár elleni védekezéshez javasolt permetezőszerek közé tartozik a PlanTonic, a Bora és a Mycotal keveréke, amelyek hatékonyan segíthetnek a kártevők visszaszorításában.

Megelőző (preventív) intézkedések

A megelőző intézkedések kulcsszerepet játszanak a költséges beavatkozások, azaz a "tűzoltás" minimalizálásában. Az egyik leghatékonyabb megoldás a Typhlodromus pyri ragadozóatka betelepítése, amely nemcsak a biológiai védekezés egyik eszköze, hanem kiváló megelőző módszer is. A T. pyri egy sokféle táplálékon élő atka, amely leginkább más atkákat és rokon fajokat preferál, de a tripszek lárváit is sikeresen csökkenti. Különlegessége, hogy hosszú ideig képes éhezni, így virágporral is táplálkozik, ami stabilizálja a populációját. Az integrált növényvédelem keretében a T. pyri ellenáll a legtöbb elérhető peszticid hatásának is. A nőstényekkel ellátott szalagokat célszerű télen és kora tavasszal elhelyezni a fákra, hogy a lehető legjobb eredményeket érjük el. Az utóbbi évek tapasztalatai azt mutatják, hogy sok gazdálkodó választotta ezt a ragadozóatkát, ami jelentősen hozzájárult a termelés stabilizálásához.

A virágzó gyógynövények telepítése és gondozása, amely a zöldítés szempontjából is kiemelten fontos (figyelem, nem fű!), a megelőzés egyik hatékony formájának számít. E növények ültetésével hozzájárulunk a károkozók természetes ellenségeinek megjelenéséhez, és a gondosan megválasztott növénykombinációk segítik a talaj szerkezetének, valamint a vízfelvételi és vízmegtartó képességének javítását. Fontos, hogy a vetés előtti előkészületeket a lehető leghamarabb végezzük el, hogy a talaj optimálisan felkészüljön a vetőmagméretű növények (tavaszi keverék) elvetésére.

Related posts