A közpénz jövője iránti kíváncsiságunkat fejeztük ki, ám a közmédia válasza egy egészen sötét és homályos helyről érkezett.

Egy szokványos szerdai napra ébredtünk, amikor elhatároztuk, hogy rákérdezünk az MTVA-nál, mi indokolja Káel Csaba filmügyi kormánybiztos új filmjének, a Magyar menyegzőnek a támogatását, és mennyi közpénz folyik erre a projektre. A válasz, amit kaptunk, azonban váratlanul ért minket:
Kérjük, hogy a válaszuk megküldése előtt hivatalosan tájékoztassanak bennünket arról, hogy mely külföldi vagy külföldi tulajdonú szervezettől, illetve magánszemélytől kaptak támogatást 2023. január 1. óta, és ennek összegét is szíveskedjenek megadni. Fontos számunkra, hogy megtudjuk, ki áll a kérés hátterében, és hogy ez nem ütközik-e a magyar jogszabályokkal. Előre is köszönjük gyors válaszukat, hogy mihamarabb reagálhassunk az esetleges kérdéseikre!
A közmédia aggályainak középpontjában az áll, hogy a magyar jogszabályokkal esetleg ellentétes lenne, ha tájékoztatnának minket, a magyar nyilvánosságot, arról, hogy milyen célokra, miért és mennyi közpénzt használnak fel. Az MTVA, amely évente több mint 100 milliárd forint közpénzből működik, a magyar adófizetők pénzéből támogatja a fideszes kultúrafinanszírozás egyik kulcsfigurájának, Káel Csabának a tevékenységét. Mégis, a közmédia szerint problémát jelenthet, ha a magyar állampolgárok megtudnák, pontosan mennyivel járultak hozzá Káel Csaba filmjének elkészítéséhez.
Az MTVA reakciója világosan rávilágít arra, miért terjedt el az a téves elképzelés, miszerint a Telex vagy bármelyik fennmaradó független sajtóorgánum külföldi érdekeket képvisel. Célja nem más, mint hogy megnehezítse munkánkat, és lehetőséget biztosítson arra, hogy a hatalom könnyebben elrejthesse a valóságot a magyar állampolgárok elől.
A Telex csapatánál az a küldetésünk, hogy olvasóink számára világosabbá tegyük a világot, és ebben gyakran elengedhetetlen, hogy olyan információkat hozzunk a felszínre, amelyeket a hatalom hajlamos eldugni. Ilyen például az, hogy miként használják fel a közpénzünket, amelyet adó formájában befizetünk.
Fontos, hogy a közszolgáltatások világában is világosan értsék: a Telex célja, hogy a magyar embereket közvetlenül érintő kérdésekkel foglalkozzunk, és képviseljük a hazai adófizetők érdekeit. Egyszerűen fogalmazva, a magyar polgárok megbízásából kérjük az információkat. Munkánk során arra törekszünk, hogy olvasóink – akik mindannyian magyar állampolgárok – minél alaposabban megértsék a körülöttük zajló eseményeket, és ezáltal tudatosabb döntéseket hozhassanak a mindennapi életükben. Bármilyen állítást tegyen is a kormány vagy a hozzá kapcsolódó szervezetek, a magyar érdek mindig is az volt, hogy az emberek valódi és hiteles információkhoz jussanak.
A Telex működése alapvetően a piaci reklámbevételekre és az olvasói támogatásokra épül, és idén már a 1%-os adófelajánlások gyűjtésével is bővítjük a finanszírozási lehetőségeinket. Az elindulásunk óta közel 70 ezer támogató döntött úgy, hogy a maguk módján, akár néhány ezer forinttal is hozzájárulnak a munkánkhoz. Kiadónk tulajdonosai a Telex munkatársai, így nem áll mögöttünk semmiféle politikai befolyás, oligarcha vagy külföldi érdekcsoport.
Amikor egy konkrét projekt vagy fejlesztés ötletével részt veszünk egy nyilvános pályázaton, és sikerül pénzügyi támogatást nyernünk, mindig mi magunk tájékoztatjuk a közönséget az átláthatósági jelentéseink keretében. Ezt a folyamatot annyira komolyan vesszük, hogy a kormánymédia által szenzációként tálalt, a Telex külföldi finanszírozásával kapcsolatos állítások valójában a saját átláthatósági jelentéseinkben található információk másolatai.
Jelenleg a közszolgálati média az, ami hazugságokra hivatkozva gátolja a munkánkat, miközben éppen ezen a platformon terjed megállíthatatlanul az orosz érdekeket szolgáló háborús propaganda. Már az orosz-ukrán háború első napjaiban is arról folyt a diskurzus, hogy az ukránok a felelősek a konfliktus kirobbanásáért, sőt, az ukrán elnököt Hitlerezve próbálták meg felnagyítani a helyzetet.
Aggódnak amiatt, hogy külföldi érdekek befolyása alatt állunk.
Ott, ahol a szakmai normáinkat kétségbe vonják, egy olyan munkatárs kapja az év riportere címet, aki hírmanipulálásban jeleskedik, és a hírhamisítás nagymestere, a vezérigazgató adja át neki a kitüntetést.
A súlyos szereptévesztésbe került MTVA-nak - amely gyakorlatilag a Szuverenitásvédelmi Hivatal sajtóosztályaként válaszolt - egyébként nemcsak mi vagy a működésüket finanszírozó magyar adófizetők mondják, hogy válaszolnia kellene a közpénz elköltésére vonatkozó kérdéseinkre, hanem a magyar jogszabályok is erre kötelezik őket.
A kormány és társult szervei nem akarják, hogy bárki feltehesse nekik a kényelmetlen kérdéseket, ezért próbálják mindenhogy ellehetetleníteni a független médiát. A közpénzből fenntartott közmédia nem hajlandó válaszolni, a közpénzből fenntartott Szuverenitásvédelmi Hivatal pedig közpénzből hirdetett videójában buzdít ordas hazugság mellett arra, hogy senki ne támogassa a független sajtót.
Sajnos a hatalom számára teljesen közömbös, hogy valaki nem kívánja finanszírozni az adójából a közmédiát vagy a Szuverenitásvédelmi Hivatalt, ezekhez a szervezetekhez mindenképpen közpénz jut. Az idei évben viszont lehetőséged van arra, hogy az adód egy kis részével a Telexet támogasd. Az adód 98%-át a kormány a saját belátása szerint használja fel, de a megmaradt 2%-ról szabadon dönthetsz.
Kérjük, hogy járulj hozzá 1%-kal a Telex működéséhez, hogy továbbra is hitelesen képviselhessük a magyar olvasók érdekeit. Segíts, hogy jelen lehessünk a legfontosabb eseményeknél, és feltehessük a kérdéseinket!