A levéltetű nem csupán a búza gondját jelenti; sokkal szélesebb spektrumú hatásai vannak a mezőgazdaságra és az ökoszisztémákra egyaránt.

Ebben a szántóföldi növényvédelmi videónkban a levéltetvek hatásait és problémáit vizsgáltuk különböző gabonafajták esetében. Kérdésünk az volt, hogy az érés időszakában érdemes-e még védekezni e kis kártevők ellen. Riportalanyunk, Hertelendy Péter, a hazai szántóföldi növényvédelem elismert szakértője, osztotta meg velünk tapasztalatait. Ellátogattunk a búza és a tritikálé tábláiba, hogy első kézből tapasztalhassuk meg a helyzetet.
Fürtökben lógnak a levéltetvek a vizsgált őszi búza levelein, kalászorsóin - biztosan van megfelelő növényvédő szer, de miért nem érdemes bevetni? A válasz: gazdasági szempontból. Amikor a termés már majd' készen állt, akkor felmerült: a levéltetvek jelenléte folytán mekkora termésmennyiséget veszíthettünk? Megközelítőleg egy mázsát hektáronként.. Ha azonban nekiálltunk volna inszekticides védekezést folytatni a búza e fejlődési fázisában, annak jóval magasabbra rúgtak volna a költségei.
A búza ezen fenológiai szakaszában nem kell aggódnunk az indirekt kártétel miatt. Nyilvánvaló, hogy a levéltetvek szerepet játszanak bizonyos vírusok terjesztésében, azonban, mivel a termés már érésnek indult, a vírusoknak már nem marad elegendő időjük arra, hogy elterjedjenek a növényben.
A tritikálé a következő „betegünk”, amelynek problémáit a levéltetű súlyosbítja. De nemcsak a búzát fenyegeti ez a kis kártevő: minden zöld gabonafélét érinthet. Az inszekticid védekezés mellett szóló érvek között szerepel, hogy a hatalmas levéltetű-populáció rengeteg hasznos élőlényt vonz, például a predátor rovarokat. A katicabogár lárvák és imágók hadserege gőzerővel dolgozik a kártevők visszaszorításán, és sajnos a növényvédő szerek alkalmazása számukra is a karrierjük végét jelentheti...