A magyar nők több mint 50%-a tapasztalt már bántalmazó kapcsolatot, ami jelentősen meghaladja az uniós átlagot.


A magyar nők több mint fele, 54,6 százaléka élt már bántalmazó kapcsolatban, ez jóval magasabb, mint a 31,8 százalékos európai átlag - derül ki az Európai Alapjogi Ügynökség, az Eurostat és a Nemek Közötti Egyenlőség Európai Intézete (EIGE) megrendelésére készült európai felmérésből.

Tíz év elteltével ez az első átfogó felmérés, amely a nők elleni erőszak Magyarországon tapasztalható mértékét vizsgálja. A magyar kormány ugyan nem támogatta a részvételt, de független közvélemény-kutatók közreműködésével sikerült megvalósítani a magyar adatgyűjtést. Ezt a Patent Egyesület legfrissebb közleményében olvashatjuk.

A kutatás során Európa-szerte 115 ezer nő részvétele tette lehetővé a 2020 és 2024 közötti időszakban végzett felmérést, amely a 18 és 74 év közötti nőket reprezentálja az EU egész területéről. Ez a felmérés a nők elleni erőszakról valaha készült legátfogóbb európai vizsgálatnak számít.

A Patent szerint az adatok lesújtóak, különösen Magyarországon, ugyanis

toronymagasan a magyar nők szenvednek el a legnagyobb arányban lelki vagy fizikai erőszakot, fenyegetést és/vagy szexuális erőszakot a partnerüktől.

A kutatás összegzése rámutat arra, hogy az Európai Unió területén a nők körülbelül egyharmada tapasztalt erőszakot, legyen szó otthoni, munkahelyi vagy nyilvános helyzetekről.

Magyarországon a nők 31,2 százaléka szenvedett már el fizikai erőszakot vagy fenyegetést a párkapcsolatán kívül (az európai átlag 13,5 százalék). Ha ehhez hozzávesszük a szexuális erőszakot is, a magyar nők 49,1 százaléka érintett, szemben a 30,7 százalékos európai átlaggal.

A legfrissebb kutatási eredmények drámaian túlszárnyalják a korábbi adatokat. Ennek egyik lehetséges magyarázata, hogy az elmúlt egy évtizedben a magyar nők tudatossága és tájékozottsága az erőszakról és a saját jogaikról jelentősen megnövekedett. Már képesek észlelni, hogy a környezetükben lévő helyzetek nem normálisak, amint azt a Patent Egyesület legújabb közleménye is hangsúlyozza.

Related posts