A német társadalomban egyre erőteljesebb a migrációval kapcsolatos elégedetlenség. A lakosság körében sokan aggasztónak tartják a bevándorlás hatásait, és sürgetik a kormányt, hogy foglalkozzon a kérdéssel. A közvélemény-kutatások is azt mutatják, hogy a

A német belpolitikai életet ismét migrációval összefüggő erőszakcselekmények rázkódtatták meg. A bielefeldi bár előtt történt késes támadás elkövetője egy szíriai migráns volt, aki kapcsolatban állt iszlamista csoportokkal, és nyíltan kifejezte, hogy az Iszlám Államért kíván harcolni. Bár a merénylet nem követelt halálos áldozatokat, a német társadalom számára ez újabb intő jel, hogy a tömeges bevándorlás komoly nemzetbiztonsági kockázatokat rejthet magában.
Friedrich Merz, a kancellár, választási kampányában a "migrációs fordulat" és a biztonság szavatolását tűzte ki célul. Az aschaffenburgi támadás után határozott lépéseket ígért, beleértve a kitoloncolásokat és a potenciálisan veszélyes egyének elkülönítését. Azonban a bielefeldi terrortámadás után meglepő csend honolt: sem ő, sem belügyminisztere, Alexander Dobrindt, sem pedig más prominens politikai vezetők nem reagáltak a helyzetre. Ez a hallgatás komoly aggodalmat keltett a német lakosságban. A kancellár korábban így nyilatkozott:
A bielefeldi incidens elkövetője, Mahmoud Mehmed, terrorizmusra való felbujtás és gyilkossági kísérlet vádjával kerülhet a bíróság elé. Az ügyészek állítása szerint a támadás vallási motivációval bírt, és a német demokratikus rendszer ellen irányult.