A PS álláspontja szerint több minisztérium is mulasztott, és a gimnáziumi támadás elkerülhető lett volna.


A PS ellenzéki párt képviselői úgy vélik, hogy több minisztérium is felelős a Spišská Stará Ves-i gimnáziumi támadás elkerülésének elmulasztásáért, és hangsúlyozzák, hogy a megfelelő intézmények közötti kommunikáció hiánya hozzájárult a tragédiához. A mozgalom arra figyelmeztet, hogy a problémák gyökerei rendszerszintűek, ezért a pénteki sajtótájékoztatójukon javasolták egy szakmai bizottság létrehozását az ügy alaposabb kivizsgálása érdekében.

Simona Petrík, a Progresszív Szlovákia képviselője kifejezte meggyőződését, hogy a szepesófalui kettős gyilkosság megelőzhető lett volna, ha az érintett intézmények közötti együttműködés megfelelően működött volna. Szavai szerint a tragikus esemény rávilágított az igazságügyi, belügyi, oktatási, szociális és egészségügyi tárcák, valamint az ezekhez kapcsolódó intézmények közötti együttműködés komoly hiányosságaira.

Lucia Plaváková (PS) éles kritikát fogalmazott meg azzal kapcsolatban, hogy a későbbi támadó gyógykezelését többször is elutasították, ami rendszerszintű hiányosságokra utal. Felszólította Boris Susko (Smer-SD) igazságügyi minisztert arra, hogy dolgozzon ki javaslatokat a törvényi szabályozás megváltoztatására. Kiemelte, hogy a kijelölt nevelőtiszt nem tartott kapcsolatot az iskolával, és figyelmeztetett a pártfogói felügyeleti rendszerben tapasztalható hiányosságokra is. Plaváková felvetette a kérdést, hogy vajon a létszámhiány állhat-e a tragédia hátterében.

A rendőrség hiányosságaira is felhívta a figyelmet. "Lucia Kurilovská belügyi államtitkár a parlament emberi jogi bizottságának ülésén nem volt hajlandó felfedni, hogy pontosan milyen problémákat azonosított a belügyminisztérium a rendőrség működésében. Arra hivatkozott, hogy a nyomozás még folyamatban van, ami bizonyos értelemben érthető is, de világosan hangsúlyozni kell, hogy rendszerszintű gondok merülnek fel a rendőrség működésében, és ennek következtében rendszerszintű hibák is előfordulnak" - tette hozzá.

Petrík kifejezte aggodalmát, hogy Erik Tomáš (Hlas-SD) munkaügyi miniszter nem nyújtott tájékoztatást arról, hogyan kezelték a fiatalkorúak szociális védelmét és gyámságát ellátó munkaügyi hivatalt ebben az ügyben. "A szociális gondnokság semmilyen formában nem lépett közbe az iskolai merénylet előtt. Ha a rendszer megfelelően működött volna, a korábbi feltételes büntetés letelte után is figyelemmel kellett volna kísérnie az elkövetőt. Most már tudjuk, hogy a tanárnő és a diáklány is rettegtek a támadótól, de nem kaptak semmiféle támogatást vagy segítséget. Egy jól működő szociális gondnokság feladata nemcsak az elkövető nyomon követése, hanem a lehetséges áldozatok védelme is" - tette hozzá Petrík.

A Spišská Stará Ves-i gimnáziumban január 16-án történt támadásnak egy 18 és egy 51 nő volt az áldozata. A 18 éves elkövető az iskola diákja volt, a rendőrség előre kitervelt gyilkosság miatt indított eljárást.

Related posts