A vártnál is jelentősebb mértékben emelkedhet a pedagógusok fizetése.


A Belügyminisztérium újabb egyeztetést folytatott a pedagógusok szakszervezeteivel. Az érdekvédők és a tárca ezúttal is a tanári jövedelmek emeléséről tárgyaltak, emellett a hiányszakmákban dolgozó pedagógusok számára tervezett plusz juttatások és a nevelő-oktató munkát támogatók béremelése is napirendre került. Totyik Tamás, a Pedagógusok Szakszervezetének (PSZ) elnöke az egyeztetés eredményeit ismertetve megjegyezte, hogy a kormány várakozásuk szerint 1-2 százalékkal a 20 százalékos béremelés mértékét is megemelheti.

Mint arról beszámoltunk, kedd délelőtt egyeztetést folytatott a pedagógusok szakszervezeteivel a Belügyminisztérium. A megbeszélésen a Pedagógusok Szakszervezete részéről (PSZ) Totyik Tamás vett részt, míg a Pedagógusok Demokratikus Szakszervezetét (PDSZ) Nagy Erzsébet képviselte.

Nagy Erzsébet, a PDSZ országos választmányának tagja hangsúlyozta, hogy a legutóbbi megbeszélés nem csupán az idei pedagógus béremelésekről szólt. A diskurzus kiterjedt az elmaradt jubileumi jutalmakra és a köznevelési szektor foglalkoztatottainak jutalmaira is. Kiemelte, hogy a szakszervezetek képviselői között egyetértés volt abban, hogy a legfontosabb feladat a biztos béremelés megvalósítása.

Ennek a legfontosabb eleme, hogy a mindenki számára kapható béremelést és béremelés százalékát próbáljuk emelni. Így azt kértük, hogy 18 százalék legyen az, amit a pedagógus I és pedagógus II besorolásban mindenki megkap a saját bérére

Nagy Erzsébet kifejtette, hogy az egyéb százalékokkal kapcsolatban rendkívül érdekes információk kerültek napvilágra, és az álláspontok is eltértek egymástól. Az elmaradt jubileumi jutalmak ügyében Sziklai Tamás, az érdekvédelmi csoport jogi képviselője beszélt, hangsúlyozva, hogy a státusztörvény ezzel összefüggésben ellentmondásos rendelkezéseket tartalmaz. "Célunk, hogy ezt a kérdést úgy közelítsük meg, hogy senki se kerüljön olyan helyzetbe, ahol két szék között a pad alá esve lemarad az egyik - igazságosan neki járó - jubileumi jutalmáról."

Totyik Tamás, a PSZ elnöke a legutóbbi tárgyaláson kiemelte, hogy a teljesítményértékeléshez szükséges költségvetési források még nem szerepelnek a kormány 2025-ös költségvetési tervezetében. Az államtitkárság azonban megnyugtatóan jelezte, hogy ezek a források a költségvetési tartalékban fognak megjelenni, mivel évközi kifizetések révén valósulnak meg. Továbbá a szakszervezetek által végzett számítások is kezdenek beigazolódni, miszerint…

Jelenleg még nem állnak rendelkezésre a szeptemberi statisztikák, így nem tudjuk, mekkora a diplomás átlagkereset, valamint a pedagógusok jövedelme sem ismert. Ahogy a PSZ elnöke is rámutatott, a kormánynak ennek a 80 százalékát kell majd meghatároznia.

A másik nagyon fontos téma a PSZ elnök szerint az volt, hogy a kormány szeretné egységesíteni az alsó határokat és a kötelező béremelést a pedagógus I és a pedagógus II kategóriáknál. Illetve a gyakornoki bér is 637-640 ezer forint közelébe emelkedhet a mostani tárgyalások szerint. Ez azonban egyenesen maga után vonzza, hogy a munkaközösség vezetők és osztályfőnökök illetménye is emelkedni fog.

Olyan viszont nem fordulhat elő, hogy a béremelést követően valakinek csökkenjen a bére és az sem fordulhat elő, hogy aki eddig mesterpedagógus bérezést kapott és nem teljesíti a mesterpedagógusi feladatokat akkor visszasorolják a bérét

- fűzte hozzá Totyik Tamás.

Nagy Erzsébet az eredmények ismertetését követően elmondta: a szakszervezetek és a Belügyminisztérium legközelebb december 4-én, délelőtt 10 órakor tárgyal egymással. Az érdekvédők a tervek szerint visszatérnek a jubileumi jutalmak és a köznevelési foglalkoztatotti jutalom témakörére, de terítéken lesznek a ki nem fizetett eseti helyettesítések is.

Related posts