Lesz-e még egy békeidő az apokalipszis küszöbén? Európa szívét megfeszítheti Putyin hatalmas lépteinek zaja.

Kelet-Európában valami zavaros és aggasztó folyamatok zajlanak a háttérben, és a jelek nem a nyugalom irányába mutatnak. Borongós előrejelzések és hadi fenyegetések kereszttüzében állunk, miközben Oroszország egyre inkább azt a képet festi, hogy elindult a győzelem felé vezető úton. Az események alakulása komoly aggodalmakat kelt, és a régió jövője kérdésessé válik.
Mintha az ukrajnai háború rémisztő valósága nem lenne elegendő, és a régóta várt tűzszünettől is távol állnánk, most még a szeptemberi Fehéroroszországban megrendezésre kerülő impozáns Zapad (Nyugat) orosz hadgyakorlat is aggasztó fejleményként bontakozik ki előttünk.
A félelem egyre inkább kézzelfoghatóvá válik, és a reális veszélye az előrehozott támadásoknak Európa irányába mind sürgetőbbé válik. Az aggodalom fokozódik, mivel a geopolitikai feszültségek és a konfliktusok hátterében egyre inkább megjelenik a lehetőség, hogy a helyzet hirtelen eszkalálódhat.
A Der Standard hétvégi részletes elemzése alapján nyugat-európai hadászati szakértők arra figyelmeztetnek, hogy Donald Trump feszültségei az európai NATO-szövetségesekkel, különösen a balti államok irányában, komoly veszélyt jelentenek az egész kontinens biztonságára.
Vérfagyasztó forgatókönyv látott napvilágot nemrég Németországban, amely nem a riogatásról, hanem a geopolitikai feszültségek tükrében a háborús kilátások latolgatásáról szól. Eszerint
Európa a "béke utolsó nyara" küszöbén áll, és már az idei ősz folyamán újabb konfliktusok robbanhatnak ki, amelyek tovább bonyolítják a helyzetet.
- állítja Sönke Neitzel, a német hadtörténet szakértője.
Oroszország 2025-ben ismét megrendezi négyévente esedékes, grandiózus katonai hadműveleti gyakorlatát, amely során az orosz hadsereg több ezer katonát, alaposan kidolgozott haditerveket és nehézgépeket vonultat fel. A gyakorlat helyszíne a fehérorosz határ mentén található terület, amely közvetlenül érinti az EU- és NATO-tag Lengyelországot és Litvániát.
A "Sapad 2025" elnevezésű gyakorlat egy különleges esemény, amely a haderő fejlesztésére és a nemzetközi együttműködés erősítésére összpontosít. Ez a gyakorlat lehetőséget teremt a résztvevő országok számára, hogy közösen gyakorolják a válságkezelést, a védekezést és a különböző katonai műveletek koordinálását. A célja, hogy növelje a készségeket és a reagálási képességeket, miközben a résztvevők tapasztalatokat cserélnek és tanulnak egymástól. A "Sapad 2025" nem csupán egy katonai rendezvény, hanem egy olyan platform is, ahol a modern kihívásokra közösen keresnek megoldásokat a résztvevő országok.
lehet egy új háború, vagyis egy NATO-terület, például a Baltikum elleni támadás előjátéka
- állítják a szakemberek.
Gustav Gressel, a bécsi Nemzetvédelmi Akadémia katonai szakértője a lapnak kifejtette, hogy az oroszok már készülnek a következő lépéseikre. Emlékeztetett arra, hogy a Zapad 2021 hadgyakorlatot követően Vlagyimir Putyin erői megszállták Ukrajnát.
Kijev erre a fenyegető összefüggésre már fel is hívta a figyelmet, azaz, hogy a Kreml a gyakorlat ürügyén támadó erőket akar Fehéroroszországba küldeni, majd ott hagyni őket. Így kezdi Oroszország a támadásait - idézik Volodimir Zelenszkij ukrán elnök április végi szavait.
A Sapad 2025 ugyan kedvező időkereten belül lenne az orosz támadási tervek számára, hiszen az európaiak még nem tudták megerősíteni a haderejüket, és Trump kijelentései alapján az USA sem tud jelentős segítséget nyújtani az öreg kontinensnek, azonban
a gyakorlatban az orosz csapatok is túl kimerültek a három évnyi ukrajnai háború után.
A bécsi katonai szakértő véleménye szerint egy újabb front gyors megnyitása komoly kockázatokat rejt a Kreml számára. Ennek ellenére az orosz propaganda már aktívan kihasználja azt a nyugati félelmet, amely a NATO-val való esetleges konfliktust övezi.
Az "utolsó békenyár" tézise John Lough, a londoni Chatham House elemzője szerint is elhamarkodott, mert szerinte az oroszok azt várják, hogy az amerikai fegyveres erők fokozatosan elhagyják Európát.
Az őszi Sapad hadgyakorlat nyilvánvalóan a megfélemlítés szándékával zajlik, hiszen az ukrán frontvonalon nem tapasztalható lényeges áttörés. Putyin csapatai jelenleg korlátozott manőverezőképességgel bírnak, ami megnehezíti számukra egy széleskörű támadási akció végrehajtását - vélekedett.
Ha ez így is van, akkor sem lehet fél vállról venni a veszélyt a nyugati elemzők szerint.
Amikor végleg lezárul az ukrajnai konfliktus, Oroszország várhatóan hat hónapon belül megkísérelhet egy kisebb katonai lépést, például egy balti határvidék megszerzésére. Ezen túlmenően, a geopolitikai feszültségek újabb hulláma is kibontakozhat, amely tovább bonyolítja a régió stabilitását és biztonságát.
két évbe telne, mire készen állna egy nagyobb, hagyományos konfliktusra
Oroszország a következő öt évben indíthat nagyobb támadást Európa ellen,
Ha a NATO sebezhetőnek látja a helyzetet, az komoly figyelmet érdemel. Az ilyen értékelések általában mélyreható elemzéseken alapulnak, és jelzik, hogy a szövetség tagjai között lehetnek olyan kihívások, amelyek hatással lehetnek a közös biztonságra. Ilyen körülmények között elengedhetetlen, hogy a NATO megerősítse védelmét és stratégiáit, hogy hatékonyan reagálhasson a potenciális fenyegetésekre.
Masala véleménye szerint az ukrajnai tűzszünet felgyorsíthatja az események alakulását. Rámutat arra, hogy Putyin jelentős energiákat és forrásokat irányít a hadiipar fejlesztésére.
Az ukrajnai inváziót megelőző időszakban az orosz haderő körülbelül egymillió katonát számlált, azonban napjainkra ez a szám már másfél millióhoz közelít. A hadsereg felkészültsége és tapasztalata pedig soha nem volt még ilyen magas szinten.
Ezen kívül északon, az új NATO-tag Finnország határán Oroszország jelentős mértékben fejleszti katonai létesítményeit.
A szakmai elemzők véleménye alapján...
Putyin nehezen hajlandó az ukrajnai tűzszünetre, mert számára az időhúzás stratégiai előnyöket jelent.
nyárra Ukrajna valószínűleg kimeríti a Joe Biden volt amerikai elnök idejéből származó fegyver- és lőszerkészleteit, és nem valószínű, hogy Európa egymaga képes lenne a helyzetet felszínen tartani. Ily módon
Ukrajna valójában egyfajta kísérleti terep Putyin számára, ahol megvalósulhat az általa elképzelt, grandiózus orosz diadal.
ami előkészíti a terepet egy következő, még intenzívebb offenzívának.
Ha Trump eléri célját, és egy Ukrajna szempontjából hátrányos tűzszünet jön létre, akkor legkésőbb 2028-ra, amikor az Egyesült Államokban újra megkezdődnek a választási kampányok, az oroszok valószínűleg kihasználják a kedvező helyzetet, illetve Európa tapasztalatlanságát a drónos támadásokkal kapcsolatban - figyelmeztetett Gustav Gressel.
Felidézte: az ukrajnai invázió első jeleit már 2016-ban észlelték, amikor az orosz hadsereg több dandárt átszervezett hadosztályokká, ezzel előkészítve a terepet a hagyományos katonai támadásokra a válságreagálás helyett.