Vlagyimir Putyin Moszkvában tárgyalt az iráni külügyminiszterrel.


A Kremlben fogadta Vlagyimir Putyin elnök Abbász Arakcsi iráni külügyminisztert csütörtökön.

Az orosz külügyminisztérium legújabb közleménye szerint Oroszország elkötelezett amellett, hogy a térségi stabilitás és a globális biztonság érdekében tovább fejleszti kölcsönösen előnyös kapcsolatait Iránnal. Moszkva a Teheránnal való sokoldalú stratégiai együttműködés teljes spektrumának fokozatos megerősítésére összpontosít, hangsúlyozva a két ország közötti partnerség mélyebb integrációját.

Arakcsi a moszkvai iráni nagykövetségen, az iráni hadsereg ünnepének keretében csütörtök este rendezett fogadáson bejelentette, hogy átadta Putyinnak Ali Hamenei legfelsőbb vezető írásos üzenetét.

Az iráni külügyminiszter a RIA Novosztyi hírügynökségnek nyilatkozva elmondta, hogy részletesen tájékoztatta az orosz elnököt az Irán és az Egyesült Államok között zajló közvetett tárgyalások aktuális állásáról, és ennek kapcsán konzultációkat folytattak. Továbbá, az Ukrajnát és egyéb témákat érintő amerikai-orosz tárgyalásokat is megvitatta a felek. Orosz partnereink értékes információkkal láttak el minket.

"Teljes katonai potenciálunk felkészült az ország védelmére, nem áll szándékunkban fenyegetést jelenteni a körülöttünk lévő régióra, de minden fenyegetéssel és minden behatolással szemben határozottan meg fogjuk védeni magunkat" - tette hozzá Arakcsi, aki pénteken találkozik orosz hivatali partnerével, Szergej Lavrovval.

Az Arakcsi látogatás előtti napon, miután az alsóház is zöld lámpát adott, az orosz parlament felsőháza is jóváhagyta az Iránnal kötött átfogó stratégiai partnerségi szerződést. E szerződés aláírására 2025. január 17-én került sor, Maszúd Peszeskján iráni elnök moszkvai hivatalos látogatása alatt.

A dokumentum célja, hogy új dimenziókat nyisson a Moszkva és Teherán közötti együttműködésben, különösen a védelem, a terrorizmus elleni harc, a katasztrófavédelem, valamint a gazdaság különböző szegmenseiben. A felek közösen terveznek hadgyakorlatokat, amelyek erősítik a kölcsönös bizalmat és az együttműködést.

Andrej Rudenko orosz külügyminiszter-helyettes az alsóház ratifikálási vitájában hangsúlyozta, hogy a szerződés megkötése nem jelenti Iránnal való katonai szövetség létrehozását, és nem kötelezi a feleket egymás katonai támogatására.

Rudenko hangsúlyozta, hogy a megállapodás értelmében, amennyiben Irán támadást indít, Oroszország nem nyújthat olyan támogatást az agresszornak, amely elősegítené az ellenséges tevékenységek folytatását. Továbbá, Oroszország közreműködhet a felmerülő konfliktusok rendezésében az ENSZ Alapokmánya és a nemzetközi jog egyéb keretei szerint. Rudenko kiemelte, hogy a szerződés a haditechnikai és katonai együttműködés fejlesztésére is kitér.

A dokumentumban foglaltak szerint Oroszország és Irán szigorúan megakadályozza, hogy területeiket olyan szeparatista mozgalmak támogatására használják, amelyek veszélyeztetik a területi integritást. A két fél határozottan fellép az egyoldalú kényszerítő intézkedések ellen, amelyeket nemzetközi jogsértésnek minősítenek. Moszkva és Teherán elkötelezett amellett, hogy nem csatlakoznak harmadik országok egymás ellen irányuló szankcióihoz, és biztosítják, hogy nem alkalmaznak egyoldalú korlátozásokat.

A megállapodást húsz évre írták alá, és ezt követően ötéves intervallumokban automatikusan megújul. Ez a dokumentum felváltja a 2001-ben Oroszország és Irán között létrejött szerződést, amely a két ország közötti kapcsolatok alapjait és az együttműködés menetét rögzítette.

Related posts