Az osztályharc továbbra is jelen van az életünkben, csupán a színhelye változott meg: ma már a plázák divatos boltjaiban zajlik. Ha összehasonlítjuk a mai majálist a szocialista időszak rendezvényeivel, érdekes kontrasztok rajzolódnak ki. Míg a régi majál

Feltérképeztük az online archívumok mélyét, hogy felidézzük, milyen varázslatos pillanatok zajlottak a városligeti majálisokon régen, és körbejártuk a helyszínt, hogy megörökítsük, hogyan néz ki ma. Az így készült összehasonlítást párhuzamos galériában tárjuk a közönség elé.
A napfény aranyló fénye, a virágok illata és a jókedv varázsa köszöntötte május elsejét. Ez már a huszonötödik alkalom, amikor az ország szabadon ünnepli ezt a napot. Három órán át hömpölygött a budapesti emberek menete, tele lelkesedéssel és színpompával. Az úttörők, sportolók és KISZ-fiatalok vidám énekei szálltak a széllel, átjárva a Városliget fölött a levegőt. A tribünön pedig ott foglaltak helyet a testvérpártok és a szakszervezetek képviselői, akik számára Kádár János is tiszteletteljes köszöntést intézett.
Végül több ezer fiatal formált élő képet a térre színes viseletekből hatalmas, ötágú csillagot.
Már a harmadik mondatnál kezdett körvonalazódni bennem, hogy ez a szöveg nem a 2025-ös majálisra, hanem egy korábbi eseményre utal. Budapest folyamatosan változó arculata mellett vannak olyan állandó értékek, amelyek évről évre visszatérnek – mint például a majális. Bár manapság talán már inkább egy túlárazott lángos- és Disney-figurás lufik tömegével tarkított fogyasztói ünneppé vált, mégis ugyanazt a társadalmi igényt elégíti ki, mint nyolc évtizeddel ezelőtt: az összetartozás és a közös ünneplés vágyát.
A korabeli híradós tudósítások igazi kincsek, hiszen tele vannak tanulságos és szórakoztató részletekkel. Ezért összegyűjtöttünk néhányat belőlük - a korszakra jellemző stílusban - egy válogatás erejéig; mindenki maga döntheti el, hogy mely mondatok hangzanának el ma is egy riport keretein belül! Emellett készítettünk egy galériát, amely párhuzamosan szemlélteti, hogyan zajlottak a majálisok az ötvenes évek közepétől a rendszerváltásig, és milyen formában ünnepeljük őket napjainkban.
A szocializmus építése során országunk, fővárosunk egyre inkább a munkásosztály kreatív szellemiségét tükrözi. Karcsú hidak és modern gyárak, valamint munkáslakások sorakoznak, mindezek azt bizonyítják, hogy a párt és a munkásosztály a valódi irányítók ebben a közösségben. Május 1-jén, a munkásosztály nemzetközi ünnepén, dolgozóink elköteleződnek a jobb és eredményesebb munkavégzés mellett. Az üzemekben pezsgőbbé vált az élet, a munka lendülete fokozódik. A munka nem csupán kötelezettség, hanem a tisztelet és a dicsőség szimbóluma. Üzemek és műhelyek versengenek egymással, hogy május 1-jét még sikeresebbé tegyék. Budapestre több mint félmillió ember érkezik a város minden szegletéből, hogy a Hősök terén ünnepeljen. Felvonulásukkal és összefogásukkal kifejezik szolidaritásukat a nemzetközi munkásosztállyal, valamint a béke védelmének fontosságát. A dolgozók hatszázezres tömege, mint egy széles folyam, hömpölyög a térre. Az üzemek élenjárói, a sztahanovisták, a legjobbak, akik az ötéves terv első negyedévi sikerének megvalósítói, büszkén vállalják az eredményeiket. A munka és a békéért folytatott harc hőseiként közel 50%-kal növelték termelésüket a tavalyi év első negyedéhez képest. Ezen a felejthetetlen májusi napon elhatározzák, hogy az ötéves terv további sikereivel megerősítik a pártot és a Szovjetunió vezette béketábort. Asszonyok tízezrei, eltökélten és bátor szívvel, ígérik, hogy minden erejükkel megvédik a békét. Családjaik, férjeik és gyermekeik érdekében még elszántabban harcolnak a jövőért, a közös jólétért.
Dolgozóink a felejthetetlen szépségű májusi felvonulás örömeit délután sporttal, játékkal tetézik. Vidámság, jókedv, derű csillog az arcokon. A legkülönbözőbb sportágakban gyönyörködhet a néző. Tréfás versenyek szórakoztatják dolgozóinkat. A gyermekek legkedvesebb szórakozása a bábszínház. Ennyi boldog gyermek, vidám felnőtt egyszerre még soha nem ünnepelt hazánkban. A különböző szabadtéri színpadokon a legjobb kultúregyüttesek léptek fel. A Központi Honvéd Táncegyüttes tréfás száma. Száll a hinta, csobban a csónak a Vidám Parkban. Megelégedettek és jókedvűek dolgozóink. Este kivilágított csónakok szelik a vén Dunát, a Városliget tavát. Csillogó fényáradatban úszó fővárosunk útjain és terein utcabálok fogadják a táncolni vágyókat. Ilyen a békéért harcoló, szocializmust építő országunk dolgozóinak élete. Ezért harcolunk a Szovjetunió oldalán a béketáborban.