Trump legújabb, woke-ellenes lépései között felbukkant, hogy a mesterséges intelligenciát is megpróbálja kordában tartani. Az ex-elnök célja, hogy megfékezze azokat a technológiai irányvonalakat, amelyek szerinte túlzottan politikailag korrekt irányba ter

Az AI-forradalom legnagyobb innovációiról és a digitális transzformációról is szó lesz a Portfolio november 25-ei AI & Digital Transformation rendezvényén. Regisztráció és részletek itt!
A Trump-adminisztráció egyik fő célkitűzése a sokszínűségi (DEI) programok megszüntetése, ami mostantól a mesterséges intelligencia területére is kiterjed. A "Woke AI megelőzése a szövetségi kormányzatban" című rendelet kimondja, hogy a washingtoni kormánynak kötelessége elkerülni olyan modellek beszerzését, amelyek "az igazságot és a pontosságot ideológiai célokért cserébe feláldozzák".
A rendelet a DEI-t a legelterjedtebb és legrombolóbb ideológiák egyikeként tünteti fel, amelyet el kell távolítani a kormányzati AI-modellek alkalmazási köréből.
A nyelvi modelleknek olyan pártatlan és semleges eszközökként kell működniük, amelyek nem befolyásolják a válaszokat ideológiai előítéletek, például a DEI (Diversity, Equity, Inclusion) szellemében.
- áll a dokumentumban. A Trump-adminisztráció szerint a mesterséges intelligenciában előforduló DEI diszkriminatív eredményekhez vezethet, torzíthatja a válaszokat faji és nemi kérdésekben, valamint olyan fogalmakat építhet be, mint a kritikai fajelmélet, "transzgenderizmus" vagy a rendszerszintű rasszizmus.
A rendelet konkrétumok nélkül utal olyan korábbi esetekre, amikor egy AI-modell megváltoztatta történelmi személyek, például a pápa vagy az alapító atyák faji hovatartozását vagy nemét a képgenerálás során. (Tavaly a Google bevonta a Gemini képgeneráló funkcióját történelmi pontatlanságok miatt, majd hónapokkal később javított verziót tett közzé.)
A "woke AI" helyett a kormányzatnak olyan "igazságkereső" AI modelleket kellene beszereznie, amelyek
előtérbe helyezik a történelmi pontosságot, a tudományos kutatást és az objektivitást, és elismerik a bizonytalanságot, ahol a megbízható információ hiányos vagy ellentmondásos.
Trump két másik AI-vonatkozású rendeletet is aláírt: az egyik az innovációt kívánja ösztönözni a "terhet jelentő szövetségi szabályozások" beszántásával, a másik pedig egy "amerikai AI-exportprogramot" hoz létre.
Az intézkedések szerves részét alkotják az adminisztráció mesterséges intelligencia alapú akciótervének.
amely állítólag 90 szakpolitikai lépést indít három pillér mentén:
A "woke-ellenes" rendelet megfogalmazása sok tekintetben átfedést mutat van Elon Musk xAI nevű vállalatának hitvallásával, amely Grok nevű chatbotját "woke-ellenes" és "maximálisan igazságkereső" mesterséges intelligenciaként reklámozzák. A Grok azonban nemrég több botrányba is keveredett, például megesett, hogy antiszemita megjegyzéseket tett, illetve Adolf Hitlert dicsőítette.