Az ukránok alaposan megvizsgálták Kim Dzsongun rakétáit, és meglepő felfedezést tettek: Amerika rejtőzik a fegyverek belsejében.
Alaposan meglepte az ukrán szakembereket, amit azokban az észak-koreai rakétákban találtak, amivel az országot vették célba az oroszok: a teljes elektronikája Nyugaton készül.
Idén az orosz hadsereg 194 ballisztikus rakétát indított Ukrajna irányába, és ezek közül körülbelül egyharmaduk észak-koreai gyártmányú volt – számolt be a CNN. Vlagyimir Putyin orosz elnök tavaly ősszel találkozott Kim Dzsongun koreai vezetővel, akivel elsősorban azért egyeztettek, hogy biztosítsák a szükséges lőszert az Ukrajna ellen folytatott háborúhoz. A nyugati elemzők már akkor is aggodalmukat fejezték ki, miszerint Putyin nem csupán a 152 mm-es tarackokhoz való "malac" cseréjére szorítkozott, hanem egyfajta szövetség kialakítására törekedett Észak-Koreával. A megállapodások részeként nemcsak a nukleáris program fejlesztéséről volt szó, hanem a KN-23 névre keresztelt ballisztikus rakétákról is, amelyek szintén a tárgyalások témáját képezték.
Amint az orosz haderő hozzájutott a viszonylag korszerű, 2020-ban üzembe helyezett rakétákhoz, a támadási taktikáik is jelentős átalakuláson mentek keresztül. Jurij Ignat, az ukrán légierő megbízott kommunikációs vezetője a CNN-nek elmondta, hogy "észrevettük, Oroszország tavasz óta lényegesen gyakrabban alkalmaz ballisztikus rakétákat és támadó drónokat, míg a cirkálórakéták bevetése csökkent".
Az Ukrajnára irányzott hatvan KN-23 rakéta maradványait a szakértők alaposan megvizsgálták, és az eredmények valóban sokkolóak lettek számukra:
Az észak-koreai rakétákban alkalmazott alapvető alkatrészeket kilenc nyugati országban, például az Egyesült Államokban, Hollandiában és az Egyesült Királyságban működő vállalatok állítják elő.
Minderről egy ukrán civil társadalmi szervezet, a Független Korrupcióellenes Bizottság (NAKO) tett közzé jelentést. A rakéták egyes részeit 2023-ban gyártották. "Minden olyan alkatrész, ami a rakéta irányításáért, repüléséért felel, egy másik országban készült, semmi sem koreai benne" - mondta Andrij Kulcsickij, a kijevi Igazságügyi Szakértői Tudományos Kutatóintézet Katonai Kutatólaboratóriumának vezetője a lapnak. "Az egyetlen dolog, ami koreai, az a fém - például a burkolat - az viszont nagyon gyorsan rozsdásodik" - tette hozzá.
Az ukrán hírszerzés legfrissebb jelentése szerint az alkatrészek több mint kétharmada amerikai forrásból származik. Bár konkrét cégneveket nem említettek, a szakértők hangsúlyozták, hogy a gyártás jól ismert vállalatok kezei között zajlott. Ez az információ összhangban áll egy brit elemzéssel, amely az első észak-koreai rakéta vizsgálata során készült. Akkor egy brit vállalat arról tudósított, hogy az elektronikai komponensek 75%-a amerikai eredetű. Továbbá, Kínában a nyugati alkatrészeket gyakran lemásolják, és ezek is megtalálhatóak a koreai rakétákban, ezzel tovább gazdagítva a fegyverkezési programot.
Szakértők megállapítása szerint jelenleg nincs megbízható adat arra vonatkozóan, hogy az alkatrészek pontosan milyen módon kerülnek Észak-Koreába, de a jelzések Kínát jelölik meg mint valószínű közvetítőt. A brit Conflict Armament Research (CAR) szervezet néhány alkatrész származását nyomozta, és a nyomok végül kínai vállalatokhoz vezettek. Fontos hangsúlyozni, hogy az ENSZ-tagállamoknak 2006 óta tilos Észak-Koreának közvetlenül vagy akár közvetetten olyan termékeket értékesíteniük, amelyek hozzájárulhatnak tömegpusztító fegyverek vagy ballisztikus rakéták előállításához.
A CAR több mint 250 különböző cég alkatrészeit tette közzé, amelyek észak-koreai rakétákban találhatóak. Érdekes módon ezeknek az alkatrészeknek a túlnyomó többségét öt forgalmazó értékesíti, amelyek mindegyike az Egyesült Államokban és Kanadában tevékenykedik.
A szervezet jelenleg arra ösztönöz, hogy a vizsgálatok során mélyebb betekintést nyerjenek ezekbe a vállalatokba, és a működésüket szigorúbb szabályozás alá helyezzék. Az Egyesült Államok már jelezte nyitottságát ebben a kérdésben, és elkezdett fellépni a szankciók hatálya alá tartozó Oroszországba és Fehéroroszországba irányuló áruszállítást lebonyolító álcázott cégek ellen. Azonban az ukrán hatóságok tájékoztatása szerint eddig senkit sem vontak felelősségre a helyzetért.
Kijev már többször is rámutatott arra, hogy az országra indított rakéták – legyenek azok orosz, iráni vagy éppen észak-koreai gyártmányúak – tele vannak nyugati elektronikai komponensekkel. Vladiszlav Vlaszjuk, az elnöki kabinetiroda szankciós tanácsadója szeptemberben kijelentette, hogy a nyugati szankciók hatása érzékelhető: a nyugati termékek Oroszországba irányuló áramlása csökkent, és ami mégis eljut, azt jóval magasabb áron kénytelenek beszerezni. David O'Sullivan, az EU szankciókkal foglalkozó megbízottja pedig arra figyelmeztetett, hogy a mikroelektronikai alkatrészek ára 125-300 százalékkal emelkedett, ami komoly károkat okoz az orosz hadiipari szektorban.