Bernard Guetta Trumpra vonatkozó megjegyzései éles párhuzamot vonnak a történelem egyik leghíresebb császárával, Néróval. Mindketten a saját tehetségüket és zsenialitásukat hangoztatták, miközben környezetükben sokan kétségekkel tekintettek rájuk. Néró, a


Donald Trump elnöksége alatt számos figyelemfelkeltő kijelentést tett, amelyek világszerte megosztották a közvéleményt, sok esetben felháborodást vagy éppen félelmet váltva ki. Azonban, ha mélyebbre ásunk, a francia európai parlamenti képviselő véleménye szerint az elnök eddigi tevékenysége nem hozott számottevő eredményeket. A képviselő megállapítása szerint Trump eddigi mérlege, ha nem is üres, de a várt hatások elmaradtak, és az elnöksége alatt végzett intézkedések nem valósították meg a korábbi ígéreteket.

Donald Trump folyton saját magát fényezi. Valószínűleg tényleg zseninek tartja magát, de mit ért el azon kívül, hogy szűk két hónap alatt sikerült világméretű zűrzavart okoznia? A válasz egy szóban összefoglalható: semmit, abszolút semmit, miközben a kudarcai számosak és látványosak.

Kétszer is bejelentette, hogy 25 százalékos vámot kíván kivetni a kanadai és mexikói importtermékekre, ám mindkét alkalommal gyorsan visszakozott, elhalasztva a döntéseket, hogy ezzel megnyugtassa a tőzsdéket, amelyek világszerte zuhanásba kezdtek a hír hallatán. (Trump azóta újabb vámokat vezetett be kanadai termékekre, lásd a bekezdés alatti hivatkozást - a szerk.) A befektetők és a gyáriparosok láthatóan nem voltak megnyugodva a vámok állítólagos előnyeit illetően, amelyeket Donald Trump azzal indokolt, hogy ezek révén munkahelyeket teremt és újraiparosítja az Egyesült Államokat. Ezt világosan kifejezték, és mivel az elnök és környezete nem tudja elviselni, ha a pénztárcájuk nem gyarapodik, az Egyesült Államoknak valószínűleg még várnia kell a megígért gazdasági csodára.

Mi a helyzet a külpolitikával? Gázában Donald Trump egy meglehetősen merész ötlettel állt elő: úgy döntött, hogy a romokban heverő tengerparti sávot, amelyet a Hamász irányít, egy fényűző üdülőparadicsommá alakítja. A terve szerint, miután "megszabadította" a kétmillió lakostól, a területet szállodákkal és kaszinókkal népesítené be, ami az Egyesült Államok fennhatósága alá kerülne. Hogy eddig senki nem gondolt ilyen radikális átalakításra? Bár a koncepció figyelemre méltónak tűnik, a valóságban sem Egyiptom, sem Jordánia nem kívánja befogadni a gázai lakosokat, akiket ráadásul erőszakkal kellene "evakuálni". Így hát az elképzelés, amely emberi jogi szempontból is aggályos, végül megbicsaklott, ahogyan Trump hitelessége is egyre inkább megkérdőjeleződik a nemzetközi porondon.

Trumpnak nemcsak a politikai kihívóit, hanem a saját legközelebbi szövetségeseit is kénytelen volt háttérbe szorítani, beleértve a zseniális Elon Muskot. Musk, aki sokáig a technológiai innováció szimbóluma volt, egy váratlan lépéssel saját minisztereivel szembekerült, amikor radikális leépítéseket hajtott végre anélkül, hogy előzetesen egyeztetett volna velük. A tárcavezetők annyira felháborodtak, hogy az Ovális Irodába siettek, hogy hangot adjanak elégedetlenségüknek. A helyzet olyan komolyra fordult, hogy Trump végül arra kérte őket, hogy a leépítéseket ne egyetlen csapásra, hanem sokkal finomabb módszerekkel, "szikével" végezzék el.

Kiváló, Elnök úr! Tényleg figyelemre méltó a megfogalmazás! De mi a helyzet Európával, az Európai Unióval? Ön gyakran hangoztatja, hogy az uniót csupán azért alapították, hogy "nehezítse az Egyesült Államok helyzetét", és úgy tűnik, szívesen szétszedné azt darabjaira. Mit gondol erről?

Nos, az Európai Unió egyértelműen felülmúlta minden várakozását, hiszen most egyhangúlag, Magyarországot is beleértve, úgy határoztak, hogy közös védelmet alakítanak ki az "európai autonómia" megőrzése érdekében. Még Nagy-Britannia is csatlakozott ehhez a kezdeményezéshez, hiszen London, Párizs és Berlin most már teljes mértékben egyetértenek abban, hogy önállóan szeretnék megoldani ezt a kihívást. E szempontból az európai országok még sosem mutattak ilyen szintű egységet, mint most.

Káprázatos siker, Elnök úr, és mi a helyzet Ukrajnával? Ön ország-világ előtt megmutatta, hogyan bánik - az elnökén keresztül - egy olyan néppel, amelyik gyarmati agresszió ellen harcol három éve.

Volodimir Zelinszkijhez viszonyítva ön és az ön alelnöke olyanoknak tűntek, mint akik csupán közönséges bandavezérek egy nyilvános eseményen.

Az Egyesült Államok megtagadta Ukrajnától a fegyverszállítmányokat és a hírszerzési támogatást, ezzel pedig gyakorlatilag bezárta az Atlanti Szövetség ajtaját. Ezzel hátba támadta a kelet-európai országot, de felmerül a kérdés: hogyan fogja megvalósítani Ukrajna demilitarizálását? Vlagyimir Putyin ugyanis ezt tette meg az amerikai-orosz megállapodás kulcsfontosságú feltételévé.

Nem fogja tudni megakadályozni, hogy az európai országok támogassák és felfegyverezzék Ukrajnát, így tehát egyáltalán nem valószínű, hogy tartós megállapodást tudjon kötni barátjával a Kremlben. Az ilyen jellegű "alkuk" távol állnak a realitástól.

Hét hét leforgása alatt akkora pusztítást végzett és annyi csalódást gyűjtött össze, hogy méltán kiérdemelte a "Néró" nevet, a vérengző és romboló császárét, aki szintén magát a zsenialitás megtestesítőjének tartotta.

Related posts