Bóka János véleménye szerint a sikeres Európai Unió alapvető feltétele a tagállamok kölcsönös megértése és együttműködése.


Bóka János legújabb bejegyzésében a Közép-európai Akadémia (CEA) nemzetközi kutatócsoportjainak friss munkáira hívja fel a figyelmet. Ezek a tanulmánykötetek a magyar EU-elnökség kulcsfontosságú témáit elemzik, és mostantól széles körben hozzáférhetők.

Úgy fejezte ki magát, hogy Magyarország EU-elnöksége nem csupán a kormány számára jelent kihívásokat, hanem bőséges kutatási lehetőségeket is kínál a magyar és európai tudományos közösségek, professzorok, kutatóműhelyek és szakértők számára.

Kiemelte, hogy az európai integráció keretein belül zajló komplex gazdasági, társadalmi, kulturális és különösen politikai folyamatok megértéséhez elengedhetetlen a legfrissebb tudományos kutatások alapos ismerete, valamint a kutatási projektek aktív végrehajtása.

Elmondta, hogy a Közép-európai Akadémia (CEA) 2023 folyamán nemzetközi kutatócsoportokat hozott létre, amelyekben külföldi és magyar professzorok, valamint kutatók vettek részt. E csoportok fő feladata a magyar uniós elnökség prioritásainak alapos elemzése volt. A kutatótevékenység során a közép-európai tudományos közösségek perspektívájából vizsgálták a magyar elnökség kulcsfontosságú témáit, és ennek keretében több konferenciát is szerveztek, valamint tudományos publikációkat készítettek – tette hozzá.

Azt említette, hogy a közel 100 fős közép-európai kutatócsapat által összeállított több mint 120 tudományos munka alapján öt tanulmánykötet született. Ezek a kötetek a jogállamiság nemzetközi perspektíváját, a gazdasági irányítást, a demográfiai trendeket, a migrációs folyamatokat, valamint a közös biztonsági és védelempolitikai kérdéseket járják körül.

A kutatócsoportok legjelentősebb eredményeit egy tudományos konferencián mutatták be, amelyet az Európai Uniós Ügyek Minisztériumával való együttműködés keretében szerveztek meg. A CEA szakértői által prezentált információk különösen figyelemre méltóak voltak - emelte ki a miniszter.

Bóka János Facebook-posztjában található egy internetes link, ahol hozzáférhetők az öt különleges tanulmánykötet.

Related posts