Meglepetés érte a lengyel elnökválasztást, hiszen a várt eredmények nem teljesültek. Donald Tusk kormánya körüli helyzet egyre szorultabbá válik, ami Orbán Viktor szövetségeseinek kedvező híreként érkezik.


Bár a legnagyobb lengyel kormánypárt, a Polgári Koalíció jelöltje, Rafal Trzaskowski győzedelmeskedett a vasárnapi elnökválasztás első fordulójában, a helyzet korántsem rózsás a számára és a mögötte álló politikai erőknek. Trzaskowski 31,3 százalékos eredménye alatta marad az előzetes várakozásoknak, míg a jobboldali ellenzék jelöltjei mindannyian felülmúlták a prognózisokat. A második fordulót június 1-jén tartják, és a legfrissebb adatok fényében az ellenzék jelöltjei akár esélyesekké is válhatnak. Donald Tusk, a lengyel miniszterelnök pozíciója is instabillá válhat, ha az ellenzéki Jog és Igazságosság (PiS) jelöltje nyeri el az elnöki posztot.

Magabiztosan fordulhat rá a jövő hét vasárnap esedékes lengyel elnökválasztás második fordulójára Karol Nawrocki, a PiS által támogatott független elnökjelölt, aki az első fordulóban a szavazatok 29,5 százalékát megszerezve a második helyen végzett. Nawrocki közel 5 százaléknyival több szavazatot szerzett ahhoz képest, mint amit a legutolsó közvélemény-kutatások jósoltak neki.

Az idei lengyel elnökválasztásnak azért van kiemelt jelentősége, mert hosszú időre eldöntheti a fő uniós irányvonal gerincét adó jelenlegi legnagyobb lengyel kormánypárt, a Polgári Platform (PO) és a korábbi lengyel kormánypárt, a szuverenista PiS közötti küzdelmet.

A PiS 2015 óta több mint nyolc évig vezette Lengyelországot, és ez alatt az időszak alatt a lengyel-magyar viszonyok, valamint a visegrádi négyek együttműködése igazán erőteljes fejlődésnek indult. Ugyanakkor a lengyel kormány szembesült komoly uniós kritikákkal, amelyek a politikai döntéseik következményeiként jelentkeztek.

Másfél évvel ezelőtt, a 2023-as lengyel elnökválasztás során a PiS ugyan megőrizte vezető pozícióját, de a győzelme nem bizonyult elegendőnek ahhoz, hogy önállóan kormányt alakítson. Ennek következtében kormányváltásra került sor, és azóta Donald Tusk irányítja Lengyelországot.

Donald Tusk kormányának alacsony népszerűsége valószínűleg hozzájárulhat ahhoz, hogy elnökjelöltünk teljesítménye elmaradt a várakozásoktól, míg a PiS és más jobboldali ellenzéki pártok jelöltjei meglepően jól szerepeltek.

A jobboldali Konföderáció pártszövetség jelöltje, Slawomir Mentzen, a szavazatok körülbelül 15%-át gyűjtötte össze, míg a figyelemfelkeltő akcióiról ismert, határozott vonalvezetésű Grzegorz Braun, a Lengyel Korona Konföderáció vezetője, a voksok 6%-át tudhatja magáénak.

Amennyiben a második forduló párharcából Karol Nawrocki, a történész végzettséggel rendelkező politikus kerül ki győztesen, úgy Lengyelország élére ismét egy olyan vezető kerülhet, aki a konzervatív jobboldali értékek mentén hozza meg döntéseit, követve Andrzej Duda nyomdokait. Nawrocki elnöki pozíciójában számos olyan kezdeményezést megfékezhet, amelyek a jelenlegi, a Polgári Platform által vezetett kormány programjában szerepelnek, ezzel jelentős hatással lehet a jövőbeli politikai tájra.

Trzaskowski veresége súlyosan megkérdőjelezhetné a lengyel kormány stabilitását. A kormány népszerűsége nagymértékben a négy, eltérő nézeteket valló párt koalíciójának köszönhető, ami miatt a belső bizalom meglehetősen ingatag. Ha Nawrocki nyerne, akkor valószínű, hogy a politikai helyzet válságba kerülne, ami előre hozott parlamenti választásokhoz vezethet.

Related posts