A gabonatermés és a vetésterületek csökkenése aggasztó tendencia, amely komoly következményekkel járhat. A mezőgazdasági szektor számára ez nem csupán gazdasági kihívás, hanem egyúttal a jövő élelmiszerellátásának biztonságát is fenyegeti. Az alacsonyabb


Az északi féltekén januárban véget ért az őszi búza fő vetési időszaka. Az Európai Unióban a vetésterület növekedése várható, amiben elsősorban Franciaország és Németország területbővítése játszik szerepet. A kedvező időjárási viszonyok révén a búza termésmennyisége feltételezhetően 2025-ben javulni fog a tavalyi mélypontot követően, bár februárban az átlagosnál szárazabb körülmények várhatóak. Nagy-Britanniában szintén növekedésre lehet számítani, miután tavaly több tényező is korlátozta a vetést. Oroszországban a kedvezőtlen időjárás hozzájárult a vetésterület csökkenéséhez, amit súlyosbít, hogy a vékony hótakaró növeli a téli kipusztulás kockázatát. Indiában a jövedelmező árak és a kedvező időjárási körülmények is hozzájárulnak a pozitív termelési kilátáshoz - olvasható a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara (NAK) oldalán.

A déli féltekén a 2025-ös betakarítás várhatóan az év második negyedévétől kezdődik. Argentínában a kukoricaterület csökkenése figyelhető meg, amely a gazdálkodók aggodalmát tükrözi a Spiroplasma kunkelii baktérium miatt. Ennek ellenére a terméskilátások biztatóak maradnak. Brazíliában a kukoricaárak stabilitása a vetésterület enyhe növekedését hozta, ellentétben az előzetes becslésekkel. Ugyanakkor a szójavetés késlekedése befolyásolhatja a safrinha kukorica vetésének időzítését, ami a termelés jelentős részét érinti. Dél-Afrikában a rekordmagas kukoricaárak szintén ösztönözték a vetésterület bővülését. Az időjárási viszonyok javulásával a hozamkilátásokat jelenleg átlagosnak vagy az átlag felettinek értékelik.

A 2024/25-ös gabonatermelés 2841 millió tonna, ami 0,6 %-kal alacsonyabb, mint egy évvel ezelőtt. Ez a kismértékű csökkenés elsősorban az Amerikai Egyesült Államok kukorica termésmennyiségének visszaesésével magyarázható. A késői nedvességstressz a korábbi várakozások alá szorította a termést, azonban a csökkenést részben ellensúlyozta Kína és az Európai Unió termelési becslésének növekedése. A globális árpa és búza előrejelzés is kismértékben mérséklődött főként Ausztrália és az Európai Unió kisebb termési mutatói miatt. A globális rizstermelés a vártnál magasabb termésátlagok miatt 539,4 millió tonnás csúcsértéket ért el 2024/25-ben, ami 0,6 millió tonnával több a decemberi várakozásokhoz képest.

Az ENSZ Élelmezésügyi és Mezőgazdasági Szervezete (FAO) legfrissebb, februári előrejelzése szerint a globális gabonafogyasztás 2024/25-re várhatóan 2869 millió tonnára emelkedik. Ez 9,8 millió tonnás növekedést jelent a decemberi adatokhoz képest, és 0,9%-os emelkedést mutat a 2023/24-es évhez viszonyítva. A búzafelhasználás 797,2 millió tonnára nőtt, ami a decemberi prognózishoz képest csekély emelkedést jelent. A várakozások szerint a növekvő élelmiszer-fogyasztás kompenzálni fogja a búza takarmánycélú felhasználásának csökkenését. A kukorica felhasználása az előrejelzések alapján 1535 millió tonnára nőtt, ami 1%-kal haladja meg a 2023/24-es évet. A rizsfelhasználás 1,9%-kal bővült, elérve a 537,2 millió tonnás rekordot, amely mintegy 500 ezer tonnával több a decemberi várakozásoknál, és tükrözi az afrikai országok növekvő igényét.

A világ gabonakészleteire vonatkozó előrejelzés a 2025-ös szezon végéig 7,8 millió tonnával csökkent, ami 2,2%-os mérséklődést jelez a nyitó szinthez viszonyítva. A búzakészlet 308,4 millió tonnára csökkent, ami 2,9%-kal a nyitó szint alatt van. Emellett az Amerikai Egyesült Államok kukoricakészletei jelentősen csökkentek főként az alacsonyabb termelés és a magasabb exportkilátások révén. Ennek ellenére a globális gabonakészletek felhasználáshoz viszonyított aránya 2024/25-ben várhatóan 29,8%-os szinten marad, ami kismértékben változott a 2023/24-es 30,9%-os szinthez viszonyítva. A rizskészlet a decemberi előrejelzéshez viszonyítva csökkent, azonban 204 millió tonnával történelmi csúcsot ért el.

A 2024/25-ös gabona világkereskedelmi előrejelzések szerint a forgalom 483,5 millió tonnára csökken, ami 5,6%-os visszaesést jelent a megelőző évhez képest. Ezt a csökkenést részben az árpa és kukorica iránti gyengébb kereslet indokolja, míg Ausztrália és az Európai Unió árpaexportjának, valamint Brazília, India és Oroszország kukoricaexportjának visszaesése is hozzájárul a helyzethez. A búzakereskedelem esetében a decemberi előrejelzéshez képest 196,7 millió tonnára emelték a várakozásokat. Különösen figyelemre méltó a kínai búzaimport, amely a 2019/2020-as szezon óta a legalacsonyabb szintre csökkent, amit a lassabb importnövekedés és a belföldi takarmánycélú búza iránti csökkenő kereslet okoz. Ezen kívül az Európai Unió és Oroszország exportja is csökkent a szűkülő ellátási helyzet következtében. A rizs nemzetközi kereskedelme 59,1 millió tonnára nőtt, ami 3,5 millió tonnával haladja meg a decemberi adatokat. Az előrejelzések szerint India továbbra is a legnagyobb rizsexportáló marad, de Brazília, Mianmar és Uruguay is várhatóan növelni fogja a szállítmányait a következő hónapokban.

Related posts