Devizahitelek: Új korszak kezdődik az uniós bíróság döntése nyomán, amely számos embert érinthet.

Az Európai Unió Bírósága nemrégiben érvénytelenítette egy 2007-ben kötött magyar devizahiteles szerződést, arra hivatkozva, hogy a hitelfelvevők nem kaptak megfelelő tájékoztatást az árfolyamkockázatokkal kapcsolatban. Ez a döntés precedensértékű lehet számos hasonló ügyben, és jelentős hatással bír a devizahitelesek helyzetére. Az ügy kapcsán a Magyar Nemzeti Bank (MNB) is megszólalt, jelezve, hogy figyelemmel kísérik a kialakult helyzetet.
Az Európai Unió Bírósága (EUB) április 30-án hozott ítéletében érvénytelennek nyilvánított egy 2007-ben kötött svájci frank alapú autólízing-szerződést, mivel a hitelfelvevőket nem tájékoztatták megfelelően az árfolyamkockázatról. A döntés értelmében a megfizetett törlesztőrészletek és egyéb költségek visszajárnak az adósoknak - számolt be róla a Telex. Ha az eset precedenst teremt, az alapjaiban megváltoztatja a devizahitelesek helyzetét.
A 2007-es svájcifrank alapú autólízinggel kapcsolatos ügy már hosszú ideje húzódik a bírósági rendszerben, és most a magyar Kúria elé került, ahol az EU bíróságához fordultak előzetes döntéshozatalért. A Kúriának most a brüsszeli bíróság határozatát figyelembe véve kell meghoznia a végső ítéletet az adott ügyben. Jelenleg még nem lehet pontosan megjósolni, hogy ennek az ítéletnek milyen következményei lesznek más hasonló ügyekre nézve, és milyen hatással lesz a jövőbeli joggyakorlatra.
A Magyar Nemzeti Bank (MNB) reagálásában hangsúlyozta, hogy tiszteletben tartja a hazai és nemzetközi bírósági ítéleteket, és nem kommentálja azokat. Az MNB szerint a Kúria az EUB döntését figyelembe véve fogja meghozni ítéletét, amely alapján a hazai bíróságok kialakíthatják megfelelő ítélkezési gyakorlatukat.
Az ügy politikai visszhangot is kiváltott: Hadházy Ákos és Jámbor András független országgyűlési képviselők, valamint a Demokratikus Koalíció (DK) a devizahitelesek helyzetét rendező törvényjavaslat benyújtását jelentették be, míg a Jobbik parlamenti vizsgálóbizottság felállítását szorgalmazza az ügyben.
A magyar devizahitelesek helyzete körüli döntés következményei még mindig nem teljesen világosak, de az ítélet precedens értékű lehet hasonló ügyekben. A Kúria határozata és annak utóhatásai kulcsfontosságú szerepet játszanak majd a jövőbeli ítélkezési gyakorlat alakulásában.