Donald Trump 50%-os importvámot tervez bevezetni a rézre, ami arra utal, hogy a gyógyszerek is hamarosan a célkeresztbe kerülhetnek.


Az amerikai elnök beszédét követően Howard Lutnick kereskedelmi miniszter a CNBC-nek nyilatkozva megosztotta, hogy a rézre kivetett importvámtarifák várhatóan július végére, augusztus 1-jére lépnek életbe. Emellett jelezte, hogy Donald Trump a részleteket a Truth Social közösségi média platformján fogja közzétenni. "Célunk, hogy a réztermelés visszatérjen az Egyesült Államokba, és hogy az ipari szektor számára létfontosságú rézgyártási képességek ismét Amerikában valósuljanak meg" – tette hozzá a miniszter.

Az Egyesült Államok Nemzeti Bányászati Szövetsége (NMA) a részletek ismeretének hiányában tartózkodott a nyilatkozattételtől, míg a Trump által tett bejelentésre az Amerikai Ásványianyag-Szövetség (CNMA) sem reagált azonnal.

Az építőiparban, a közlekedésben, az elektronikában és sok más iparágban használt rézszükséglete körülbelül felét z Egyesült Államok importból fedezi, és csak három rézöntödéje van. Az elmúlt években az Egyesült Államokban számos nagy rézbányászati projekt ütközött erős ellenállásba különböző okok miatt, többek között a Rio Tinto és a BHP Resolution Copper projektje Arizonában, valamint a Northern Dynasty Minerals Pebble Mine projektje Alaszkában.

Ole Hansen, a Saxo Bank árucikk-stratégiai vezetője kifejtette, hogy az Egyesült Államok még mindig távol áll attól, hogy saját rézszükségleteit teljes mértékben kielégítse. Ugyanakkor hozzátette, hogy az utóbbi hat hónap során az ország egy évre elegendő rézmennyiséget importált, ami azt jelenti, hogy a helyi raktárkészletek jelenleg bőségesen elegendőek.

Donald Trump újabb lépéssel próbálja befolyásolni a globális gazdaságot, miután bejelentette, hogy 10 százalékos pótvámmal sújtja a BRICS-országokat. Ezzel a lépéssel célja, hogy nyomást gyakoroljon a feltörekvő gazdaságokra, és ezzel is erősítse saját politikai és gazdasági pozícióját a nemzetközi porondon.

Az újonnan bevezetett amerikai rézimportvámok legnagyobb hatását Chile, Kanada és Mexikó érezheti, mivel az amerikai statisztikai hivatal legfrissebb adatai szerint 2024-ben ezek az országok voltak az Egyesült Államok legfontosabb beszállítói a finomított réz, rézötvözetek és különféle réztermékek terén. Érdekesség, hogy mindhárom ország szabadkereskedelmi megállapodást kötött az Egyesült Államokkal, ami tovább fokozza a helyzet összetettségét.

A mexikói gazdasági tárca és a kanadai pénzügyi minisztérium egyelőre nem adott ki azonnali válaszokat a hírekre. Ezzel szemben a chilei külügyi hivatal megerősítette, hogy nem érkezett hozzájuk hivatalos értesítés a vámokkal kapcsolatban.

Egy nappal azt követően, hogy levélben új vámtarifákat jelentett be 14 kereskedelmi partnerével szemben, közöttük olyan fontos beszállítókra is, mint Dél-Korea és Japán, Trump megismételte fenyegetését, hogy 10 százalékos vámot vet ki Brazília, India és a BRICS-országok csoportjának többi tagjára.

A Fehér Ház kabinetülésén Trump kijelentette, hogy a kereskedelmi tárgyalások az Európai Unióval és Kínával kedvező irányban haladnak. Ugyanakkor megjegyezte, hogy csupán néhány nap választja el attól, hogy hivatalos levelet intézzen az EU felé az ügyben.

Related posts