Az Egyesült Államok drámai lépéseket tett Oroszország ellen, ami felveti a kérdést: hogyan reagál majd erre Putyin? - Pénzcentrum.
Az Egyesült Államok kormányzata újabb szankciókat hirdetett meg Oroszország ellen, amelyek most a Gazprombankra és további 50 orosz pénzintézetre vonatkoznak. E lépés célja, hogy tovább csökkentse Oroszország lehetőségeit a globális pénzügyi rendszerben, ezzel megnehezítve az ukrajnai konfliktus finanszírozását - számolt be róla a Portfolio.
Az intézkedések a Biden-adminisztráció utolsó hónapjában történnek, és várhatóan jelentős hatással lesznek az orosz költségvetésre. A helyzet Magyarország szempontjából is figyelemre méltó, mivel az ország évente 4,5 milliárd köbméter földgázt importál Oroszországtól a Gazprom közreműködésével, amelynek pénzügyeit a most szankcionált Gazprombank kezeli.
Janet Yellen, az Egyesült Államok pénzügyminisztere az új intézkedésekkel kapcsolatban hangsúlyozta: "Ez a széleskörű intézkedés jelentősen megnehezíti a Kreml számára, hogy kikerülje az amerikai szankciókat és támogassa haderejének finanszírozását és ellátását."
A magyar külügyminisztérium már dolgozik az új szankciók potenciális hatásainak feltérképezésén, és szükség esetén fel fogja venni a kapcsolatot a földgázszállító céggel. Ezzel párhuzamosan az amerikai pénzügyminisztérium figyelmeztetést adott ki, amelyben hangsúlyozza, hogy azok a külföldi pénzintézetek, amelyek kapcsolatban állnak a szankcionált bankokkal, komoly szankciós kockázatokkal nézhetnek szembe.
A Gazprombank, amely a Kreml által birtokolt Gazprom gázipari óriásvállalat részesedésével működik, meghatározó szereplője az orosz energiaszektornak. Az újonnan bevezetett szankciók gyakorlatilag kiszorítják a bankot az amerikai pénzügyi rendszerből, tilalma alá vonva az amerikaiakkal való üzleti kapcsolatok létesítését, és befagyasztva a bank amerikai tulajdonú eszközeit.
Edward Fishman, a Columbia Egyetem neves kutatója úgy véli, hogy a csütörtökön bejelentett intézkedés kulcsfontosságú lépés Oroszország energiaforrásaiból származó bevételek csökkentésére. Kiemelte, hogy "a Biden-kormányzat még a hivatalának elhagyása előtt is újabb intézkedéseket hozhat az energetikai szankciók szigorítása érdekében."
Az amerikai pénzügyminisztérium emellett két új általános engedélyt is kiadott, amelyek lehetővé teszik az amerikai jogalanyok számára, hogy lezárják a Gazprombankkal kapcsolatos ügyleteiket, és megszabaduljanak a bank által kibocsátott adósságoktól vagy részvényektől.
Bár a Gazprombank már évek óta az amerikai kormányzat célkeresztjében van, egy washingtoni kereskedelmi jogász szerint a bankkal kapcsolatos potenciális szankcióra mintegy utolsó lehetőségként tekintettek az energiapiaci kitettség miatt. Megjegyezte továbbá, hogy a megválasztott elnöknek, Donald Trumpnak meglenne a hatalma arra, hogy a Biden által végrehajtási utasítással bevezetett szankciókat feloldja, ha más álláspontot kíván képviselni.