A Google esetleg elindíthatja a világ legismertebb böngészőjének értékesítését.


Az Egyesült Államok Igazságügyi Minisztériuma (DOJ) valószínűleg azt fogja kérni a bíróságtól, hogy rendelje el a Google Chrome böngésző értékesítését. Ha ez valóban megtörténik, akkor ez a Biden-adminisztráció egyik legmerészebb intézkedése lehet a nagy technológiai vállalatok állítólagos monopóliumának megfékezésére.

A DOJ (Igazságügyi Minisztérium) tervei között szerepel, hogy a bíróságtól intézkedéseket kérjen a Google mesterséges intelligenciájával és Android operációs rendszerével kapcsolatban. Ez a lépés augusztusi megállapításukra épül, mely szerint a Google jogsértően monopolizálja a keresőpiacot.

A Chrome böngésző kulcsfontosságú szerepet játszik a Google üzleti modelljében. A vállalat ezen keresztül ellenőrzi, hogyan böngésznek az emberek az interneten és milyen hirdetéseket látnak.

A Chrome jellemzően a Google keresőjét használja,

A becslések alapján a globális böngészőpiac körülbelül kétharmadát uralja.

A Google máris elutasította a DOJ terveit, Lee-Anne Mulholland, a vállalat szabályozási ügyekért felelős alelnöke szerint a DOJ lépése messze túlmutat az ügyben felmerülő jogi kérdéseken, és súlyos károkat okozna a fogyasztóknak.

A Google várhatóan fellebbezni fog, amint Amit Mehta amerikai kerületi bíró meghozza végleges döntését, ami valószínűleg 2025 augusztusáig megtörténik.

Az ügyészek több lehetséges jogorvoslati lehetőséget is felvetettek az ügyben. Ezek között szerepel a kizárólagos megállapodások megszüntetése, amelyek értelmében a Google évente több milliárd dollárt fizet az Apple-nek és más vállalatoknak, hogy alapértelmezett keresőmotor maradjon eszközeiken.

Emellett felmerült az üzletág egyes részeinek, például a Chrome-nak és az Android operációs rendszernek az eladása is.

A Chrome eladása jelentős bevételkiesést jelentene a Google számára. A böngésző nemcsak piaci részesedése miatt fontos, de lehetővé teszi a vállalat számára, hogy célzottabb keresőhirdetéseket kínáljon a Google-fiókkal bejelentkezett felhasználóknak. Az ügy kimenetelét befolyásolhatja a közelgő amerikai elnökválasztás is. Donald Trump korábban ellentmondásos nyilatkozatokat tett a Google-lal kapcsolatban. Először felelősségre vonással fenyegette a vállalatot, később azonban megkérdőjelezte, hogy jó ötlet-e a cég feldarabolása.

Forrás: Reuters hírek

Related posts