Elhunyt a világ legidősebb holokauszttúlélője, Rose Girone – értesült a Liner.hu. Rose Girone, aki életével és történetével sokakat inspirált, 109 éves korában távozott az élők sorából. Az ő emléke és tapasztalatai tovább élnek, emlékeztetve minket a múlt


Rose Girone 113 éves korában távozott az élők sorából New Yorkban, életét pedig különös és megpróbáltatásokkal teli események övezték. Fiatal éveiben német és japán fogolytáborok borzalmait élte át. Halálhírét lánya tette közzé, aki 1938-ban látta meg a napvilágot, miután apját elhurcolták a hírhedt Buchenwaldba. A család a háború viharai elől Sanghajba menekült, de ott is súlyos sorscsapás érte őket, mivel a japán támadás következtében gettóba kényszerültek. A háború után új életet kezdtek az Egyesült Államokban, ahol végül letelepedtek.

Az Israel Hayom jelentése alapján Rose Girone hétfőn távozott az élők sorából egy New York állambeli idősek otthonában. 1912-ben látta meg a napvilágot Rosa Raubvogel néven Délkelet-Lengyelország területén, amely abban az időben az Orosz Birodalom része volt.

Gyermekéveit Hamburg szívében töltötte, majd 1937-ben férjhez ment Julius Mannheimhez, akit később Buchenwaldba deportáltak. Egy 1996-os interjúban, amelyet a USC Shoah Foundation számára készítettek, megosztotta, hogy elhurcolását végül az mentette meg, hogy akkor már kilenc hónapos terhes volt.

Reha, a lánya, 1938-ban jött a világra. Nevét az a körülmény ihlette, hogy Hitler összeállított egy listát azokról a nevekről, amelyeket zsidó gyerekek számára engedélyezett, és ez a név volt az egyedüli, amelyet megfelelőnek ítélt.

Miután férjének képeslapot küldött gyermekük megszületéséről, értesült róla, hogy egy londoni rokonuk Sanghajba próbált nekik vízumot szerezni. Ennek köszönhetően 1940-ben elhagyhatták Németországot, ám vagyonukat és értéktárgyaikat hátrahagyták.

Sanghajba való megérkezésüket követően a japánok átvették a kikötők irányítását, míg a zsidókat gettókba zárták, ahonnan nem léphettek ki. Ebben a nehéz helyzetben kezdett el Rose Girone kötni, hogy meg tudja tartani családját.

A háború befejeztével az Egyesült Államokba költöztek, ahol Rose a kötés művészetét kezdte tanítani. Idővel saját üzletet alapított New Yorkban, ahol szenvedélyét a kreativitás iránt egyesítette a vállalkozói szellemmel. Életét mindig optimistán szemlélte, és egy interjú során így nyilatkozott:

Hozzátette, hogy a tapasztalatai miatt már nem ismerte a félelmet, és bármire készen állt. A Claims Conference adatai alapján jelenleg körülbelül 245 ezer holokauszttúlélő él a világ különböző pontjain, közülük mintegy 14 ezren New Yorkban találhatók.

Related posts