Felfedezték azt a különleges színt, amelyet még soha senki nem látott! | szmo.hu


Kicsit kékes, kicsit zöldes, szó szerint soha nem látott színt találtak a tudósok. A szín neve: olo, és nagyon sokat segíthet még a színvakoknak.

Egy tudóscsoport felfedezett egy eddig ismeretlen színt, amelyet még soha nem tapasztalt meg emberi szem. De hogyan létezhet egy olyan szín, amit soha senki nem látott?

A BBC cikke alapján egy különös kutatás eredményeit ismertették, amelyben amerikai tudósok meglepő módon lézerimpulzusokat irányítottak a saját szemükbe.

A résztvevők azt állítják, hogy a retina bizonyos sejtjeinek stimulálásával

Néhány szakértő álláspontja szerint az új szín megléte még mindig vitatott kérdés.

A Science Advances folyóiratban pénteken megjelent eredményeket a tanulmány társszerzője, Ren Ng professzor, a Kaliforniai Egyetemről figyelemre méltónak minősítette.

Ng professzor, aki az öt kiválasztott résztvevő egyike volt a kísérlet során, megosztotta gondolatait az eseményről, hangsúlyozva, hogy az élmény rendkívül értékes volt számára.

Képzeld el, hogy az életed során mindig csak a rózsaszín különböző árnyalataival találkozol: a lágy babarózsaszíntől a finom pasztell rózsaszínig. Aztán egy nap belépsz az irodába, és a szemed megakad egy élénk, intenzív pink inggel, amely teljesen új élményt nyújt számodra. Olyan színt látsz, amit eddig soha nem tapasztaltál, és amikor megkérdezed, mi ez a csoda, azt válaszolják, hogy ez a piros. Így érzékelheted, hogy milyen különbség rejlik a telítettség és az árnyalatok világában.

A vizsgálatban öt résztvevő - négy férfi és egy nő - vett részt, akik mindegyike normális színlátással rendelkezett. A résztvevők közül hárman - köztük Prof Ng - társszerzői voltak a kutatási cikknek.

A berendezést korábban néhány érintett kutató - a Berkeley Egyetem és a Washingtoni Egyetem tudósaiból álló csapat - tervezte, és frissítették a jelen tanulmányban való használatra.

A retina a szem hátsó részén elhelyezkedő, különleges fényérzékeny szövetréteg, amely kulcsszerepet játszik a vizuális információk befogadásában és feldolgozásában. Ez a réteg a beérkező fényt elektromos impulzusokká alakítja, amelyeket a látóideg közvetít az agyba. E folyamat révén valósul meg a látás csodája.

A retina kúpsejteket rejt magában, melyek kulcsszerepet játszanak a színek észlelésében.

A szemünkben három különböző típusú kúpos sejt létezik: S, L és M. Ezek a sejtek mindegyike a kék, vörös és zöld színek különböző hullámhosszaira reagál, lehetővé téve számunkra a színek gazdag spektrumának érzékelését.

A kutatás megállapítja, hogy normál látás mellett minden olyan fényinger, amely egy M kúpos sejtet aktivál, szükségszerűen hatással van a közeli L és/vagy S kúpokra is, mivel ezek működése részben átfedésben áll egymással.

amely elvileg olyan színjelet küldene az agynak, ami természetes látásban soha nem fordul elő - így láthattak eddig soha nem érzékelt színt a tudósok.

A kísérlet során a résztvevők mindegyike egy állítható színtárcsát állított be, amelyet addig finomhangoltak, amíg a kiválasztott szín tökéletesen megegyezett az általuk megfigyelt szín értékével.

John Barbur professzor, a londoni City St George's Egyetem látáskutatója, aki nem volt részese a kutatásnak, kifejtette, hogy noha a vizsgálat technológiai szempontból lenyűgöző a szelektív kúpsejtek aktiválásának terén,

A tanulmány társszerzője, Ng professzor elismerte, hogy bár az olot technikailag minden bizonnyal nagyon nehéz látni, a csapat tanulmányozza az eredményeket, hogy megvizsgálja, mit jelenthet ez a színvakok számára, akik nehezen tudnak különbséget tenni bizonyos színek között.

Related posts