Friedrich Merz: Németország célja, hogy kiépítse Európa legmeghatározóbb haderejét.

Friedrich Merz a "Jólét mindenki számára" című beszédében, amelyet egy héttel beiktatása után tartott, hangsúlyozta, hogy Németország politikai irányvonalán jelentős változások várhatóak. Kiemelte, hogy az új kormány jól ismeri a hazánkat érintő nemzetközi és belföldi kihívásokat, beleértve az államháztartás területén felmerülő problémákat is.
Mindazonáltal kiemelte, hogy reményei szerint hazája "az emberek szorgalmának és kreativitásának köszönhetően képes lesz legyőzni a nehézségeket".
Kiemelte, hogy céljuk az Európai Unió támogatása abban, hogy minél több kereskedelmi megállapodást sikerüljön létrehoznia.
"Célunk, hogy Németország és Európa olyan erőssé fejlődjön, hogy soha ne legyen szükségünk fegyverekre" - emelte ki a beszédében. Hozzátette, hogy véget kell vetnünk annak a gyakorlatnak, amikor Németország csupán távol maradt az európai politikai döntéshozatali folyamatok kulcsfontosságú szavazásaitól.
A kancellár beszédében kiemelte, hogy a Nyugatnak elengedhetetlenül egységesnek kell maradnia Ukrajna ügyében. Kifejtette, hogy aktívan azon fáradozik, hogy megőrizze az Európa és az Egyesült Államok közötti szoros együttműködést az ukrajnai konfliktus megoldása érdekében. Hangsúlyozta, hogy semmiféle "békediktátumot" nem lehet elfogadni, hiszen a háború kimenetele fogja meghatározni, hogy Európa és a világ a joguralom, vagy a zsarnokság és a katonai erő uralma alatt áll-e a jövőben.
- szögezte le. Merz emellett úgy vélte, Oroszország áll számos európai városban végrehajtott gyilkosság és a tenger alatti kábelek megrongálása mögött, és azt vetette Moszkva szemére, hogy ezen a módon igyekszik destabilizálni Európát.
A lengyel politikai helyzetet illetően a kancellár hangsúlyozta, hogy Varsó szerepe Berlin számára az európai politikai táj alakításában ugyanolyan jelentőséggel bír, mint Párizs. Emellett a kancellár ismételten kifejezte határozott támogatását Izrael iránt, amelyet a német államérdek szerves részének tekintett. Kiemelte, hogy sürgősen szükséges a tűzszünet elérése a Gázai övezetben tevékenykedő Hamász iszlamista szervezettel, és azonnali intézkedéseket sürgetett az izraeli túszok szabadon bocsátása érdekében. Ezen felül felszólította a feleket, hogy mindent tegyenek meg az övezetben fenyegető éhínség megelőzéséért.