Küzdesz a gerinc- és nyakfájdalommal? Íme, amit a gerincsebész ajánl!
Gerincbetegségről akkor esik szó, amikor a fájdalom és egyéb panaszok jelentősen befolyásolják a mindennapi funkciókat, az életminőséget és a munkavégzést. A Budai Egészségközpont szakértői segítségével pedig felfedezhetjük, milyen lehetőségeink vannak a fájdalomcsillapításra és a helyreállításra.
A gerincbetegségek - akárcsak számos más mozgásszervi probléma - széles körben elterjedt népbetegségeknek számítanak. A gerinc eredetű kórképek életkor szerinti eloszlása változó. Például 14 éves kor alatt a gerincferdülések különböző típusai a leggyakoribbak, míg 25 éves kor felett a degeneratív elváltozások, mint a porckorongsérv, porckopás és a csigolyák elmozdulása, egyre gyakoribbá válnak. 65 év felett pedig a betegek többsége a csontritkulással vagy daganatos megbetegedésekkel kapcsolatos panaszok miatt keresi fel az orvosokat. Ritka fejlődési rendellenességek már kisgyermekkorban is gondot okozhatnak, de szerencsére ezen kívül a fiatalabb korosztály ritkán igényel műtéti beavatkozást - emelte ki dr. Lazáry Áron PhD, a Budai Egészségközpont gerincsebész főorvosa.
A derék és nyaki tájékon tapasztalható fájdalom a leggyakoribb panasz, de súlyosabb esetekben mozgászavarok és bizonytalan járás is felléphet. Ha a fájdalom mellett a funkciók csökkenését tapasztaljuk, például ha az érintett kezéből kiesik egy ceruza vagy egy kanál, fontos, hogy minél előbb orvosi segítséget kérjünk, mivel ez komoly gerincproblémákra utalhat.
Ha pedig valaki a fájdalom miatt nem tud felkelni az ágyból, nem mozog a lába, nem tudja tartani a vizeletét vagy székletét, abban az esetben azonnal fel kell keresnie egy szakorvost!
A panaszok leggyakrabban kopásos gerincbetegségekhez, valamint különféle funkcionális problémákhoz kapcsolódnak, mint például a hanyag testtartás vagy a diszfunkcionális izomzati állapotok. Ezek mögött számos tényező állhat, többek között a hosszú órákon át tartó képernyőhasználat, a mozgásban szegény életvitel, a hosszan tartó versenysportolás, a túlzott telefonhasználat, az ülőmunkával töltött idő, illetve a genetikai prediszpozíció.
Az életmódunk megváltoztatása, mint például a rendszeres testmozgás bevezetése és a táplálkozási szokásaink átalakítása, jelentős mértékben hozzájárulhat a panaszaink csökkentéséhez. Szerencsére, sok esetben ez önállóan is elegendő megoldást nyújt.
Elengedhetetlen, hogy olyan mozgásformákat válasszunk, amelyek nemcsak a gerinc egészségére, hanem az ízületek és a mozgásszervi rendszer más elemeire is figyelmet fordítanak. Az úszás például kiváló választás lehet, de bármilyen rendszeres testmozgás, amit végzünk, hozzájárulhat a sérülések megelőzéséhez és az általános jólétünkhöz.
Abban az estben, ha az erős fájdalom akadályozza a mozgást, a munkát, így a mindennapokat, szakorvoshoz kell fordulni. A legtöbb esetben a célzott, adekvát nem műtéti kezelés is meggyógyítja a beteget, de bizonyos esetekben valóban szükségessé válik a műtét.