Május a házikerti növényvédelem szempontjából kiemelkedő hónap, hiszen a tavasz végén a növények már erőteljesen növekednek, és ezzel együtt a kártevők és betegségek is egyre aktívabbá válnak. Ilyenkor érdemes különös figyelmet fordítani a növények állapo


A kajszifán sajnos egyetlen gyümölcs sem került a látóterünkbe, ellenben a lehullott leveleken már vasárnap felfedezhettük a levéllyukacsosodást okozó gomba, a sztigmina nyomait. Ha ez a tendencia folytatódik, a nyár közepére a fa levelei teljesen eltűnhetnek, és a gazda jövőre sem számíthat szüretre. A növényvédelmi intézkedések májusban Zsigó György növényorvos segítségével valósulnak meg.

A szilvafák, cseresznyék, őszibarackok és mandulák esetében is egyre inkább terjed a bevezetőben említett kórokozó fertőzés. A védekezéshez javasolt egyes réz- és kéntartalmú gombaölők mellett a ciprodinil, valamint a boszkalid és piraklostrobin kombinációjával készült szerek is, amelyek engedélyezettek. Ezek a készítmények felszívódó tulajdonságokkal bírnak, így hozzájárulnak a hatékony növényvédelemhez.

Felébredtek a tavasz első napsugaraival, és megérkeztek (sőt, inkább csúsztak) a csigák is. A „Harc a meztelencsigákkal” című könyv írója különféle házilagos megoldásokat gyűjtött össze, hogy segítsen a kertészeknek e csúszómászók ellen. Érdekes, hogy a német szerző a sörcsapdázásról nem tett említést 😊. Az utóbbi években a metaldehid hatóanyagú csigaölőket a II. kategóriába sorolták (összesen 14 termék, a hatóanyagokról bővebben az abc_2025.pdf-ben olvashatunk). Emellett újabb készítmények is megjelentek, melyek vas-foszfátot, vas-pirofoszfátot és vas-ammónium-citrátot tartalmaznak. Ha valaki már kipróbálta ezeket az új módszereket, kérjük, ossza meg tapasztalatait! A megrágott árnyékliliomról készült fotó vasárnap készült, míg a csigacsapatot ábrázoló felvétel 04.15-én hajnalban, egy pesti parkban készült.

Tavaly alaposan körbejártuk a rovarok elleni talajfertőtlenítés lehetőségeit. Kérjük, nézzenek vissza a kertbarat_2024_4_felhívas.pdf dokumentumra. A kártevők és a felhasználható készítmények terén nem történt változás. A teflutrin hatóanyagot tartalmazó termékek száma 15, míg a cipermetrin alapú rovarölők között 14 különböző készítmény található, ezek között pedig néhány talajfertőtlenítő is fellelhető.

A talajban megbúvó fertőző gombák ellen néha elengedhetetlen a védekezés, amelyet a palántázás vagy vetés idején, sőt, nyáron is érdemes komolyan venni. Az egyik ígéretes megoldás a Trichoderma asperellum gomba hőstresszt tűrő törzsével készült készítmény, amely eddig beváltotta a hozzá fűzött reményeket. Továbbá, a Trichoderma harzianum törzset tartalmazó "bio" gombaölő szer is egy másik hasznos gombafajt képvisel, amely szintén hozzájárulhat a növények védelméhez. A nyári hónapokban egyre inkább támaszkodhatunk ezekre a fejlesztett készítményekre, amelyek hatékonysága folyamatosan javul.

Az internet, a rádió és az újságok rengeteg értékes információt kínálnak a kertjeink ápolásához és fejlesztéséhez. Azonban véleményünk szerint semmi sem helyettesíti a helyi kertbarát közösségek tapasztalt tagjaival folytatott élő párbeszédeket. A Kertészek és Kertbarátok Országos Szövetsége rendszeres havi továbbképzéseket, többnapos konferenciákat és metszési bemutatókat szervez, amelyek célja a kertészek tudásának bővítése. Támogassa ezt a fontos munkát az adója 1%-ával!

Related posts