"Itt az ideje, hogy feltegyük a kérdést: Hol van a Pfizergate 35 milliárd eurója? A vita Ursula von der Leyen jövőjéről egyre élesebbé válik."

Az indítvány sikeres végrehajtásához az Európai Parlamentben kétszeres többség elérése szükséges: a jelenlévő képviselők kétharmadának, valamint a teljes, 720 fős képviselői létszám legalább felének támogatására van szükség a Bizottsággal szembeni bizalom megvonásához. Bár a papírforma alapján ennek megvalósulására nem sok remény van, az eljárás elindítása már önmagában is erőteljes üzenetet hordoz Ursula von der Leyen számára.
A szavazás csütörtökön esedékes, és ha esetleg von der Leyen leváltásáról döntenének, akkor a teljes 27 fős biztosi kollégiumot is le kellene mondania.
A kezdeményező EP-képviselők frakciói – amelyek közé tartozik a jobboldali Európai Konzervatívok és Reformerek, a szélsőjobboldali Szuverén Nemzetek Európája, valamint néhány független képviselő – nem rendelkeznek parlamenti többséggel. A baloldali és liberális képviselők, akik kritikával illetik a helyzetet, egyértelművé tették, hogy a bírálataik ellenére nem támogatják von der Leyen leváltását.
A közel egy órás vita legérdekesebb részleteit magyar szinkronnal is megnézheti a Hetek YouTube csatornáján.
Az elmúlt hat év során a Bizottság visszaélésszerűen csökkentette a tagállamok hatáskörét, miközben döntéseiben figyelmen kívül hagyta az Európai Parlament véleményét. A hatalmi koncentráció, amely az Európai Bizottság elnökének kezébe összpontosul, ellentétben áll a fékek és ellensúlyok rendszerével – fogalmazott Gheorghe Piperea, a javaslat előterjesztője. Hangsúlyozta, hogy az "Európai Unió túlbürokratizált struktúrájának" költségei az utóbbi években soha nem látott magasságokba emelkedtek.
Ursula von der Leyen határozottan elutasította a vádakat, kijelentve, hogy a bizalmatlansági indítvány "a társadalmi feszültségeket fokozó szélsőségesek jól ismert stratégiájából ered, amely hamis állításokat fogalmaz meg a választásokba való beavatkozásról, a történelem átkonfigurálásának kísérletéről, valamint megkérdőjelezi azt az eredményt, ahogyan Európa közösen leküzdötte a globális járványt. Emellett gyanúba vonja a vakcinákat, és kihasználja a következő generációs üzenetekkel kapcsolatos, már cáfolt összeesküvés-elméleteket. Mindezek együttvéve aláássák a demokráciába vetett hitet" - nyilatkozta az Európai Bizottság elnöke.
Von der Leyen szerint a szavazás egyben döntésminden képviselő számára: "Követhetjük Piperea urat az ő összeesküvés-elméleteinek és az állítólagos gonosz terveknek a világában, amit ő Brüsszelnek nevez. Ez egyértelműen egy újabb durva kísérlet arra, hogy éket verjenek intézményeink és a Parlament Európa-párti, demokráciapárti erői közé, és ezt soha nem engedhetjük meg. És soha nem is fogjuk ezt megengedni" - ígérte az EB-elnöke.