Az EU-ban sokan irigykedve szemlélik a spanyolokat.

A Deutsche Bank szerint a spanyol gazdaság idén és jövőre is gyorsabban nőhet, mint az eurózóna átlaga, köszönhetően az alacsonyabb inflációnak, csökkenő hitelköltségeknek és az élénk belső keresletnek.
A Deutsche Bank AG szerint a spanyol gazdaság továbbra is meghaladja majd az euróövezet növekedési ütemét, miután az infláció és a hitelfelvételi költségek mérséklődtek.
"A belső kereslet, amelyet az alacsony infláció és a csökkenő adósságköltségek segítenek, várhatóan továbbra is hozzájárul Spanyolország gyorsabb növekedéséhez" – nyilatkozta Rosa Duce, a Deutsche Bank spanyol leányvállalatának befektetési igazgatója. A bank prognózisa szerint a spanyol gazdaság idei bővülése 2,2%-ra, míg 2026-ra 2%-ra tehető.
Spanyolország 2021 vége óta a legdinamikusabban fejlődő gazdaság az eurózóna négy legjelentősebb tagállama között.
A spanyol gazdaság jövője kedvező jeleket mutat, köszönhetően elsősorban a magánfogyasztás fellendülésének, a turizmus újraéledésének és az energiaárak csökkenésének. A spanyol jegybank legfrissebb, júniusi előrejelzése alapján az idei évben a gazdaság várhatóan 2,4%-os növekedést könyvelhet el, míg a következő évben ez a bővülés 1,8%-ra mérséklődhet.
A globális bizonytalanság ellenére a Deutsche Bank optimistán tekint a jövőbe, és arra számít, hogy...
a spanyol gazdaságot nagyrészt elkerülik a politikai sokkok
- például az amerikai protekcionista intézkedések és vámok -, mivel viszonylag elszigetelt ezek hatásától.
"A háztartások jövedelme stabil állapotban van, és Spanyolország közvetlen exportkitettsége az Egyesült Államok irányába elhanyagolható" - nyilatkozta Duce csütörtökön egy madridi sajtótájékoztatón. "Ugyanakkor a vegyipari és autóipari exportot közvetetten érintheti a helyzet, mivel ezek elsősorban Európa felé irányulnak. A politikai környezet adott, de a reálgazdasági mutatók alapján jelenleg nincs nyoma annak, hogy ez közvetlen hatással lenne a gazdaságra."
A bank előrejelzése szerint az euróövezet gazdasága 2025-ben 1,2%-kal nőhet. Németország esetében idén 0,3%-os növekedés után 2026-ra már 1,6%-os bővülést várnak, elsősorban a védelmi beruházások és kormányzati költekezések révén.
"Európa hosszú ideig gyenge lábakon állt, ami miatt a tőke az Egyesült Államok irányába áramlott. Most azonban egy fontos fordulóponthoz érkeztünk: Németország jelentős előrelépései már a piacokon is érzékelhetők, ami újra vonzza a befektetéseket Európába" - nyilatkozta Duce. "Jelenleg Európa sokkal dinamikusabb növekedési ütemet mutat, mint az utóbbi években, és ez a folyamat megalapozza a jövőbeli, még nagyobb fejlődést."