Újra a brüsszeli utcákon vonultak fel a gazdák, hogy kifejezzék véleményüket.

Hetven európai gazdasági érdekképviselet rendezett figyelemfelkeltő demonstrációt kedden Brüsszel szívében, az Európai Bizottság épülete előtt. A megmozduláson magyar termelői szervezetek is képviseltették magukat, a Magosz pedig az esemény egyik kezdeményezője volt. A gazdák hangot adtak csalódottságuknak, mivel az Európai Bizottság hamarosan bemutatja a következő hétéves költségvetési tervet, és aggasztja őket, hogy uniós forrásaik közel egyharmadát elveszíthetik.
Tavaly ilyenkor Brüsszel utcáit szinte elárasztotta a traktorok zúgása, hiszen több mint ezer jármű vonult fel, miközben a gumik füstölögve égtek, füstfelhőbe burkolva az uniós negyedet. A rendőrök rohamfelszerelésben és vízágyúkkal készültek a helyzet kezelésére, ám végül a nagy európai gazdasági szervezetek és az Európai Bizottság tárgyalóasztalhoz ültek. A gazdák azonban csalódottan tapasztalták, hogy bár a Bizottság kezdetben visszafogta a zöldítési intézkedésekkel kapcsolatos szigorúságot, és kommunikációjában melléjük állt, mostanra úgy érzik, hogy csúnyán átverték őket. A következő hétéves költségvetés tervezetei szerint ugyanis jelentősen csökkenni fog az agrárszektor számára biztosított támogatások mértéke.
- Olyan terv készül, amelyben az agarátámogatásokat jelentősen csökkentenék. Ez alatt azt kell érteni, hogy egy pénzügyi trükkel összevonnák az agárpénzeket például a kohéziós pénzekkel vagy a védelmi kiadásokkal, és a nagy egészből sokkal kevesebb jutna az uniós agrárpolitikára - fogalmazott a helyszínen a Magyar Hang érdeklődésére Cseh Tibor, a Magosz szakmai titkára. - Ez körülbelül 30 százalékos csökkenésnek felel meg a jelenlegi agrárbüdzséhez képest.
Az Európai Bizottság június 4-én mutatja be a 2028-2035-ös időszakra vonatkozó keretköltségvetés-javaslatot. A gazdák félelme, hogy Ukrajna csatlakozásával tulajdonképpen a mezőgazdaságnak szánt pénzek az ukránokhoz kerülnének. Erről egyelőre kevés információ van, azt ugyanakkor meg kell említeni, hogy az Európai Parlament következő költségvetési időszakra vonatkozó állásfoglalásában egyáltalán nincs szó semmilyen, bővítéssel összefüggő kérdésről vagy kiadásról. Cseh Tibor azt mondta, nem akarták megvárni a tüntetéssel a javaslat nyilvánosságra hozatalát, mert ha az már az asztalon van, akkor érdemben nem lehet befolyásolni. "A gazdák mindig a fehér asztal mellett kezdik a tüntetést, jobban szeretünk a földeken dolgozni, mint az utcán tüntetni" - tette hozzá.
Papp Zsolt, a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara elnöke a tudósítónknak kifejtette, hogy az európai mezőgazdaság jelenlegi helyzete két fronton is kihívásokkal terhelt: egyrészt a Mercosur-országokból érkező termékek, másrészt pedig az Ukrajnából származó import jelent komoly nyomást. „Minden gazdaszervezet azért harcol, hogy a gazdatársadalom számára járó támogatások ténylegesen a helyükre kerüljenek. Szükség van egy olyan közös agrárpolitikára, amely garantálja a fenntarthatóságot, a fejlődést, a technológiai innovációt, és nem utolsósorban az élelmiszerbiztonságot” – hangsúlyozta Papp Zsolt. Kiemelte, hogy különösen fontos, hogy az európai gazdák egységes frontot alkossanak. A tüntetésen valóban megjelentek szlovák, belga, holland, francia, spanyol, finn, portugál és természetesen magyar érdekképviseleti vezetők is, ami jól mutatja az összefogás erejét.
A politikai támogatás is jelentős szerepet játszott a helyzet alakulásában. Két belga tartomány, Flandria és Vallónia mezőgazdasági miniszterei is kifejezték véleményüket. Jo Brouns, a flamand agrárminiszter azonban nem az ukrán helyzetet látja a legnagyobb veszélyforrásnak, hanem inkább Oroszországot és Kínát. "Olyan időket élünk, amikor egy olyan elnökkel állunk szemben, aki határozottan figyelmeztet minket, nyugat-európaiakat: ideje saját magunkra vigyázni. Ezen felül egy rendkívül dinamikus távol-keleti politikai vezető is a színen van, akinek gazdasága olyan, mint egy nagysebességű vonat, amely száguld előre. Ezekben a kihívásokkal teli időkben Európának össze kell fognia és egyesítenie kell erejét" – hangsúlyozta a miniszter.
Több európai parlamenti képviselő, köztük Dömötör Csaba is, hangot adott véleményének. A Fidesz politikusa hangsúlyozta, hogy az európai mezőgazdaság nem csupán a gazdák munkájáról szól, hanem magában foglalja az életmódunkat, a vidéki értékek tiszteletét és hagyományaink megőrzését is. Dömötör kifogásolta, hogy ezt a lényeges szempontot sok esetben figyelmen kívül hagyják az európai bürokraták, akiknek "mindig van egy grandiózus ideológiai elképzelésük", amely sokszor fontosabbnak tűnik, mint a gazdák valós szükségletei.