A vámháború jelentős mértékben fékezi a globális gazdasági fejlődést. Az ilyen kereskedelmi feszültségek hatására a nemzetközi piacok instabillá válnak, ami visszahúzza a növekedést. A különböző országok közötti konfliktusok nemcsak a kereskedelmi forgalo

A Fitch bejelentette, hogy az Egyesült Államok bruttó hazai termékének (GDP) idei növekedésére vonatkozó előrejelzését módosította. A márciusban közzétett 1,7 százalékos prognózist 0,5 százalékponttal csökkentve 1,2 százalékra állapította meg. Ezen kívül az idei év negyedik negyedévére mindössze 0,4 százalékos éves szintű GDP-növekedéssel számolnak.
A kínai gazdaság idei növekedési ütemére adott becslését a cég szintén 0,5 százalékponttal csökkentette. A Fitch legutóbbi prognózisában 4,4 százalékos kínai GDP-növekedés szerepelt 2025-re, vagyis a hitelminősítő a szerdán bejelentett korrekció nyomán már csak 3,9 százalékos idei gazdasági növekedést valószínűsít Kínában.
A Fitch Ratings a hónap elején döntött Kína leminősítéséről, amely során az ország eddigi "A plusz" értékelését egy fokozattal csökkentette "A"-ra a hosszú távú devizaadósság-kötelezettségek vonatkozásában.
Szerdai előrejelzésében egy másik nagy elemzőműhely, a Commerzbank pénzügyi szolgáltató csoport londoni befektetési részlege az idei évre és 2026-ra is 4 százalék alatti idei kínai GDP-növekedést valószínűsített. A Commerzbank londoni elemzői közölték: a 145 százalékos amerikai vámok miatt 2025-ben az eddigi előrejelzésükben szereplő 4,3 százalék helyett már csak 3,8 százalékos növekedést várnak a kínai gazdaságban, a jövő évre szóló prognózisukat pedig 4 százalékról 3,6 százalékra csökkentették.
A Fitch Ratings felülvizsgált globális előrejelzésében 0,4 százalékponttal rontotta a világgazdaság egészére adott idei növekedési becslését.
A hitelminősítő legfrissebb elemzése alapján 2025-re csupán 1,9 százalékos globális növekedés várható. Ez a várakozás figyelembe veszi, hogy a márciusban közzétett előző előrejelzésben még 2,3 százalékos növekedést jósoltak az idei évre a világgazdaságban. Érdekes módon ez már a második alkalom, hogy a Fitch a prognózisát lefelé módosítja, hiszen a márciusi előrejelzés során is 0,3 százalékponttal csökkentette a 2025-re vonatkozó globális növekedési előrejelzését.
A Fitch Ratings legújabb világjelentésében kiemelte, hogy az amerikai kormány friss vámemelései jelentősen túlszárnyalják az előzetes prognózisait.
Bár Washington nemrégiben 90 nappal elhalasztotta a vámintézkedések többségének bevezetését, Kína máris reagált, és megtorló vámemeléseket hirdetett meg. Ennek következtében a két ország közötti kereskedelemre kivetett vámok jelenlegi szintje már meghaladja a 100%-ot. A vállalatok elemzései alapján az effektív amerikai vámszint (ETR) – amely a célzott termékek nettó vámtételét viszonyítja a nemzetgazdaság szintjén előállított hazai hozzáadott értékhez – 23%-ra rúg, ami 1909 óta a legmagasabb értéknek számít.
A Fitch Ratings legfrissebb elemzése alapján a Kínával szembeni amerikai vámok jelentős kínálati oldali sokkot idézhetnek elő az Egyesült Államok gazdaságában, köszönhetően a korlátozott lehetőségeknek az importhelyettesítés terén. Ennek következtében várhatóan az éves inflációs ráta 4 százalék fölé emelkedik majd.
A "masszív szakpolitikai bizonytalanságok" negatívan befolyásolják az Egyesült Államok üzleti beruházási kilátásait, miközben a tőzsdei esések az amerikai háztartások vagyoni helyzetét rombolják, és az amerikai exportőröket pedig büntető vámintézkedések érintik - olvasható a Fitch szerdán Londonban közzétett legújabb elemzésében.