Ha már egy ideje fáj a füled, és ehhez más tünetek is társulnak, érdemes komolyan venni a dolgot, mivel komoly problémára is utalhat.


A fülfájás és a fülgyulladás bármely életkorban, gyerekeknél és felnőtteknél egyaránt előfordulhat. Nézzük meg, milyen tényezők vezethetnek a fül gyulladásához!

Kisgyermekek szájából gyakran hallhatják a szülők és nagyszülők a panaszt: "fáj a fülem!". Az ilyen kellemetlenségek, álmatlan éjszakák hátterében sokszor a középfülgyulladás húzódik meg. A gyerekek anatómiai sajátosságai miatt nagyobb eséllyel szenvednek ettől a problémától, amely gyakran a felső légúti megbetegedések következményeként jelentkezik. Felnőtteknél viszont jóval ritkább a középfülgyulladás, náluk a fülfájás általában más okokból ered. Nézzük meg, melyek ezek a leggyakoribb kiváltó tényezők!

A fülzsír, más néven cerumen, egy természetes, viaszos anyag, amely folyamatosan termelődik a fülben. Ez a váladék fontos szerepet játszik a fül védelmében: megóvja a belső fül érzékeny bőrét, segít fenntartani annak tisztaságát, és távol tartja a kórokozókat, apró rovarokat, sőt, még a víz bejutásától is megvéd. Érdemes tudni, hogy a fülünk öntisztuló mechanizmussal működik, így a fülzsírt nem szükséges manuálisan eltávolítani, hiszen a természetes folyamatok révén a fül maga is képes megszabadulni a felesleges anyagtól.

Ugyanakkor előfordulhat, hogy túlságosan sok fülzsír termelődik, esetleg nem kerül ki a fülből, hanem felgyülemlik, megkeményedik, és teljesen el is zárhatja a hallójáratot. Ez részben hallásvesztést, részben pedig fájdalmas, feszítő érzést, viszketést is okozhat. A felgyülemlő fülzsír megnöveli a fertőzések kialakulásának esélyét is. Nagyon fontos, hogy a fülzsírt ne próbáljuk meg otthon eltávolítani, főleg ne dugjunk pálcikát, tűt, fogpiszkálót vagy egyéb eszközt a fülünkbe! A fül kitisztítását bízzuk szakemberre!

A fertőző betegségek képesek támadni a fül különböző részeit, beleértve a külsőt, a középsőt és a legbelső területeket. A külsőfülgyulladás, más néven úszófül, jellemzően akkor alakul ki, amikor a fül érzékeny bőrfelülete sérül, például ha hosszú ideig víz alatt van. E sérülés következtében a bőr elfertőződik. Az úszófül legfőbb tünetei közé tartozik a fájdalom, valamint a fül kipirosodása és megduzzadása, továbbá viszketés és váladékozás is jelentkezhet.

A külsőfülgyulladás nem terjed, és általában hatékonyan kezelhető antibiotikumos fülcseppekkel. A középfülgyulladás, amely a felnőtteknél is gyakran előfordul, gyakran egy felső légúti fertőzés, megfázás vagy arcüreg-gyulladás következményeként jelentkezik, akárcsak gyermekeknél.

A dobhártya mögött felgyülemlő folyadékban, váladékban elszaporodhatnak a kórokozók, fájdalmat, hallászavarokat, egyensúlyzavarokat okozva. A középfülgyulladás gyakran néhány napon belül magától is elmúlik, de ha nagy fájdalommal, lázzal jár együtt, esetleg napok alatt sem javul, akkor antibiotikumos kezelésre is szükség lehet. A belső fül gyulladása (labyrinthitis) oka lehet vírusos vagy bakteriális fertőzés, de autoimmun betegség is. A fül fájdalmán kívül a tünetei lehetnek az állandó szédülés, az egyensúly zavarai, a hányinger és a hányás, valamint a hallásvesztés is. A belsőfülgyulladás jóval ritkább, mint a külső- illetve középfülgyulladás.

Előfordulhat, hogy a fülfájás forrása nem a fülben rejlik, hanem más testrészekből származó fájdalomként jelentkezik. Például egy torok- vagy mandulagyulladás, sőt, még a fogfájás is képes kellemetlenséget okozni a fül területén. Ráadásul az állkapocs és a koponya között található ízület, más néven temporomandibuláris ízület, gyulladása, betegsége vagy akár ficama is hozzájárulhat a fülfájás megjelenéséhez. Különösen gyakori eset, hogy az ízületből a fül felé sugárzó fájdalom tapasztalható olyan egyéneknél, akik rendszeresen csikorgatják a fogaikat.

A fülbe jutó idegen anyag, baleset vagy sérülés – beleértve a dobhártya megsérülését is – mind hozzájárulhat a fájdalom kialakulásához. Emellett a nyomásváltozások is jelentős diszkomfortot okozhatnak.

A fülfájással szinte minden esetben javasolt orvoshoz fordulni, különösen akkor, ha a fájdalom nagyon erős, ha magas lázunk van, ha a fájdalom mellett szédülést, váladékozást, vérzést vagy a fül körüli terület duzzanatát tapasztaljuk. Haladéktalanul menjünk orvoshoz, ha a hirtelen, erős fájdalom egyik pillanatról a másikra elmúlik, vagy ha a fájdalmak a fejet érő ütés, baleset, sérülés után jelentkeznek!

A fülfájdalom egy gyakori, de kellemetlen panasz, amely számos okból eredhet, legyen szó kisgyermekekről vagy felnőttekről. Kisgyerekeknél a középfülgyulladás a leggyakoribb kiváltó ok, míg a felnőttek esetében a fájdalom mögött sokféle tényező állhat. A fülzsír felhalmozódása, különféle fertőzések, külső behatások vagy sérülések mind hozzájárulhatnak a fájdalom kialakulásához. Fontos azonban hangsúlyozni, hogy a fülfájdalom nemcsak egyszerű diszkomfortérzés lehet; komolyabb egészségügyi problémákra is utalhat. Ezért, ha a fájdalom intenzív, lázzal, szédüléssel vagy váladékozással társul, elengedhetetlen, hogy orvoshoz forduljunk a megfelelő kivizsgálás érdekében.

Középfülgyulladás esetén javasolt a száraz meleg alkalmazása a helyi kezelés részeként. Erre a célra ideális megoldást nyújt a pamutzokniba vagy vászonzacskóba töltött meleg só, valamint a melegítő lámpa használata is.

Fülfolyás esetén elengedhetetlen a gondos és alapos ápolás. Első lépésként a gennyes váladékot el kell távolítani, majd a fülbe vattát kell helyezni, amelyet rendszeresen, gyakran cserélni szükséges. A fülkagylón rászáradt váladékot langyos kamillateával érdemes lemossuk, hogy tisztán tartsuk. Ha szükséges, bőrvédő kenőcs alkalmazása is segíthet a fül bőrének védelmében. Fontos hangsúlyozni, hogy soha ne próbálja meg házilag eltávolítani a fülben keletkezett zsírt, és kerülje el a forró víz beengedését a fülébe. A fület semmilyen eszközzel piszkálni, és orvosi utasítás nélkül cseppenteni tilos! Ha fülfájás lép fel, a fül tisztítása kizárólag a fülkagyló tisztítására korlátozódjon.

Related posts