Karácsony Gergely hevesen reagált a Szabadság-szoborra helyezett kereszt ügyére, ami miatt kifejezte felháborodását.


Karácsony Gergely, Budapest főpolgármestere, kritikával illette az intézkedést, amelyet politikai manipulációnak tart.

Karácsony Gergely is kifejezte véleményét a hétfő reggeli eseményekkel kapcsolatban, amikor is a Szabadság-szobor talapzatára végül felkerült a kereszt, annak ellenére, hogy számos tiltakozás zajlott. A döntés ellen szót emeltek különféle civil, szakmai és politikai szereplők, köztük Budapest főpolgármestere is, aki a hétfő délelőtti eseményekre reagálva részletes bejegyzést tett közzé a Facebook-oldalán.

Karácsony Gergely véleménye szerint a kereszt elhelyezése politikai erőszakot jelent, amely nemcsak hogy nem tiszteletben tartja a vallási szimbólumot, hanem éppen annak szellemiségét torzítja el. Ahogy fogalmaz:

"A kereszt nem lehet politikai eszköz. Az, aki Budapest véleménye nélkül, az alkotó örököseinek ellenállva erőltette a keresztet a Szabadság-szobor talapzatába, nem tiszteli ezt a jelkép jelentőségét, hanem kihasználja azt. Ezzel pedig megszentségteleníti ezt a sokunk számára értékes szimbólumot, és fájdalmat okoz Budapestnek is."

A főpolgármester véleménye szerint a kereszt kényszeredett elhelyezése nem a konzervatív értékek képviseletét szolgálja, hanem inkább cinikus politikai manőverek eredménye.

Aki ilyet tesz, az biztosan nem lehet felelős konzervatív, legfeljebb ostoba politikai haszonleső

- fejtette ki.

Karácsony arra is emlékeztetett, hogy a főváros jogi úton próbálta megakadályozni a kőkereszt elhelyezését:

"Azért figyelmeztettük őket, hogy ezt Budapest nélkül ne valósítsák meg. Kihasználtuk a rendelkezésünkre álló jogi eszközöket, de sajnos a kerület végül elutasította a birtokvédelem iránti kérelmünket."

Hozzátette, nemcsak a város vezetése tiltakozott, hanem a szobor alkotójának, Kisfaludy Strobl Zsigmondnak az örökösei is, mégis "a kormány már megint úgy akar keresztény lenni, hogy magasról tesz mindenkire".

A főpolgármester véleménye szerint a kormány "átalakítja a művészeti alkotásokat pillanatnyi politikai megfontolások alapján", és ezt nem csupán történelmi, hanem kulturális bűnnek is tartja.

"A közterületi alkotások vallási vagy civilizációs jelképeinek megcsonkítása nemcsak káros, de bűnös is" - írta.

Karácsony közeledtével felidéződik bennünk a múlt, amikor alig több mint harminc évvel ezelőtt sikerült végre megszabadítani a Szabadság-szobrot mindenféle ideológiai terhét. Ekkor vált igazán azzá, ami valójában: a magyar szabadság megtestesítőjévé. A rendszerváltás óta az emlékmű talapzatán egy fontos üzenet hirdeti ezt a szellemiséget:

"Azok emlékére, akik bátorságukkal és áldozatukkal küzdöttek Magyarország függetlenségéért, szabadságáért és boldogulásáért. Ma azonban úgy tűnik, hogy mindezt a szűk látókörű kormányzati akarat árnyékolja be."

Fontosnak tartotta leszögezni: "Nem, nem a kereszt a baj, hanem a kereszttel való visszaélés."

Karácsony véleménye szerint elfogadhatatlan, hogy "utólagos beavatkozásokkal rombolják le a letisztult, eddig a közönség elégedettségét szolgáló városi jelkép műalkotásának egységét".

Egyúttal kijelentette: elítél minden olyan törekvést is, amely eltávolítana vallási vagy civilizációs szimbólumokat köztéri alkotásokról.

A főpolgármester zárásként úgy fogalmazott:

"A Szabadság-szobor számunkra örökké a szabadság szimbóluma lesz. Ezentúl arra is emlékeztet, hogy az egyetemes értékeink védelme érdekében mindig ki kell állnunk a szabadságot megcsúfoló, az általunk tisztelt szimbólumokat kisajátítani vágyó, és azokkal visszaélő hatalmi törekvésekkel szemben."

Három évvel ezelőtt indult el a Citadella környékének átalakítása a Nemzeti Hauszmann Program keretein belül. A projekt során külön figyelmet kapott Budapest ikonikus Szabadság-szobrának rekonstrukciója is. Később azonban nyilvánvalóvá vált, hogy a szobor helyreállítása mellett egy új szimbólum, egy impozáns kereszt is kerül a talapzatra, gazdagítva ezzel a város történelmi táját.

Az ötlet kapcsán hatalmas vita robbant ki, sokan erősen ellenezték, hogy felkerüljön a kereszt. A tiltakozók szerint a szimbólum meggyalázná a művész eredeti szándékát és megsértené a szobor eredeti jelentését. Többek között a szobrász, Kisfaludi Strobl Zsigmond jogörökösei is egyértelművé tették, hogy nem járulnak hozzá.

Related posts