Kiszivárgott a titkos jelentés a kórházi csótányokkal kapcsolatban.


A fővárosi népegészségügyi hatóság július 3-án ellenőrizte a csótányokkal szembeni védekezést a Péterfy Sándor Utcai Kórházban – derült ki az Index által megszerzett jegyzőkönyvből. Az ellenőrzés során élő csótányt nem észleltek, és a hatóság megállapította, hogy az utóbbi időszakban 16 alkalommal végeztek rendkívüli irtást az intézményben. A kórház képviselői már jelezték, hogy ha csótányok bukkannak fel, azt a főváros felelősségi körébe sorolják, mivel a városi szintű irtások nem történtek meg. Mindazonáltal a jegyzőkönyvekben többször is kedvező megjegyzéseket tettek a kórházi körülményekről; az ellenőrök elégedettek voltak a takarítás színvonalával, és az osztályon dolgozók beszámolója szerint az utóbbi időben nem tapasztaltak csótányok jelenlétét.

Kulja András, a Tisza Párt európai parlamenti képviselője fotókat osztott meg a Péterfy Sándor Utcai Kórház-Rendelőintézet területén készült csótányokról. Az intézmény azonban egy hivatalos közleményben visszautasította a vádakat, és manipulatívnak minősítette a közzétett felvételeket. A helyzet tisztázásában kulcsszerepet játszhat egy népegészségügyi ellenőrzésről készült dokumentum, amely az Indexhez került.

A Budapest Főváros Kormányhivatalának Népegészségügyi Főosztályának ellenőrei alaposan átfésülték a Péterfy Sándor Utcai Kórház rendelőintézetét.

A helyszíni szemle során alaposan bejárták a Fül-orr-gégészet, Szemészet, Szülészet-nőgyógyászat, Sebészet és Urológiai osztályokat. Az érintett fekvőbeteg ellátást biztosító osztályok műtőinek előterét is szemügyre vették, sőt, néhány olyan műtőbe is beléptek, ahol éppen nem folyt műtéti beavatkozás.

Ezek a bejáratok közelében elhelyezett úgynevezett monitoring állomásokban voltak, amelyek tulajdonképpen speciális csapdák. A hatóság fényképeket is készített a csapdákról, amelyek a hivatalos jegyzőkönyv mellékletét képezik.

A helyszíni szemle során nem észleltünk csótányokra utaló jeleket; élő példányt egyáltalán nem találkoztunk, és elhullott egyedet is csupán a kártevőirtó által telepített monitoring állomásban észleltünk. Ezek az irtószermentes szerelvények a földszinten, a bejáratok környékén helyezkednek el.

- fogalmaztak a hatósági emberek. Az osztályokon dolgozó egészségügyi személyzet is megerősítette a hatóságnak, hogy az elmúlt időszakban nem észleltek csótányokat a munkaterületeiken.

A kórház hivatalosan negyedévente végez megelőző jellegű irtást egy cég segítségével. Az idei első irtás január 31-én, a második május 8-án történt, és ezek a teljes kórházra kiterjednek. A szakemberek különböző vegyszereket és technikákat alkalmaznak, amelyek pontos adatait a munkalapokon rögzítik. A rendszeres irtások mellett azonban gyakran szükség van sürgős beavatkozásra is.

A rendszer működése során, amennyiben egészségügyi kártevőt észlelnek, a felelős munkatárs azonnal létrehoz egy munkalapot. Ezen dokumentum alapján egy erre szakosodott cégtől rendel kártevőirtást. A megrendelés és a szakember érkezése igyekszik a lehető leghamarabb megvalósulni, azonban előfordulhat, hogy az időpontok eltérnek egymástól.

A kórház korábbi közleményében már jelezte, hogy folyamatosan és szervezetten védekeznek a kártevők, így a csótányok ellen is egy erre szakosodott céggel. Ez az állítás a jelentés alapján be is igazolódott. Majd rámutattak arra, hogy szerintük mi áll a csótányok megjelenésének a hátterében:

- fogalmaztak. "A Fővárosi Önkormányzat felelőssége, hogy a közterületeken, csatornahálózatban és társasházakban terjedő kártevőhelyzetet kezelje. Az elmúlt években sajnálatos módon nem történt meg a szükséges, átfogó irtás, amely a lakók és intézmények védelmét szolgálná. A probléma tehát nem egy-egy intézmény hibája, hanem egy komplex városüzemeltetési mulasztás következménye".

A figyelmeztetések továbbra is érvényben maradnak, miszerint a bemutatott képek és szövegek "ellentmondanak a valóságnak, és bizonyos esetekben manipulált módon lettek prezentálva". Az EP-képviselőhöz intézett felhívás hangsúlyozza, hogy "szüntesse be az álhírek terjesztését", és jogi lépésekhez folyamodnak annak érdekében, hogy megóvják az intézmény és a munkatársak jó hírnevét.

A május 8-i irtást követően a szakértők rögzítették észrevételeiket a munkalapon: „A kártevők hatékonyabb kiirtásának érdekében elengedhetetlen a C épületi főzőkonyha műszaki állapotának fejlesztése.”

A kórház étkeztetési rendszerét is megvizsgálták az ellenőrök. A C épületben található a központi főzőkonyha, ahonnan nagy tálakban (badellákban) szállítják fel az ételt az osztályokra. Ott osztályos konyhákban tálalják, majd kocsikkal viszik a betegeknek. Az ételmaradékot fedeles hordókban gyűjtik, majd központi tárolóba kerül, ahonnan a Duna-Komposzt Kft. hetente háromszor (hétfőn, szerdán és pénteken) szállítja el.

- jelentették az ellenőrök. "A csótányirtáshoz használt gélezés jól látszódik a vizesblokkok környékén. A tálalókonyhában lévő osztályos tálalókocsi jó állapotú, résmentes, rozsdamentes acélból készült."

A főpolgármester hétfő délután Facebook-bejegyzésben reagált a kórház közleményére.

Úgy tűnik, hogy 15 évnyi kormányzás után végre megvan a kórházi állapotok felelőse: nem más, mint én magam.

Nagyon sajnálom, hogy eddig nem sikerült megoldanom a klíma problémát Szentesen. Ráadásul állandóan magam fújom a port a zsírra, szóval lebuktam ezzel is.

Azt mondanám, hogy a folyamatos másokra mutogatás következtében a plafon mintha rájuk akarna omolni, de sajnos az is már leszakadt egy ideiglenes zűrzavar során...

A helyzet az, hogy a csótányok irtása nem a főváros feladatköre, és soha nem is volt az. Akárcsak a társasházak, a közintézmények is saját maguk intézik az irtási feladatokat, és a legtöbbjük ezt felelősségteljesen el is végzi. Gondoljunk csak bele: egyetlen csótány sem fog megijedni egy hazug sajtóközleménytől vagy a felelősség másra hárításától. Talán a Péterfy Kórház is elgondolkodhatna egy csótányirtó szakember bevonásán – csak egy ötlet, ami talán segíthetne a helyzeten.

Related posts