A befektetők világában jelentős változások zajlanak: vajon az Egyesült Államok teljes mértékben átalakítja a kínai tőzsdéket? - Pénzcentrum


Kína egy sor gazdasági kihívással néz szembe - a lakáspiac problémákkal küzd, nem múlnak a deflációs kockázatok, a fogyasztói kereslet alig bővül, és még az USA is vámokat akar emelni. A Fidelity International elemzői azonban számos ígéretes területet látnak az országban, mivel a kínai kormány 2025-ben is folytatja növekedéstámogatási programját.

A kínai befektetésekkel kapcsolatban tavaly újra felmerültek a kételyek, mivel az ország számos gazdasági nehézséggel szembesült. A Fidelity Éves Elemzői Felmérése1 azonban azt mutatja, hogy a kormány ösztönző intézkedései várhatóan lassítani fogják a gazdasági nyomás csökkenését, és több ágazat jövedelmi kilátásait is javítani fogják.

A Fidelity Kínával foglalkozó elemzői optimizmussal tekintenek a 2025-ös fiskális és monetáris politikai irányvonalakra: a szakértők több mint 70 százaléka úgy véli, hogy a monetáris politika kedvező hatásokat gyakorol majd a vállalatok alapvető teljesítményére, míg 80 százalék körüli arányban osztják ezt a véleményt a költségvetési intézkedésekkel kapcsolatban is. Bár a gazdaság növekedése lassulni látszik, várakozásaik szerint ezt a tendenciát mérsékelni fogja a belső fogyasztás élénkítése és a túlkínálat csökkentésére irányuló ösztönző gazdaságpolitika.

Miután hónapokon keresztül a fokozatos intézkedések nem hozták meg a várt gazdasági élénkülést, Kína tavaly év végén egy átfogó ösztönző csomagot jelentett be. E program keretében kamatcsökkentésre és az ingatlanpiac támogatására került sor, továbbá a fogyasztás serkentése érdekében a lakosság számára lehetőséget biztosítottak arra, hogy régi háztartási készülékeiket kedvezményesen újabb modellekre cseréljék. A vezetők a decemberi központi gazdasági munkakonferencián, ahol az előttünk álló év gazdasági célkitűzéseit vitatták meg, ígéretet tettek a költségvetési kiadások növelésére és a monetáris politika enyhítésére is.

A keresletgenerálás kiemelt prioritássá vált Kína számára. 2025 elején a kormány kiterjesztette a fogyasztói csereprogramot és bővítette az ipari berendezések korszerűsítésére nyújtott finanszírozási keretet is. Az ösztönzők fokozatos fellendüléshez fognak vezetni a gazdaságnak ebben a szegmensében, amely eddig nehezen tudott talpra állni.

"Ez ösztönözni fogja a középosztálybeli kínaiakat, akik rendelkeznek többletmegtakarítással, és akik szeretnék frissíteni eszközeiket, hogy aktívan költsenek olyan prémium kategóriás fogyasztási cikkekre, mint például a háztartási gépek, bútorok és szórakoztató elektronikai termékek" - nyilatkozta Al-Hilal István, a Fidelity International közép-kelet-európai igazgatója. "Ezenkívül Kína könnyít a külföldiek vízumelőírásain, ami serkenti a beutazó turizmust, így új impulzusokat ad a szállodaiparnak, az utazási szolgáltatóknak és más kapcsolódó fogyasztói szektoroknak."

Mindazonáltal kérdéses, hogy ezek az ösztönző intézkedések elegendőek lesznek-e a strukturális gazdasági problémák és az esetlegesen bevezetett amerikai vámok hatásainak teljes ellensúlyozására. A belföldi kereslet fellendülése nehezen valósul meg, hiszen a tartós ingatlanpiaci visszaesés és a gyenge munkaerőpiac hatására csökken a fogyasztói és üzleti bizalom. Ez a helyzet, noha a központi bank lazított a monetáris politikáján, mégis fokozza a deflációs nyomást.

A belföldi kihívások mellett külföldi nyomás is nehezedik a kínai gazdaságra. Donald Trump, az Egyesült Államok új elnöke, aki januárban vette át a hivatalát, kezdetben a kínai árukra kirótt akár 60 százalékos vámokkal is fenyegetőzött. A Fidelity legfrissebb felmérése alapján az elemzők 11 százaléka úgy véli, hogy a geopolitikai kockázatok jelentős mértékben befolyásolják majd a kínai vállalatok alapvető mutatóit – ez az arány pedig egyedülálló a világ többi országához képest. Továbbá, az elemzők kétharmada mérsékelt negatív hatásokra számít, ami Ázsiában a legmagasabb értéknek számít.

Mivel a politikai ösztönzők és a makrogazdasági kihívások közötti feszültség kimenetele még nem világos, a kínai elemzők körében csupán 44 százalék gondolja, hogy az általuk elemzett vállalatok árrése a következő egy évben mérsékelt növekedést fog mutatni. Ezzel szemben Japánban ez az arány 67 százalék, míg Ázsia többi részén 56 százalék. A kínai válaszadók 44 százaléka úgy véli, hogy a marzsok stagnálni fognak, míg 11 százalékuk kedvezőtlenebb forgatókönyvvel, azaz mérsékelt csökkenéssel számol.

A belföldi piacra összpontosító vállalatok vezetőinek előbb ki kell várniuk a lendület megélénkülését, mielőtt magabiztosan belevághatnak a beruházásokba. Ugyanakkor az exportorientált vállalatok fokozni fogják a tőkeberuházásaikat, hogy a kapacitásukat Kínán kívülre helyezhessék át. Az elemzők több mint fele (56 százaléka) szerint a vezetők meggyőződésének szintje nem változott a tavalyihoz képest, és mindössze 28 százalékuk látja pozitívabban a helyzetet.

A fentiek ellenére az elemzők számos olyan befektetési sztorit is feltártak a különböző kínai ágazatokban, amelyek optimizmusra adnak okot.

Az egészségügyi szektor részvényeivel foglalkozó elemzők arra számítanak, hogy a kínai orvosi eszközöket gyártó cégek alapvető mutatói a kormány által bevezetett csereprogramnak köszönhetően 2025-re fokozatosan javulni fognak. Kiemelkedő tényező, hogy a helyi vállalatok általában gyorsan frissítik technológiai színvonalukat, így csökkentve a globális riválisokkal szembeni hátrányukat, ami hosszú távon elősegíti piaci részesedésük növekedését. Az osztalékfizetés és a részvény-visszavásárlás egyre nagyobb szerepet kap a cégek stratégiájában. Azok a vállalatok, amelyek fenntartható bevételi forrásokkal és emelkedő osztalékfizetéssel rendelkeznek, valószínűleg jobban teljesítenek a fokozódó fogyasztói kereslet közepette.

A Kínával foglalkozó elemzők körében körülbelül 60 százalékos várakozás övezi a vizsgált vállalatok osztalékainak mérsékelt emelkedését az idei évben. Ez a szám jelentősen magasabb, mint az Ázsia többi részével foglalkozó elemzők 38 százalékos aránya, amit a Fidelity mért. Azonban ez az érték még mindig elmarad a Japánnal kapcsolatos adat mögött, ahol a várakozások közel 90 százalékra rúgnak, így Japán globálisan a legmagasabb osztaléknövekedési kilátásokkal bír.

Az amerikai kereskedelmi szankciókkal szembesülve Kína fokozta a helyi félvezetőipar támogatását, és arra törekszik, hogy önellátóvá váljon a chipgyártásban. A belföldi félvezető-gyártó gépeket előállító vállalatok kezdenek mind nagyobb sikereket felmutatni a mind modernebb chipek gyártását lehetővé tevő gépek kifejlesztése terén. A kínai berendezésgyártók még mindig csak próbálják utolérni az amerikai és japán piacvezetőket, de a kínai chipgyártók a geopolitikai helyzet miatt azon vannak, hogy a nyugati beszállítókat hazai forrásokra cseréljék le. Nagy potenciál rejlik a hazai berendezésgyártók bevételeinek növekedésében.

Egy másik lenyűgöző aspektusa a kínai vállalatok nemzetközi terjeszkedésének a gyártási kapacitásaik külföldi kiépítése. "Kína legnagyobb akkumulátorgyártói és autóalkatrész-beszállítói új gyárakat hoznak létre más országokban, hogy maximálisan kihasználják a villamosítás és digitalizáció adta lehetőségeket" - mondta Al-Hilal István. A kínai cégek jelentős összegeket fektetnek kutatás-fejlesztésbe, és jelenlétük a világ legnagyobb elektromos járműpiacán kulcsszerepet játszik technológiai vezető szerepük megőrzésében, valamint versenyelőnyük növelésében a globális riválisokkal szemben. Ezen domináló piaci részesedéssel bíró kínai beszállítók képesek lesznek a vásárlóikra áthárítani a protekcionista intézkedések következtében fellépő költségnövekedést, így még inkább megerősítve helyzetüket a piacon.

Bár még van némi idő, amíg Kínában beköszönt a teljes gazdasági fellendülés, a további ösztönző intézkedések nyomán valószínű, hogy azok a vállalkozások fognak virágozni, amelyek már rendelkeznek a szükséges ellenálló képességgel. Sőt, elképzelhető, hogy ezek a cégek még erősebbé válnak, mint valaha.

Related posts