Figyelemre méltó hír érkezett a hazai edzőtermek látogatói számára: vajon eddig tévesen közelítettük meg edzéseinket? - Pénzcentrum

Az edzőterem világa izgalmas metamorfózison megy keresztül, és a legfrissebb tudományos kutatások egyre inkább alátámasztják az erőnléti edzés számos jótékony hatását. Egy 2024-es tanulmány megállapította, hogy már heti 90 percnyi erőedzés is jelentősen, akár négy évvel is csökkentheti a biológiai életkort. De vajon hogyan érdemes megközelíteni az edzéseket, és mik azok a kulcsfontosságú tényezők, amiket érdemes szem előtt tartani? E kérdésekre keres választ a The Guardian legújabb összefoglalója.
Az Egyesült Királyságban a lakosság mintegy 15 százaléka jár edzőterembe, ami jól mutatja a fitnesz egyre növekvő népszerűségét. Az erőedzés vonzerejét részben az adja, hogy kevésbé technikai jellegű, mint például az úszás, azonban a látszólagos egyszerűség ellenére rengeteg tévhit és ellentmondásos tanács kering a témában.
Az egyik leggyakrabban felmerülő kérdés az ismétlésszámokkal kapcsolatos. Chris Peden, korábbi haditengerészeti edző szerint az izomépítés bármilyen ismétlésszám mellett lehetséges, de az optimális tartomány 6-12 ismétlés között van, 65-85 százalékos intenzitással az egyéni maximum súlyhoz képest. A kezdőknek nem szükséges meghatározniuk a maximális súlyukat, ehelyett érdemes olyan súllyal dolgozniuk, ami kihívást jelent, de nem veszélyes.
A pihenőidő is kulcsfontosságú: izomépítéshez 90-150 másodperc, erőfejlesztéshez pedig 3-5 perc szünet ajánlott az egyes sorozatok között. A szabad súlyok és gépek használatának kérdésében a szakértők szerint a kombinált megközelítés a leghatékonyabb, bár a szabad súlyok előnye, hogy jobban fejlesztik a stabilizáló izmokat is.
Sokan gyakran felteszik a kérdést, hogy vajon elegendőek-e a saját testsúlyos edzések. Ezek valóban remek alapot nyújtanak, de hosszú távon a fejlődés lehetőségei korlátozottak, mivel a terhelést nem tudjuk drasztikusan növelni.
Az erő- és kardió edzés ötvözése rendkívül előnyös, mivel a kutatások azt mutatják, hogy azok az emberek, akik rendszeresen gyakorolják mindkét mozgásformát, hosszabb életet élnek.
A szakértők hangsúlyozzák, hogy az erőedzés elkezdésére sosem késő, függetlenül az életkortól. Az idő múlásával természetes módon csökken az izomtömeg és a csontsűrűség, de ez ellen az edzés a leghatékonyabb védekezési forma. Különösen az idősebb korosztály számára lényeges, hogy figyeljenek a megfelelő fehérjebevitelre; napi minimum 1 gramm fehérjét javasolt fogyasztani testsúlykilogrammonként a legjobb eredmények elérése érdekében.