A nagy techvállalatok komoly nyomás alá kerültek: ha teljesítik az új követeléseket, az hamarosan jelentős zűrzavart idézhet elő. - Pénzcentrum


Az Apple és a brit kormány közötti feszültség a titkosítás körül újabb komoly kérdéseket vet fel a kiberbiztonság jövőjével kapcsolatban. A brit hatóságok állítólag arra próbálják kényszeríteni az Apple-t, hogy nyújtson hozzáférést a titkosított iCloud-fiókokhoz, ami súlyos aggályokat ébreszt a személyes adatok védelme szempontjából - értesült a Forbes.

A legfrissebb beszámolók alapján a brit kormány titkos értesítést küldött az Apple-nek, amely a "technikai képességekről" szól. Az értesítés lényegében azt követeli, hogy a hírszerző és bűnüldöző hatóságok számára biztosítsák a teljes mértékben titkosított felhőalapú tárolási fiókokhoz való hozzáférést. Érdekes módon, az Apple nemcsak hogy nem ismerheti el az értesítés létezését, de a felhasználókat sem értesítheti a változásokról. Sőt, ha esetleg fellebbezésre kerülne sor, még azt sem várhatják meg, hogy az ügyet elbírálják, mielőtt érvénybe lépnének a módosítások.

Meredith Whittaker, a Signal munkatársa, éles kritikát fogalmazott meg a lépés kapcsán: "A technikai képességekre vonatkozó értesítések használata a titkosítás gyengítésére világszerte megdöbbentő döntés, amely az Egyesült Királyságot technológiai kitaszítottá változtatja, nem pedig a vezető technológiai nemzetté. Ha ezt az irányelvet megvalósítják, komoly kiberbiztonsági sebezhetőségeket hozhat létre, amely veszélyezteti globális gazdaságunk alapvető működését."

Szakértők egybehangzó véleménye szerint a titkosítás gyengítése komoly következményekkel járhat. Az Electronic Frontier Foundation (EFF) figyelmeztet arra, hogy "bármilyen, a kormány által létrehozott 'hátsó ajtó' mindenki számára fokozott kockázatot jelent a hackertámadások, a személyazonosság-lopás és a csalás terén". Az EFF kiemeli, hogy az ilyen rendszereket elnyomó rezsimek is felhasználhatják a másként gondolkodók megfigyelésére, így a titkosítás gyengítése nemcsak a magánszemélyek, hanem a társadalmi igazságosság szempontjából is aggasztó következményekkel járhat.

A helyzet komolyságát tovább súlyosbítja, hogy a brit felhatalmazás állítólag minden iCloud-adatra kiterjed, függetlenül attól, hogy mely joghatóság alatt áll. Ez azt jelenti, hogy az intézkedés az Egyesült Államokat és más országokat is érintheti, ami komoly nemzetközi jogi dilemmákat vet fel.

A helyzet nem csupán az Apple-re terjed ki. Szakértők véleménye szerint, amennyiben a brit kormány eléri céljait, más nagy technológiai cégek, mint a Google vagy a Meta is hasonló kihívásokkal nézhetnek szembe. Ez pedig komoly kockázatot jelentene a digitális ökoszisztéma stabilitására nézve.

Az időzítés különösen ironikus, tekintve, hogy az Egyesült Államok kormánya éppen most változtatja meg álláspontját a titkosítással kapcsolatban. A közelmúltbeli kínai kibertámadások után az amerikai hatóságok arra ösztönzik az állampolgárokat, hogy minél szélesebb körben alkalmazzanak titkosítást.

Related posts