Kövér László hangsúlyozta, hogy egy valóban megerősített Európai Unió kizárólag erős nemzetállamok alapjain nyerhet formát. Szerinte a nemzetállamok stabilitása és ereje nélkül a közös európai törekvések nem lehetnek tartósak és sikeresek. A politikai vez


Erős Európai Unióban (EU) vagyunk érdekeltek, ami csak erős nemzetállamok talaján épülhet fel - mondta Kövér László, az Országgyűlés elnöke miután fogadta Richard Rasit, a Szlovák Köztársaság Nemzeti Tanácsának elnökét kedden a Parlamentben.

Rámutatott: ez azt is jelenti, hogy semmilyen vélt vagy valós többség nevében, érdekében nem lehet letaposni egyetlen nemzetállam egzisztenciális érdekeit sem.

Kövér László utalt azokra a tervekre, amelyek arról szólnak, hogy néhány éven belül megtiltanák az orosz energiahordozók használatát az Európai Unió tagországai számára. E téren a legkiszolgáltatottabb helyzetben Magyarország és Szlovákia van - rögzítette az Országgyűlés elnöke.

Kitért arra is: a két ország együttműködését megalapozza, hogy Magyarország számára Szlovákia a harmadik, Szlovákia számára Magyarország a negyedik legnagyobb kereskedelmi partner.

Földrajzi helyzetünkből és gazdasági struktúránkból adódóan a kihívásaink is meglehetősen hasonlók, ezért elengedhetetlen, hogy együttműködjünk ezek leküzdésében – hangsúlyozta.

Kövér László az energetika szektorát emelte ki a legfontosabb területként, hangsúlyozva, hogy eddigi együttműködésük már most is példaértékű. A jövőben pedig elengedhetetlen lesz a közös gondolkodás arról, miként csökkenthetik a saját gazdaságaik kiszolgáltatottságát.

Az Országgyűlés elnöke kiemelte, hogy az infrastruktúrák összekapcsolása és fejlesztése régóta elmaradt kötelezettségük volt a két ország polgárai felé. Az elmúlt több mint egy évtizedben azonban jelentős előrelépések történtek ezen a téren. E változások hatásai pedig a közép-európai régióra is kiterjednek – tette hozzá.

Kiemelte, hogy a visegrádi négyek és az Európai Unió délkeleti bővítése kapcsán a két ország nézetei meglepően hasonlóak.

Kiemelte, folytatni kívánják a két ország közötti kiváló parlamentközi együttműködést, valamint minél sűrűbb egyeztetésre ösztönzik a bizottsági tagjaikat és a magyar-szlovák baráti tagozatokat. Az Országgyűlés elnöke rámutatott: a kormányok mellett a parlamenti képviselők is jelentősen hozzájárulhatnak a kétoldalú kapcsolatok építéséhez.

Kövér László kitért a két ország polgárai közötti kulturális kapcsolatokra is, mint mondta, ezek nagyon fontos hátteret adnak a kormányközi együttműködéshez. Úgy fogalmazott, abban a véleményben is osztoznak, hogy a pozitív és konstruktív hozzáállás a kisebbségeinkhez nem gyengíti, hanem erősíti a nemzeti szuverenitást.

Örömmel tapasztalja, hogy kormányzati támogatás nélkül is egyre több közösség fedezi fel a határon átnyúló együttműködéseket. Kiemelte, hogy május 20-án a Nemzeti Színház és a kassai színház művészei közösen viszik színpadra Shakespeare klasszikusát, a Rómeó és Júliát. Az előadás különlegessége, hogy a magyar színészek magyar nyelven, míg a kassai művészek szlovákul adják elő a szerepeiket.

Richard Rasi hangsúlyozta, hogy a gázszállítási megoldás jól szemlélteti a két ország közötti együttműködést és előzékenységet. Külön köszönetet fejezett ki Magyarországnak Szlovákia légterének védelméért, és megemlítette, hogy közös álláspontot képviselnek a migrációs válság kérdésében, amely komoly kihívásokat jelentett és a jövőben is fog jelenteni Európa számára.

A szlovák Nemzeti Tanács elnöke hangsúlyozta: egyformán vélekednek az EU kibővítéséről, e téren azt vallják, hogy ez szükségszerű, elkerülhetetlen, de ugyanakkor be kell tartani az összes eljárási szabályt, írja az MTI.

Hangsúlyozta, hogy a két ország közötti kiváló kapcsolat kulcsszereplői és őrzői elsősorban a polgárok, különösen azok, akik a határ menti régiókban élnek. Ugyanakkor biztosak abban, hogy a parlamentek a jövőben is fontos szerepet fognak betölteni a folytatódó gyümölcsöző együttműködésben.

Budapest, 2025. május 13. - Az Országház impozáns épülete előtt Kövér László, az Országgyűlés elnöke, baráti fogadtatás keretében üdvözli Richard Rasit, a szlovák Nemzeti Tanács elnökét. Az esemény jelentős lépés a két ország közötti diplomáciai kapcsolatok megerősítése érdekében. MTI/Soós Lajos

Hangsúlyozta, hogy már jó ideje nincsenek jelentős feszültségek a két ország között, ami alapvető feltétele a hatékony együttműködésnek.

A szlovák házelnök köszönetet mondott az előző napi, uniós parlamenti elnököknek szervezett budapesti konferenciáért. Kiemelte, hogy senki nem vette rossz néven és nem kérte számon az eltérő véleményeket.

Rámutatott, hogy az utolsó fél év során 12 kiemelkedő találkozót bonyolítottak le a parlamenti és kormányzati képviselők, amelyek konkrét, kézzelfogható eredményekkel zárták a tárgyalásokat. Beszélt a két országot összekötő infrastruktúráról, beleértve az új utakat és hidakat, valamint kiemelte, hogy az elmúlt 15 évben közel húsz új határátkelőhely létesült a két állam határvonalán.

Related posts