Kreml: Moszkva továbbra is intenzíven készül az isztambuli tárgyalásokra | Vajdaság MA A Kreml hivatalos forrásai megerősítették, hogy Moszkva elkötelezetten folytatja a felkészülést az Isztambulban esedékes tárgyalásokra. A diplomáciai erőfeszítések cél

A Kreml szóvivője szerint amikor majd Putyin elnök szükségesnek tartja, közli, ki képviseli Oroszországot az isztambuli tárgyaláson
Dmitrij Peszkov, a Kreml szóvivője kedden újságírók előtt bejelentette, hogy az orosz fél továbbra is intenzíven készül a csütörtökön Isztambulban esedékes ukrajnai rendezési tárgyalásokra.
Peszkov bejelentette, hogy "amint az elnök ezt indokoltnak látja", a Kreml nyilvánosságra hozza, ki fogja képviselni Oroszországot az Ukrajnával folytatott tárgyalások során. A témával kapcsolatban további részleteket nem osztott meg.
Ahogy megfogalmazta, Európa álláspontja az ukrajnai konfliktus rendezésével kapcsolatban "nincs kiegyensúlyozva, inkább a háború folytatását támogatja, és éles ellentétben áll azzal a hozzáállással, amelyet Moszkvában vagy Washingtonban tanúsítanak". A szóvivő hangsúlyozta, hogy Európa "teljes mértékben Ukrajna pártját fogja", ezért nem állíthatja, hogy a tárgyalásokhoz elfogulatlan és kiegyensúlyozott módon közelít.
Alekszandr Grusko, Oroszország külügyminiszter-helyettese a TASZSZ hírügynökségnek nyilatkozva kifejtette, hogy Franciaország, Nagy-Britannia és Németország nem kívánja megoldani az ukrajnai konfliktust, sőt, úgy tűnik, hogy inkább a helyzet elhúzására törekednek.
"Ha eltekintünk a politikai lépéseiket övező szólamoktól, akkor a legfőbb céljuk Oroszország legyőzése a harctéren, Oroszország nemzetközi elszigetelése, gazdaságának megfojtása és a rezsimváltás. Mind a négy területen teljes kudarcot vallottak. Ez azonban egyáltalán nem csillapítja a vágyukat, hogy elérjék céljukat" - nyilatkozott.
Az MTI híre szerint a diplomata hangot adott véleményének, miszerint a felrobbantott Északi Áramlat gázvezetékek története azt bizonyítja, hogy az európaiak tehetetlenek nemzeti érdekeik védelme ügyében. Meglátása értelmében Európa "csendben lenyelte ezt a szabotázst, ezt a terrorcselekményt, amely közvetlenül érinti nemcsak Németország, hanem az összes európai mély gazdasági érdekeket". Az orosz energiaforrásokról való lemondás Gruskov szerint sok EU-ország számára a gazdasági válság elmélyülését jelentené, csapást az EU gazdaságára és polgárainak jólétére.
„Jelen pillanatban legalább két ország, nevezetesen Magyarország és Szlovákia, nyíltan kifejezi elkötelezettségét amellett, hogy mindent megtesz annak érdekében, hogy ezek a tervek ne valósuljanak meg. Mindkét ország rendkívül érdekelt abban, hogy zavartalan, kiszámítható és átlátható árazású szállítási lehetőségek álljanak rendelkezésre Oroszországból. Ezen országok tisztában vannak azzal, hogy gazdasági jólétük közvetlenül összefügg az Oroszországgal folytatott együttműködés mértékével” - emelte ki a miniszterhelyettes.
Andrej Kartapolov, az orosz parlamenti alsóház védelmi bizottságának elnöke újságíróknak kedden Moszkvában azt mondta, hogy a NATO-országok azért vizsgálják felül a szövetség katonai doktrínáját, mert vissza akarják állítani hadiiparukat, és egy jövőbeli háborúra készülnek. A képviselő válaszlépéseket helyezett kilátásba, és azt hangoztatta, hogy Oroszországnak olyan fegyverei vannak, mint senki másnak, amelyek képesek bármilyen feladatot megoldani egy fegyveres konfliktusban.
Peszkov említést tett a 2014-ben Kelet-Ukrajna felett lelőtt malajziai Boeing utasszállító repülőgép ügyéről is, és kifejezte nézeteit a vizsgálat eredményeivel kapcsolatban. Szerinte az eljárás elfogult volt, és hangsúlyozta: "Oroszország nem volt jelen a baleset kivizsgálásában, ezért nem is fogadhatjuk el a torz következtetéseket."