Zárug Péter Farkas véleménye szerint a Fidesz egy strukturális válságon megy keresztül, és ennek egyik figyelemre méltó jele, hogy külön Pravdát állítanak elő Orbán Viktor számára.

A Miskolci Egyetem docense úgy véli, hogy Orbán Viktor és pártja olyan zsákutcába jutott, ahonnan már nincs lehetőségük visszatérni a "kezdetekhez" és újraindítani a folyamatokat, ahogy azt korábban számos alkalommal megtették. A jobboldali politológus a Simion-ügy kapcsán tett megállapításaiban hangsúlyozza: véget ért a szemfényvesztő Cipolla előadása, és a dolgok új dimenzióba léptek.
A 24.hu által készített interjúban Zárug Péter Farkas politológus kifejti, hogy a Fidesz és Orbán Viktor egy olyan strukturális válságba került, amelyből nincs könnyű kiút. Az Orbán Viktor tihanyi beszédét követő botrány, amelyben a miniszterelnök a magyarellenes román politikus, George Simion mellett foglalt állást, csupán egy újabb esemény a sorozatban, amely arra utal, hogy valami alapvetően elromlott a rendszer működésében.
A politika folyamatosan megújul, nap mint nap új kihívásokkal néz szembe. Zárug rámutat, hogy a Fidesz, annak vezetősége, a kommunikációs szakértők és maguk a döntéshozók, köztük a miniszterelnök, ügyesen készítették elő a terepet arra, hogy a korábbi tévedéseiket gyorsan és hatékonyan helyre tudják állítani. Emlékeztet arra, hogy a múltban is voltak sikeres visszavonulások, mint például az internetadó ügye, a vasárnapi boltzár, a budapesti olimpia terve, vagy éppen a Fudan Egyetem projektje. Ezeket mind úgy tudták elengedni, hogy közben megőrizték politikai hitelességüket és elkerülték az arcvesztést.
Jelenleg azonban megváltozott a helyzet. "A saját maguk által létrehozott, elfogadott és eltűrt, visszafordíthatatlan folyamatok, amelyek szűk keretek között befolyásolják a következő döntéseket, mára elértek egy kritikus pontra" - nyilatkozik a politológus. Ennek eredményeként "egyre gyakoribbá válnak olyan hibák, amelyeket nem külső kényszerek generálnak, hanem a saját maguk által kialakított körülmények szükségszerűsége idéz elő."
Zárug véleménye szerint a miniszterelnök személyesen tapasztalja meg a bedöglő üzenetek következményeit. A repülőrajtból váratlan zuhanás lett, a jónak szánt kampány pedig csúfos kudarcot vallott, míg a "Magyarország megcsinálja!" szlogen csupán üres szólamokká silányult. A lehallgatási botrány után kényelmetlen magyarázatok következtek, míg a Simion-ügy újabb kiigazítást tett szükségessé – ami Orbán esetében korábban sosem fordult elő.
"A helyzet világosan mutatja, hogy ütemvesztés és zűrzavar tapasztalható. Ez a fajta zűrzavar pedig nem olyan, amelyből könnyen visszatérhetünk a kiinduló ponthoz, ahonnan újra elindulhatnánk" - mondja a szakértő. "Ez egy mélyebb, strukturális probléma, ahogyan a konfliktusok felépítése is eltérő. Ez a kudarc már a jövőbeni események alapját képezi. Innentől kezdve már csak billegés lesz."
A politológus véleménye szerint a helyzet kulcsa abban rejlik, hogy számos olyan lépést tettek, amely "nem kerülhetett volna napvilágra". Ennek következtében egyre valószínűbbé vált, hogy ezek a titkok végül mégis napfényre kerülnek – és ennek visszafordíthatatlan következményei lehetnek. "Ami pedig napvilágra kerül, az új irányvonalakat teremt, váratlan és eddig ismeretlen folyamatokat indít el. Talán olyan vezető személyiségeket is szül, akik néptribunokká válnak" – utal Magyar Péter megjelenésére.
Zárug véleménye szerint a hatalomgyár falai között komoly gondok rejtőznek. "Aki bent marad, az nem hisz abban, hogy a főnökkel szemben bármi igazságot képviselhet, hiszen a főnöknek mindig igaza van, vagy legalábbis lesz" – fogalmaz a miniszterelnök környezetéről. "Emellett ott vannak a mindentudó 'szakértők', akik szoros fogást alkalmazva mindenbe beleavatkoznak, és már a friss levegő is ritkaságnak számít a miniszterelnöki irodában. Ha szükséges, egy különleges, egy példányban nyomtatott Pravdát is előkészítenek a főnök számára, hogy megnyugtatóan teljenek a napjai."
A fideszes képviselők helyzete nem éppen fényes. "Sok fideszes politikus eltávolodott a törvényhozói feladatoktól. A civil szférában elismert jogászok, orvosok, tanárok és mérnökök a parlamentben gyakran úgy érzik magukat, mint egy gép, amely csak parancsokat követ a frakcióban" - mondja egy politológus. Szerinte a kihelyezett frakcióértekezleteken már nem folynak valódi eszmecserék, csupán a vélemények felsorolására korlátozódik a diskurzus.
Zárug úgy véli, hogy a kegyelmi ügy kiválóan szemlélteti, miként jutottunk el a visszafordíthatatlan események sorozatáig. "Magyar Péter valószínűleg még mindig valamelyik állami vagy Mészáros-cég vezetőjeként dolgozna, élvezve a biztos jövedelmet, ha nem lett volna ez a kegyelmi ügy, amely a sorsát megpecsételte, és az erdélyi útra terelte."
Az új ellenzéki szereplő sikerét rendkívül egyszerűen lehet megérteni: „A szavazók jelen voltak a piacon, csupán hiányzott az a közös ügy, az a személy, az a formáció, amely mögé támogatóik beállhattak. A régi pártok pedig alkalmatlanok voltak bármi értékes képviseletére.” Magyar Péter viszont „megszüntette a régi, tétlen és munkát elhanyagoló, különféle pártok okozta zűrzavart.”
Zárug óvatosan vázolja fel a jövőbeli kilátásokat. "Nem mondanám, hogy már a leszakadás küszöbén állunk, de kétségtelen, hogy a korábbi időszakokhoz képest most komolyabb válsághelyzetbe kerültünk" - fogalmaz Orbán helyzetével kapcsolatban. Hozzáteszi, hogy Erdogant említi példaként, aki hasonló nehézségekből is sikeresen tudott talpra állni.
A Harcosok Klubjában és az internetes aktivisták világában inkább a védekezés dominál: "Egy ilyen internetes csoport igyekszik megőrizni a zsilipeket, hogy legalább a meglévő támogatóikat megtarthassák. A magma körüli köpeny már kezd elhasználódni, és itt-ott megremegnek a falak."
A szakértő szerint 2026-ban a Mi Hazánk is meglepetést okozhat, ha képes kivonulni a Fidesz-Tisza erőtérből és saját profilt kialakítani. Orbán nélküli Fideszt azonban még nem tud elképzelni - ez az ő kora, bár megjegyzi, hogy "a nagy, monolit rendszerek gyorsan tudnak megroggyanni". A politológus úgy látja, hogy bár felmerülnek nevek - Lázár János, Gulyás Gergely -, valójában az utódlás kérdése egyelőre fikció. Ami különösen figyelemre méltó: szerinte ha mégis történne változás, "az is Orbán akarata lesz". Vagyis a miniszterelnök maga döntené el, mikor és ki veheti át tőle a stafétabotot.
A politológus elemzése alapján a Fidesz olyan helyzetbe került, ahol a korábbi, sikeres konfliktuskezelési stratégiák már nem alkalmazhatók, és a saját maguk által létrehozott kényszerek folyamatosan szűkítik a mozgásterüket.
Ha Ön is szeretne naprakész információkat kapni anélkül, hogy a propagandával találkozna, ne habozzon, iratkozzon fel hírlevelünkre! Ha pedig szívesen támogatná munkánkat, kérjük, kattintson ide és csatlakozzon adománygyűjtési kampányunkhoz!