Bábolnánál markológépek dolgoznak, mély gödröt ásva, ahol 1400 elhullott marha nyugszik majd.
Több híresség is visszautasította az Ázsia Expressz forgatásának lehetőségét: akadt, aki a pénzügyi ajánlatot találta alacsonynak.
Mint ismert, fél évszázada először azonosították Magyarországon a rendkívül fertőző ragadós száj- és körömfájás (RSzKF) vírust egy kisbajcsi szarvasmarhatartó telepen. Az emberre nem veszélyes, de az állatállományban borzalmas károkkal járhat: a szarvasmarhák mellett minden párosujjú patás fogékony rá, vagyis sertések, birkák, kecskék és más állatok is érintettek lehetnek. Gyógymód nincs, ha megjelenik akár egy ezzel fertőzött állat is, az állomány összes állatát el kell pusztítani.
(A legfrissebb hírek itt)
A betegség Kisbajcson jelentkezett, míg a telep leölt állatait Bábolna elhagyatott külterületére irányítják, ahol régóta nem folytatnak termelést.
Pintér Róbert, a bábolnai önkormányzat képviselője, arról tájékoztatott, hogy a gödör ásása már javában zajlik, markoló gépek segítségével. A munkálatok rohamléptékben haladnak, hiszen összesen 1400 állatot kell eltemetni.
Több ezer holttest hever, összesen ezer tonna súllyal, a látvány pedig kifejezetten rémisztő.
- tájékoztatta a 444-et Pintér, amikor visszatért a helyszínről. A területen a munkát fehér vegyvédelmi öltözetben végzik.
Az állatok leölése több milliós anyagi kárt jelent a kisbajcsi gazdaságnak, nem is biztos, hogy fennmarad. Hogy ne terjedjen tovább a fertőzés, a hatóságok 72 órára megtiltották a betegségre érzékeny állatok szállítását a Dunántúlon. Március 17-éig csak olyan állatokat lehet szállítani, amelyeket azonnal levágnak.
A betegség kiújulásának hírére az Egyesült Királyság betiltotta a Magyarországról és Szlovákiából származó hús- és tejtermékek bevitelét. A tilalom szarvasmarhákra, sertésekre, juhokra, kecskékre és egyéb állatokra vonatkozik - írja a Politico.com.
Nagy István agrárminiszter úgy véli, hogy nincs okunk aggodalomra. Egy Facebook-videóban hangsúlyozta, hogy a Magyarországon forgalomba hozott állati eredetű élelmiszerek teljes mértékben biztonságosak, és ez a helyzet a szigorú járványvédelmi intézkedéseknek köszönhetően tartósan fennmarad.
A járványveszély következtében a vármegye területén minden olyan turisztikai hely, amely betegségre érzékeny állatokat fogad, kénytelen volt bezárni kapuit. Ennek következtében a győri Xantus János Állatkert is zárva marad, amíg az állategészségügyi hatóság más döntést nem hoz.