Felfrissült a Margitszigeti Kisállatkert!


Megújult és ismét használatba került a mentett ragadozó madarak röpdéje a Fővárosi Állat- és Növénykert által működtetett Margitszigeti Kisállatkertben.

Az állatkert korszerűsítési költségeit a személyi jövedelemadó (szja) 1%-ának felajánlásaiból finanszírozták. A legújabb fejlesztés keretében elkészült madárröpdében most már egy tucat egerészölyv, egy rétisast és egy pusztai sast csodálhatnak meg a látogatók – tájékoztatott a városligeti intézmény.

A Margitszigeti Kisállatkert egy különleges hely, ahol több megmentett madár talál otthonra. A budapesti állatkert széleskörű természetvédelmi programjának részeként elkötelezetten foglalkozik a vadállatok, köztük a madarak megmentésével is, így biztosítva számukra a biztonságos és szeretetteljes környezetet.

- A közlemény tartalmazza a következő információt:

Mint írták, a Magyarországon honos, védett vagy fokozottan védett állatfajok bajba került, sérült, legyengült, emberi gondoskodásra szoruló egyedeinek nagy számban segítenek: tavaly például több mint 2600 mentett állat, nagyrészt madár került az állatkert vadállatmentő központjába.

A tájékoztatás szerint a vadállatmentés célja, hogy az állatok a rehabilitációt követően ismét emberi segítség nélkül tudjanak boldogulni.

Amikor elérkezik az ideje, az állatkerti szakértők a természetes élőhelyükre szabadítják őket, gyakran együttműködve a helyi, természetvédelmi feladatokat ellátó partnerekkel, akik jól ismerik a területet.

Vannak olyan mentett állatok is, akiket sajnos már nem lehet visszaengedni a természetbe, mivel sérüléseik olyan komolyak, hogy önállóan már nem képesek boldogulni a vadonban. Ezeket az egyedeket az állatkert hosszú távon támogatja, és sokuk a Margitszigeti Kisállatkertbe kerül, ahol folyamatosan gondoskodnak róluk.

A kisállatkert ragadozómadár-röpdéje is mentett, de a sérülésük jellege miatt el nem engedhető madaraknak ad otthon.

A madárröpde műszaki állapota az elmúlt két évtized során oly mértékben romlott, hogy elkerülhetetlenné vált a teljes körű felújítás és korszerűsítés - emelték ki a szakemberek. Emlékeztettek arra is, hogy a tavalyi év során az szja-bevallás és az adó 1%-ának felajánlási időszakában az állatkert kifejezetten erre a röpdére kérte a támogatást.

A közlemény szerint a beérkezett hozzájárulásoknak köszönhetően a felújítási munkálatok tavaly megkezdődhettek, idén januárban pedig sikeresen be is fejeződtek.

Az utóbbi napok során az állatkert dolgozói gőzerővel dolgoztak a madárröpdék berendezésén. Az új ülőágak és egyéb elemek gondos beszerelése után a létesítmény egy igazi madárparadicsommá fejlődött. A röpdék egy komplexumot alkotnak, amely három különálló volierből, valamint egy zsiliptérből áll, gondoskodva a madarak kényelméről és biztonságáról. Hétfőn már megérkeztek az első lakók is: egy tucat védett egerészölyv, egy fokozottan védett rétisast és egy másik, szintén fokozottan védett pusztai sast költöztettek be, ezzel új fejezetet nyitva az állatkert madárkollekciójában.

Az idén az szja-felajánlások célja a városligeti intézmény által a Szavannakifutó modernizálása lesz, amely otthont ad a zsiráfoknak, antilopoknak, gazelláknak és orrszarvúaknak.

- A közlemény tartalmazza a következő információt:

A Margitszigeti Kisállatkert tavasztól őszig várja látogatóit, bemutatva 21 különböző állatfajt és összesen 102 egyedet. Az állatok többsége viszont a környező sétányokról is megfigyelhető, így az érdeklődők a téli hónapok kivételével bármikor bepillantást nyerhetnek a kisállatkert élővilágába.

Related posts