Milliárdokat takarítunk meg hazánknak, és feltárjuk, hogyan vélekednek a magyarok Ukrajna EU-csatlakozásáról.


A hétvégén folyt a Medián legfrissebb kutatása, amelyben Hann Endre és csapata többek között arra volt kíváncsi, hogy a magyar lakosság mennyire támogatná Ukrajna Európai Unióhoz való csatlakozását. Hétfő reggelre már készen állunk az eredmények bemutatására.

Orbán Viktor a múlt heti EU-csúcs szünetében jelentette be, hogy "véleménynyilvánító szavazást" kezdeményez. Ez az intézmény szerinte arra való, hogy "ezeket a kérdéseket mind végigbeszéljük úgy, mint a nemzeti konzultációk idején szoktuk, ezt ugyanúgy érdemes lebonyolítani, gyorsan, hatékonyan, mindenki hadd mondja el a véleményét. A kérdés egyszerű: igen-nem." Az időzítésről pedig azt mondta a Kossuth Rádiónak:

Nem tétlenkednék, mindent megteszek, hogy a lehető leggyorsabban sikerüljön megvalósítani ezt a tervet.

Szerénységünket félretéve bátran állíthatjuk: a Medián gyorsabb volt, és az adófizetőknek egyetlen fillérjükbe sem kerül, hogy egy reprezentatív mérés alapján az aktuális eredményeket bemutathassuk. A március elején végzett nagyszabású politikai felmérés keretében a közvélemény-kutató intézet arra is kíváncsi volt, hogyan vélekedik a felnőtt lakosság Ukrajna uniós csatlakozásáról. Az adatok összegzése jelenleg is folyamatban van, és hétfőre a HVG már be is számol a kérdésre érkezett válaszokról.

A kormány ennél lassabban és költségesebben kérdezi majd meg az embereket, ami kevésbé lesz átlátható, és az eredménye is torzítani fog.

Ahogy a HVG korábban beszámolt róla, Orbánék eltüntették a véleménynyilvánító népszavazás intézményét az alkotmányból való törlés révén. Hofit idézve, ebből a rendszerből is "a népet" zárták ki. Így a kormányfő már nem is említi a népszavazás lehetőségét. Amennyiben azonban a kérdéseket nem a szavazófülkékben, hanem a nemzeti konzultációhoz hasonlóan levélben vagy online teszik fel, a kormány hiába éri el a milliós részvételt, az eredmények nem tükrözik majd a valóságot, ellentétben a Medián ezerfős, szakmai felmérésével.

Hétfőn mutatjuk tehát a számokat.

Megjegyzés: Valószínű, hogy Orbán pontosan tisztában van azzal, mit gondol a magyar lakosság az EU-tagság lehetőségeiről. Ennek fényében, saját érdekeinek szolgálatában indítja el a nemzeti konzultációt utánzó szavazást. Érdemes megjegyezni, hogy ezek a közvélemény-kutatások, ellentétben a Medián által végzett felmérésekkel, az adófizetők pénzéből, jelentős felárral valósulnak meg.

A hamarosan elbábozandó "véleménynyilvánító szavazás" így nemcsak költséges lesz, de az alapkérdés tekintetében felesleges is. Jogi következménye ugyanis nincs a nép szavának, a véleményét pedig már ismeri a miniszerelnök. Hiszen maga formálta olyanra, amilyen.

Related posts