Mol-fáklyázás: látványos és szagával sokkoló jelenség, de a kutatások alapján a finomító által kibocsátott füst még nem jelent veszélyt az egészségre.

A Dunai Finomító gázégetésének megkezdése következtében a százhalombattai levegő minőségében átmeneti növekedés figyelhető meg bizonyos szennyező anyagok koncentrációjában, azonban egyik mért érték sem lépte túl a megengedett határértékeket.
Szerda reggel meghibásodás történt a Mol százhalombattai finomítójában, ezért beindult a fáklyázás, azaz a különböző forrásokból érkező gázok ellenőrzött elégetése, melyre vészlefúvatáskor vagy üzemeltetési problémák esetén van szükség, illetve akkor, ha a fogadó rendszerek ideiglenes igénycsökkenése miatt kénytelenek fáklyára küldeni a gázokat.
Százhalombatta fölött hatalmas füstfelhő kerekedett, amit a folyamat során keletkezett. Az olajtársaság tájékoztatása szerint a helyreállítási munkálatok következtében további intenzív fáklyázásra és füsthatásra lehet számítani. Mint mondták, a meghibásodás ellenére az ország üzemanyag-ellátása továbbra is zökkenőmentes.
A HVG kérdéseire reagálva a Mol most annyit árult el, hogy...
A hűtővízrendszer egységének meghibásodása idézte elő a problémát, amely következtében csökkent a működéshez szükséges műszerlevegő nyomása. Az eset észlelését követően szakértő kollégáink a protokoll előírásainak megfelelően leállították a termelést, valamint az összes érintett üzemet. A hiba elhárítása és az üzemek átvizsgálása után fokozatosan megkezdődik a termelés újraindítása. Fontos megjegyezni, hogy az üzemanyagellátás és a finomító tervezett nagyleállása nem érintett az incidens által. A rendszeres karbantartási ütemterv változatlan marad.
A helyi közösség tagjai között feszültséget és aggodalmat váltott ki a levegőt betöltő füst és a vele járó kellemetlen szag, ami miatt sokan az egészségükért aggódtak. Lapunk ennek kapcsán felvette a kapcsolatot a százhalombattai önkormányzattal is. Vezér Mihály polgármester készségesen válaszolt kérdéseinkre, és az alábbiakat osztotta meg velünk:
Százhalombatta Város Önkormányzata hivatalos értesítést kapott a MOL Dunai Finomító EBK szervezetétől a szóban forgó műszaki problémáról. Az előírásoknak megfelelően működő tájékoztatási rendszer célja, hogy az ilyen rendellenes működésekről – még ha nem is szükséges lakosságvédelmi intézkedést hozni – megfelelő információval rendelkezzünk a bejelentések gyors és hatékony megválaszolásához.
A jelen eset kapcsán az illetékes szakemberek megállapították, hogy az esemény nem igényelt semmilyen óvintézkedést a lakosság részéről. Önkormányzatunk a döntésre jogosult hatóságokkal és a Finomítóval folyamatos kapcsolatot tart fenn annak érdekében, hogy szükség esetén haladéktalanul életbe tudja léptetni a Külső Védelmi Tervet, és végre tudja hajtani az abban meghatározott feladatokat.
A levegő minőségének ellenőrzését a MOL gázmentő szolgálata és a Mobil labor folyamatosan végzi, és a hatóságok felé azonnal jelentik az észlelt adatokat. A tegnap esti füsthatás - bár látványos volt - nem indokolta lakosságvédelmi intézkedés elrendelését, a mérések jelenleg javuló értékeket mutatnak. Magam is személyesen egyeztettem a Finomító igazgatójával a kialakult helyzetről.
Önkormányzatunk a kellemetlen szagokkal kapcsolatosan külön tájékoztatást kért, hogy jobban megérthessük a helyzetet. A MOL belső vizsgálatai szerint ezek az esetek nem mutattak ki olyan koncentrációkat, amelyek egészségügyi kockázatot jelentenének.
Ezúton szeretném felhívni figyelmét, hogy a levegő védelméről szóló 306/2010. (XII. 23.) Kormányrendelet alapján a levegőtisztaság-védelemmel kapcsolatos elsőfokú hatósági jogkört a területi környezetvédelmi hatóság, tehát a Pest Vármegyei Kormányhivatal látja el. Érdemes megemlíteni, hogy a MOL területén üzemel egy biztonsági jelzőrendszer, a MONITORING Lakossági Rendszer, amely 36 szonda segítségével folyamatosan figyeli a levegő szennyezettségi szintjét. Amennyiben bármelyik mért érték meghaladja a megengedett határértéket, a rendszer azonnal értesíti az illetékes hatóságokat és egyéb szervezeteket.
A város határain belül három levegőminőségi mérőállomás működik, amelyek mérései alapján megállapítható, hogy a levegő szennyezettsége a jogszabályok által előírt határértékeken belül maradt.
A légszennyezettségi adatok az alábbi grafikonon nyomon követhetők. Megfigyelhető, hogy bizonyos káros anyagok koncentrációja kezdetben jelentősen megemelkedik, majd idővel fokozatosan csökkenni kezd.
Lapunk érdeklődésére a Levegő Munkacsoport megerősítette, hogy a lakosság részéről érkezett hozzájuk hívások és fényképek alapján egyértelműen megállapítható, hogy jelentős mennyiségű korom került a levegőbe. A Munkacsoport véleménye szerint alapos hatósági vizsgálat nélkül nem zárható ki, hogy rákkeltő aromás és poli-aromás szénhidrogének is jelen lehettek a levegőben. Kiemelték, hogy mind a hatóságoknak, mind a cégeknek kötelességük a lakosságot mielőbb tájékoztatni az esetről, és biztosítaniuk kell, hogy hasonló balesetek a jövőben ne forduljanak elő.
Megkerestük a Greenpeace Magyarországot is, akik hangsúlyozták, hogy rendkívül pozitív fejlemény, hogy a mérőállomások adatai szerint egyetlen határérték sem lépte túl a megengedett szintet. Ugyanakkor felhívták a figyelmet arra, hogy a MOL nem osztott meg részletes információkat arról, hogy pontosan mi ég és milyen anyagok szabadulnak fel. Ennek hiányában nem zárható ki, hogy léteznek olyan, a folyamatos mérésekben nem szereplő, esetlegesen veszélyes komponensek is.
A Greenpeace véleménye szerint a MOL legutóbbi döntése, amely a gárdonyi gázolaj-szivárgás kezelésével kapcsolatos, aggasztóan hasonlít a korábbi lépésekhez. A vállalat újranyitotta a szivárgó csövet, miközben azt ígérte, hogy "megoldja a problémát", mindezt pedig több százezer liter üzemanyag természetbe kerülésének árnyékában tette. Jelenleg sem tudhatjuk biztosan, hogy a füstölés és a szennyezés elkerülhetetlen következmény, vagy csupán a kényelmesebb ügymenet eredménye. A Greenpeace Magyarország álláspontja szerint a MOL hitelessége kétségessé vált, különösen a balesetekkel kapcsolatos tájékoztatás terén. A környezetvédő szervezet pénteken bejelentette, hogy a gárdonyi szivárgással összefüggésben több helyi lakossal egyetemben jogi lépéseket tesz a MOL ellen.