A német politikai táj képén különös feszültségek bontakoznak ki, ahol a hagyományos németek és a papírnémetek közötti konfliktus egyre élesebbé válik. Orbán Viktor szövetségese, az Alternatíva Németországért (AfD) párt, most a betiltás határvonalán egyens

A német demokráciát komoly kihívások elé állítja az alkotmányvédelmi hivatal hároméves vizsgálata, amely a szélsőjobboldali Alternatíva Németországért (AfD) pártot célozza meg. A párt betiltása azonban nem egyértelműen garantált, sőt, a lépés akár ellenkező hatásokat is kiválthat. Az AfD sajátos nézőpontja szerint megkülönbözteti az „igazi” németeket a „papírnémetektől”, ami mély megosztottságot eredményez a társadalomban. A betiltás kezdeményezése egyes politikai szereplők részéről felveti a kérdést, hogy ki vállalhat felelősséget e radikális lépésért. Ezen kívül sokan a weimari köztársaság összeomlását emlegetik, figyelmeztetve a történelmi párhuzamokra és a demokrácia védelmének fontosságára.
Az FC Bundestag a német törvényhozás alsóházának amatőr labdarúgócsapata, amely rendszeresen edzéseket tart, és időnként nemzetközi tornákon is megméretteti magát. 2022-ben például diadalmaskodtak a parlamenti csapatok Európa-bajnokságán. A csapat tagjai között a jelenlegi és korábbi képviselők találhatók, akik nemcsak a foci iránti elméleti érdeklődésükről ismertek, hanem aktívan részt is vesznek a sportban. Azonban a csapat összetétele nem a teljes parlamentet tükrözi: a vezetőség döntése értelmében a szélsőjobboldali Alternatíva Németországért (AfD) párt képviselőit nem fogadják el a csapatban. Ez a lépés nem mindenkinek nyerte el tetszését, és a berlini bíróság is úgy ítélte meg, hogy a kizárás ellentétes az egyesületi alapszabállyal, amikor idén márciusban döntést hozott az ügyben.
Az AfD-nek a többi politikai erő nem kíván játéklehetőséget biztosítani komolyabb kérdésekben sem. Az idei februárban megalakult új Bundestagban, ahol az AfD 20,8 százalékos eredményével a legerősebb ellenzéki pártként képviselteti magát, a fontos tisztségek elosztásakor a keresztény uniópártok (CDU-CSU) és a szociáldemokraták (SPD) által alkotott kormánykoalíció - valamint az ellenzéki Zöldek és a Baloldal - semmilyen körülmények között nem szeretnék, hogy az AfD részt vehessen a döntéshozatalban. Például, ha...
többszöri nekifutásra sem volt hajlandó a parlamenti többség megválasztani az AfD által jelölt alelnököt
A szokásjog értelmében minden politikai pártnak kijár egy képviseleti hely a házelnökségben. Ennek ellenére az AfD jelöltjeit kizárták a lényeges parlamenti bizottságok elnöki posztjaira is.