"Novák Katalin mennyi támogatást kap?" - Ruszin-Szendi Romulusz ügye és az ukrajnai fegyverek sorsa foglalkoztatja olvasóinkat.

Mely kérdések gerjesztették a legélénkebb diskurzusokat az elmúlt héten? Heti kommentgyűjtésünkben bemutatjuk, hogy olvasóink hogyan reagáltak Ruszin-Szendi nyilatkozataira, Merz háborús figyelmeztetésére, valamint az amerikai fegyverszállítások felfüggesztésére. Vélemények, érvek és szenvedélyes indulatok – mindez kizárólag olvasóink tollából.
A "Beszóltam a Facebookon" rovatunkban hétről hétre összegyűjtjük és bemutatjuk azokat a kommenteket, amelyek a legnagyobb érdeklődést váltották ki az Mfor és a Privátbankár Facebook-oldalain megjelent cikkek alatt. Számunkra nem csupán az a fontos, hányan olvassák el az anyagainkat, hanem az is, hogy az olvasók miként vélekednek róluk. E válogatás célja nem az állásfoglalás vagy vitatkozás, hanem az, hogy tükröt tartsunk az olvasói véleményeknek. A hozzászólások szövegét csupán helyesírásilag igazítottuk, a tartalmukban nem végeztünk módosítást.
A héten napvilágot látott, hogy Ruszin-Szendi Romulusz, volt vezérkari főnök, jelenleg is mintegy 1,3 millió forintnyi honvédelmi juttatást és tartalékos szolgálati díjat kap. A Tisza Párt tájékoztatása szerint ez a juttatás jogszerű keretek között történik, és Ruszin-Szendi szakértői szerepkörben segíti a pártot. Az elmúlt hónapok során azonban több olyan botrányba keveredett, amely a közpénzek felhasználásával és a hatalommal való visszaéléssel foglalkozik.
Andrást mindez nem igazán zavarta: "Ez nagyon helyénvaló. Az elbocsátásakor a honvédelmi miniszter is hangsúlyozta a teljesítményét."
"Novák Katalin mennyit kap?" - vetette fel Emese. A kérdést egészen egyszerű megválaszolni, ugyanis többször foglalkoztunk már azzal, hogy a kegyelmi ügybe belebukott korábbi köztársasági elnök milyen közpénzes segítségeket kap az életviteléhez. A korábbi fideszes miniszter havi fizetése 2024-től 5,7 millió forint, ami az átlagbérhez igazodva emelkedik. Jogosult legfeljebb háromfős titkárságra, hivatal által fenntartott lakásra vagy saját otthona költségeinek átvállalására, térítésmentes egészségügyi ellátásra, szolgálati autóra és egy háztartási alkalmazottra. Szolgálati lakást nem igényelt, pár hónap után visszaköltözött a saját otthonába, addig a Béla király úti rezidenciát használta. Titkárságához egy "gazdasszonyt" is kért, biztonságát pedig a TEK (vagyis a Terrorelhárítási Központ) 2024 februárjáig biztosította.
Egy másik olvasónk, akinek a keresztneve sajnos nem ismert, egy pragmatikus szemszögből közelítette meg a témát: "Teljesen egyetértek. Ha valami jót kínálnak, érdemes elfogadni, ha pedig támadnak, akkor célszerű inkább távolodni – tartja a régi bölcsesség."
Olli viszont nem ért egyet: "Na, ez a szomorú, már rég honvéd státuszba kellett volna lefokozni, elvenni az illetményét."
Miklós véleménye szerint nem lehetséges pusztán úgy, egyszerűen pénzt felvenni a honvédség számlájáról. Szerinte ez már régóta rendszeresen átutalásra kerül. Ha mindez törvényes keretek között zajlik, akkor az jogos, ám ha nem, akkor felmerül a kérdés: miért nem vonják vissza tőle?
Téved, aki azt gondolja, hogy csupán a magyar közélet ad táptalajt az erőteljes vélemények megfogalmazásának. Friedrich Merz német kancellár legutóbbi interjújában az ARD csatornának úgy fogalmazott, hogy Oroszország nemcsak Ukrajna, hanem Németország ellen is hibrid háborút folytat, amely magában foglalja a szabotázsokat, álhírek terjesztését, valamint a mesterséges intelligencia által generált dezinformációkat és merényleteket. E témáról a Klasszis Médiához tartozó Privátbankár is beszámolt. A kancellár hangsúlyozta, hogy ezeket a fenyegetéseket komolyan kell venni, mivel a nyomok szinte mindig Oroszországra vezethetők vissza. Figyelmeztetett arra is, hogy a NATO amerikai elköteleződése fokozatosan csökken, ezért Németországnak fel kell készülnie a nehéz időszakokra, akár a GDP 5%-ának védelmi költségekre való átcsoportosításával. Ezenkívül támogatta Lengyelország határellenőrzési döntését, mivel ez segíthet elzárni a menekültútvonalakat. Ha további részletekre kíváncsi, kattintson ide!
A cikk alatti Facebook-poszthoz rengeteg olyan komment érkezett, amelyek idézhetetlenek. Érdekes megfigyelni, hogy ezek a hozzászólások milyen témák körül forognak, amelyek láthatóan heves érzelmeket váltanak ki az emberekből.
A kommentelők között második legnépszerűbb poszt cikkében a Privátbankár arról írt, hogy az Egyesült Államok leállítja bizonyos, korábban Ukrajnának ígért fegyverek - például Patriot rakéták, tüzérségi lőszerek, HIMARS-hoz való rakéták - szállítását, mivel a saját készletei kimerültek. A döntésről Anna Kelly, a Fehér Ház szóvivője azt mondta: az amerikai érdekeket helyezik előtérbe. Az érintett fegyverekre az ukrán hadseregnek nagy szüksége lenne. A teljes cikket itt olvashatja el.
Gabriella véleménye szerint: "Minél kevesebb fegyver érkezik Ukrajnába, annál gyorsabban zárulhat le a konfliktus." Éva erre így reagált: "De ezzel a lépéssel talán csak azt érjük el, hogy Ukrajna sorsa még hamarabb megpecsételődik, és újabb háborús helyzet alakulhat ki valamelyik szomszédos országgal."
Béla véleménye azonban eltér a megszokottól: "A fegyverek el fogják jutni hozzájuk."
Ha többet szeretne tudni az ukrajnai háború eseményeiről, itt megtalálja a Privátbankár legfrissebb cikkeit.